Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » EPSU Güneydoğu Avrupa Bölge Toplantısına Katıldık

EPSU Güneydoğu Avrupa Bölge Toplantısına Katıldık

İstanbul’da 12-13 Mart 2015 tarihlerindeki toplantıya Genel Sekreterimiz SERT ve Dış İlişkiler Uzmanlarımızdan HALFAYA katıldı.

12-13 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul – Innpera Otel’de düzenlenen EPSU Güneydoğu Avrupa Bölge Toplantısına Genel Sekreterimiz Devlet SERT ve Dış İlişkiler Uzmanlarımızdan Ahmed HALFAYA katıldı.

Toplantıda Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Moldova, Bulgaristan, Romanya başta olmak üzere EPSU’ya Güneydoğu Avrupa Bölgesi ülkelerde kamu hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren sendikaların yöneticileri ve uzmanları yer aldı.

Toplantının açılışında konuşan EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan “Bizim önceliğimiz örgütlenme ve üye sayımızı artırmak ama sizler güçlü olursanız örgütlenip üye sayınızı artırırsanız bizler güçlenebiliriz” dedi.

EPSU Toplu Pazarlık Uzmanı Richard POND moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, 2013 yılında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen EPSU Güneydoğu Avrupa Bölge Toplantısı’nın genel bir değerlendirmesi yapıldı. Pond, EPSU’nun önceliğinin Kaliteli Kamu Hizmetleri ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini güçlendirmek olduğunu dile getirdi.

Toplantıda Güneydoğu Avrupa’daki kamu sektörü sendikalarının üyelerinin organizasyonu, yeni üye kazanımları ile ilgili yaşanan son gelişmelerin sunumu, başarılı yeni üye kampanyaları, en iyi uygulama örnekleri, kamu sektörü sendikaları için güncel zorluklar, kaliteli kamu hizmetlerindeki politikalarla nasıl baş edileceği, gelecekte yürütülecek faaliyetler gibi konular ele alındı.

Toplantıda söz alan Sendikamız Hizmet-İş Genel Sekreteri Devlet Sert, tarafımızca hazırlanan “Türkiye – Ülke Raporu”nu sunarak Sendikamızın önceliğinin örgütlenme olduğunu vurguladı. Konuşmasında Sendikamızın 2014 yılı Ocak ayında startını verdiği taşeron işçilere yönelik “Seni Sendika Korur” ve “Hakkın Bize Emanet” temalı örgütlenme kampanyasına değinen Sert, taşeron işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için “modern kölelik” kavramını kullandığımızı belirtti.

Ayrıca üyelerimize yönelik Ferdi Kaza Sigortası ve üyelerimizin yüksek öğrenime devam eden çocuklarına yönelik eğitim yardımı gibi sosyal projelerimizin olduğunu söyleyen Genel Sekreterimiz Sert, “Her zaman işçilerimizin yanında yer aldık. Örgütlenmedeki başarımızı buna borçluyuz” dedi.

Toplantı, genel değerlendirme ve 2015 yılı faaliyetlerinin planlanmasıyla son buldu.