Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gazibel A.Ş ve Gazi Danışmanlık A.Ş. ile Sendikamız arasındaki toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı.

Toplu iş sözleşmesi Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından imzalandı.

Yoğun katılım ile gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Büyükşehir Belediyesi başkan yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serdar Tonay, Gaziantep Şube Başkanımız Halil İbrahim Tanrıöver, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Ömer Çınar, Şanlıurfa 2 Nolu Şube Başkanımız Bozan İzol, Öz Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sert, Gazibel A.Ş ve Gazi Danışmanlık A.Ş’de çalışan üyelerimiz, basın mensupları ve çok sayıda konuk katıldı.

ARSLAN: GAZİANTEP’E HİZMET ETMEK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR

Toplu iş sözleşmesi töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Gaziantep’in kadim medeniyetimizin önemli bir şehri olduğunu söyledi.

Gaziantep’in sıradan bir şehir olarak görülemeyeceğini belirten Arslan, “Gaziantep önemli bir ticaret ve sanayi kentidir. Bu şehirde kardeşliğin, dostluğun, birlikte yaşamanın şartlarını görüyoruz. Bunun mimarı şehri yönetenlerdir. Başta büyükşehir belediye başkanımız Fatma Şahin olmak üzere, Şehitkamil ve Şahinbey belediyelerimizin başkanlarıdır. Belediye başkanlarımızı kutluyorum. Gaziantep’e hizmet etmek hepimizin sorumluluğudur” dedi.

ARSLAN’DAN GAZİANTEPLİLERE TEŞEKKÜR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’e şehrin kaderini değiştirecek projelerinden dolayı teşekkür eden Arslan, “Gaziantep’in yükü çok fazla. Çok sayıda Suriyeli kardeşlerimiz bu şehirde barınıyor. Orta ölçekli bir şehrin nüfusu kadar Suriyeli kardeşimiz var burada. Bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bu şehir bunu da başarıyor. Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa gibi şehirlerimizin gösterdiği insani sorumluluğu dünyada hiçbir yer gösteremedi. Bu şehre milletimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Suriyeli kardeşlerimizin, sığındıkları topraklarda kendilerini güvende hissetmelerinin önemli olduğunu kaydeden Arslan, “Gaziantep’in Suriyeli sığınmacılara kucak açması, emaneti koruması çok önemlidir. Bu, belediyelerimizin ve Gazianteplilerin daha fazla fedakârlık yapması demektir. Büyükşehir belediye başkanımız nezdinde bütün Gazianteplileri kutluyorum” dedi.

“EKONOMİK SIKINTININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntının uluslararası ekonomik saldırıdan kaynaklandığını belirten Arslan, “Bu millet öyle bir millet ki, ne zaman dara düşsek hem Rabbimizin nem de milletimizin dayanışmasıyla krizleri önlüyor. Krizin artçıları hala devam ediyor olsa da bunu da dayanışmayla önledik, üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

“BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRSEK İŞYERİNDE BARIŞI VE VERİMLİLİĞİ ARTIRABİLİRİZ”

Toplu iş sözleşmesinin başarılı olabilmesi için sözleşmenin uygulamasının tam olarak yapılması, işyerinde iş barışının sağlanması ve sözleşmeye birlikte sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: “Bu hususların gerçekleştiğini Gaziantep’te büyük ölçüde gördük. Asım Güzelbey döneminde Gazibel’de sendikanın temelini atmıştık. Sendika, işveren ve işçiyi bir yerde buluşturmak gerekiyor. Belediyemizle uzlaşarak bugünlere geldik. Biz testere gibi olmak durumundayız. Grevle, kavgayla sorunlar çözülmüyor. Biz belediyelerimizi ve işverenlerimizi rakibimiz olarak görmüyoruz, tam tersine dayanışma içinde olmamız gereken kardeşimiz, kardeş kuruluşlarımız gibi görüyoruz. Birlikte çalışabilirsek işyerinde barışı ve verimliliği artırabiliriz. Kavga etmek kolaydır, müzakere etmek zordur. Tarafların kendi çıkarlarını düşünerek sonlandırılan her iş iyidir. Toplu iş sözleşmemizin bir an önce sonlaması için çaba sarf ettik. Arkadaşlarımızın beklentileri büyük ölçüde karşılandı. Bu toplu iş sözleşmesi bir fedakarlığın ürünüdür. Sendika olarak biz fedakârlık yaptık, belediyemiz fedakârdık yaptı. Rabbim, toplu iş sözleşmemizle elde ettiğimiz bütün kazanımları helal kılsın, huzur içinde harcamayı nasip etsin.”

“BELEDİYEDE ÇALIŞAN BÜTÜN EMEKÇİLERİN SENDİKALI OLMASINI İSTİYORUZ”

Arslan, “Görevini hakkıyla yapan, alın teri akıtan, verilen vazifeyi en iyi şekilde yapan çalışanlar, belediyede geleceğini görebilir” dedi.

Taşeron sisteminin kaldırılmasını büyük bir reform olarak değerlendiren Arslan, “Artık belediyelerde eleman temini için ihaleler yapılmayacak. Taşeron firmadan belediyeye geçen çalışanlar için de sendika çalışmaları yapılacak, bu konuda başkana görüşlerimi ilettim. Belediye bünyesinde çalışan bütün emekçilerin sendikalı olması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

Genel Başkanımız Arslan, büyükşehir belediye başkanı Şahin’e seçim çalışmalarında başarılar diledi.

ŞAHİN: EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET VERİLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Şahin Bey ve Şehit Kamil’in torunlarının her şeyin en iyisine layık olduklarını belirterek, “En düşük maaş alan işçi kardeşimiz artı 1000 lira alacak. Adaleti ve işçilerin maaş eşitliğini sağlayana kadar zam yapacağız. İşçinin alın teri kurumadan parası cebine girecek. Gece 00.00’da zamlı maaşınız cebinize girecek. Hepinize helal olsun” dedi.

Siyaset hayatında çok sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan Şahin, şöyle konuştu: “Başörtülü kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmak için verdiğimiz mücadelede parti kapatmaları yaşadık. Ancak liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşuyla bu sıkıntıları aştık. 15 Temmuz karanlık geceyi aydınlığa siz çıkardınız. Demokrasi Meydanı’nın dili olsa da konuşsa, yarım saat içinde vatan için, millet için, ay yıldızlı bayrak için ‘ben de varım’ diyerek demokrasi nöbetine geldiniz. Şeytanın bacaklarını kıra kıra geliyoruz gidecek, çok yolumuz var.”

“BELEDİYESİYLE, SENDİKASIYLA, İŞÇİSİYLE YÜKSELEN BİR GAZİANTEP VAR”

Çok zor zamanda karıncalar gibi çalışarak dev eserler yaptıklarını kaydeden Şahin, “Ağaç yaprağıyla gürler, birlikte rahmet var, bu rahmeti biz birlikte oluşturduk. Gücümüz, imkanımız neyse akıl ve alın teriyle çalışan arkadaşlarımın hepsine feda olsun. Sonuna kadar şartları zorladık. Eşit işe eşit ücret verilecek. Aynı işi yapan çalışanlara aynı parayı vereceğiz. Çalışanımız başını yastığa koyduğu zaman çocuğunun geleceğiyle ilgili sorunu olmayacak” şeklinde konuştu.

İnsanın İsminin yanında ne yazdığı değil, ne kadar gönüllere girdiği, ne kadar dua aldığının önemli olduğunu belirten Şahin, “O yüzden memleket işi gönül işi diyoruz. belediyesiyle, sendikasıyla, işçisiyle yükselen bir Gaziantep var” dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ DAVUL-ZURNA İLE KUTLANDI

Topu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından, Gazibel A.Ş ve Gazi Danışmanlık A.Ş çalışanı üyelerimiz davul-zurna eşliğinde halay çektiler.