Ana Sayfa » Haberler » EPSU GÜNEY DOĞU AVRUPA BÖLGE TOPLANTISINA KATILDIK

EPSU GÜNEY DOĞU AVRUPA BÖLGE TOPLANTISINA KATILDIK

EPSU Güneydoğu Avrupa Bölge Toplantısı, 14-15 Mart 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Moldova ve Romanya’dan 45 sendikacı ve temsilcinin katıldığı toplantıya Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i ve Sendikamızı temsilen; Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Yeşilyurt, Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Burhan Yıldız ve HAK-İŞ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Merita Yıldız katıldı.
11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan toplantıda, EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan ve katılımcı sendikalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımız için baş sağlığı dileklerini iletti.

Gerçekleştirilen toplantıda EPSU Genel Sekreteri Goudriaan, Avrupa’da yaşanan son sendikal gelişmeler ve EPSU’nun pandemi döneminden itibaren yaptığı çalışmaları katılımcılara aktarırken; EPSU Örgütlenme ve Üye Kaydı Departmanı’ndan Agnieszka Ghinararu ise orta ve doğu Avrupa sendikaları ile yaptıkları çalışmalar üzerine sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Yeşilyurt ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Burhan Yıldız, yaşanan deprem felaketinin açtığı yaraların sarılması için başta HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET-İŞ Sendikamız olmak üzere, tüm devlet kurumları, STK’lar ve bireysel olarak yardıma koşan gönüllülerin bir araya gelerek Türkiye’nin tek yürek haline geldiğini söyledi.

Başsağlığı dilekleri, maddi ve ayni yardımları için Sendikamız adına başta Azerbaycan olmak üzere tüm katılımcı ülkelere teşekkür eden Genel Sekreter Yardımcımız Yeşilyurt, Sendikamızın deprem bölgesine yönelik çalışmaları hakkında şunları kaydetti: “HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak depremin yaşandığı ilk saatlerden itibaren HAK Arama Kurtarma Umut Timimiz ve Hizmet-İş İşleri Komitemiz ile arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Acilen Kriz Masası kurarak, oluşturduğumuz Afet Destek Platformu üzerinden Çağrı Merkezi’miz aracılığıyla topladığımız veriler ışığında maddi ve ayni desteklerimizi devam ettirdik. Emek Konukevi’mizi depremzede üyelerimize tahsis ettik. Deprem bölgesinden diğer şehirlere taşınan üyelerimize barınma desteği sağladık.”

Depremzedelere dair sürecin dinamik bir süreç olduğunu ve mevcut çadırkent ve konteyner kentlerde yaşayan depremzedeler için önümüzdeki en az 1 yıl süreyle yardımların devam etmesi gerektiğini belirten Yeşilyurt, uluslararası sendikaların da dayanışma ve desteğinin bu süreçteki önemine dikkat çekti.

Genel Sekreter Yardımcımız Yeşilyurt, toplantının ikinci gününde çalışma hayatına dair somut taleplerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdi.

Yeşilyurt, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak, bir yıl boyunca gelir vergisi oranının yüzde 10 ile sabitlenmesi talebimizi yineledi. Aynı zamanda 696 Sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan kamu taşeron işçilerinin daimî kadroya geçirilmesi, belediyelerin ve il özel idarelerin şirketlerinde/iştiraklerinde çalışan işçilere 52 günlük ilave tediyelerin ödenmesi yönünde yasal düzenleme yapılması, belediyeler ve il özel idarelerinde çalışan geçici işçilerin yıl içerisindeki çalışma sürelerinin uzatılması ve tam zamanlı kadro düzenlemesi, ev hizmetlerinde güvencesiz ve sendikasız çalışanların kayıtlı istihdama katılımlarını arttırmak ve sendikal güvence altına almak için yapılan çalışmalar, 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerle 5620 sayılı kanun kapsamında çalışan geçici işçilerin zorunlu emekliliklerine ilişkin düzenleme, ILO’nun C190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Önlenmesine İlişkin Sözleşmesi’ne Türkiye’nin taraf olması konularındaki taleplerimizi ve yapılan mevcut çalışmalarımızı katılımcılarla paylaştı.
Genel Sekreter Yardımcımız Yeşilyurt, Sendikamızın örgütlenme çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Yeşilyurt, özellikle gelecek dönemde genç çalışanların örgütlenmesi gerektiğini, bunun için de bölgede bulunan sendikaların gençleri daha fazla çalışmalarına dahil ederek, tecrübeli sendikacıların tecrübelerinden yararlanmaları ve örgütlenme faaliyetlerinde aktif rol almaları konusunda harekete geçmeleri gerekliliğinin altını çizdi.

Toplantı, 2024 Haziran Ayında gerçekleştirilecek EPSU Kongresine ilişkin hazırlıklar, Eylem Planı, Tüzük Değişiklikleri vb. çalışmaların EPSU Genel Sekreteri tarafından sunulmasıyla tamamlandı.