Ana Sayfa » Hakkımızda » Genel Kurullar » HİZMET-İŞ’İN 14. GENEL KURULU ŞÖLEN HAVASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HİZMET-İŞ’İN 14. GENEL KURULU ŞÖLEN HAVASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hizmet-İş Sendikamızın 14. Olağan Genel Kurulu, 17 Aralık 2022 tarihinde Kızılcahamam’da “Emeğin Küresel Kudreti” temasıyla şölen havasında başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesaj gönderdiği Genel Genel Kurulumuza HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Vekilimiz Mehmet Keskin, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir, İdris Ersoy, Genel Sekreterimiz Oğuz Aksoy, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkan ve Yardımcıları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Opr. Dr. Ertuğrul Soysal, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Lokman Ertürk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı M. Fatih Uğurlu, Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukçu, Miksen Genel Sekreteri Zekeriya Sancı, Mis Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, Mahalli İdareler Derneği Genel Başkanı Osman Usta, Sirac Derneği Ankara Şube Başkanı Av. İsmail Özgüven, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Cansuyu Proje Temsilcisi Abdulkadir Özkan, 30’a yakın ülkeden misafir sendikacı, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurulda Divan Başkanlığı’na Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi seçildi.

Divan başkan yardımcılıklarına ise Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz Taşıma-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı, İstanbul 10 No’lu Şubemiz başkan yardımcısı Gülseren Bozkurt seçildiler.

Divanın oluşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu, sendikamızın faaliyetlerini anlatan kısa film gösterimi gerçekleşti.

HİZMET-İŞ ERDEMLİ SENDİKACILIĞIN İNŞASI İÇİN KUTLU YÜRÜYÜŞÜNE DEVAM EDİYOR

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan; “HİZMET-İŞ Sendikamızın 14’üncü Genel Kurulu’nu, 44 yıllık dinamik bir tarihin tahkim ettiği sivil toplum tavrı, birikimi, deneyimi ve demokratik yürüyüşüyle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere, tüm kurucularımıza teşekkür eden Arslan, HİZMET-İŞ’in erdemli sendikacılığın inşası için hedeflerine ve kutlu yürüyüşüne devam edeceğini söyledi.

“HİZMET-İŞ’in ülkemizin, bölgemizin ve küremizin, hakları gasp edilmiş bütün mazlumlarının alacaklı olduğu bir sendika olduğunu söyleyen Arslan; “HİZMET-İŞ, derisinin rengi, konuştuğu dil, yaşadığı coğrafya, inancı, yaşam tarzı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün insanlığı kucaklayan bir sendikadır” ifadelerini kullandı.

İŞÇİNİN SÖZ VE KARAR SAHİBİ OLDUĞU SENDİKA

HİZMET-İŞ’in, bütün üyelerin, sendikamızın her düzeydeki genel kurul süreçlerine aktif olarak katıldığı güçlü, demokratik bir işçi örgütü olduğuna işaret eden Arslan, “HİZMET-İŞ, demokratik süreçleri Türkiye’de işleten belki de tek sendikadır” dedi.

KAMUDA TAŞERON SORUNU, HAK-İŞ VE HİZMET İŞ’İN TARİHÎ MÜCADELESİYLE BAŞARIYA ULAŞTI

Kamuda taşeron işçiliğin sonlandırılması için HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in uzun yıllar mücadele verdiğini kaydeden Arslan, şunları kaydetti: ‘Taşeronluk, modern köleliktir’ diye haykırdık. Şükürler olsun ki bugün, kamuda taşeron mücadelemiz HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in tarihî mücadelesiyle başarıya ulaştı. Bu mücadele, Türk çalışma hayatının en büyük reformu olarak kayıtlara geçti” dedi.

Arslan, taşeron sorununun çözümündeki katkıları, desteği ve anlayışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLMAYA DEVAM ETTİK

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 2019 yerel seçimlerinden sonra HAK-İŞ ve Hizmet-İş’e karşı başlatılan tasfiye operasyonlarına karşı onurluca direndiklerini belirterek, haksız biçimde işten çıkarılan üyeleri işe iadeleri için büyük bir mücadele yürüttüklerini anımsattı. Arslan, “Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızla yaklaşık altmış bin HAK-İŞ üyesi kardeşlerimiz sendikalarımızdan baskı ve tehditle koparıldılar, istifa ettirildiler. Alanlarda mücadelemiz sürerken, işten çıkarılan üyelerimizin işe iadeleri için hukuki süreçleri de beraberinde yürüttük. Bolu’da işten çıkarılan üyelerimizi 127 gün süren oturma eylemimiz ve 12 gün süren Emek ve Adalet Yürüyüşümüzün ardından işe geri aldırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işten çıkarılan üyelerimizi 201 gün süren eylemimizin ardından, işlerine başlattık. Bayramiç, Silopi, Suruç, Varto, Enez, Kars, Eleşkirt, Eşmekaya, Aktaş/Niğde belediyelerinde hukuksuz şekilde işten çıkarılan üyelerimiz için açtığımız işe iade davalarını kazandık” dedi.

Arslan, Antalya Büyükşehir Belediyesi grevinin 723 gün sonra mahkeme kararı ile durdurulduğunu anımsatarak, “Baskı, tehdit ve sürgünlere karşı eylemlerimizle direnmeyi sürdürdük. On binlerce üyemizin sendikamızdan istifa ettirilmesine, benlerce üyemizin işten atılmasına rağmen yine de Türkiye’nin en büyüğü olmaya devam ettik. Bu sıra dışı bir başarı, büyük bir zaferdir. Bu zaferin kahramanları Hizmet-İş teşkilatıdır” dedi.

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Taşeron konusundaki mücadelenin bitmediğini belirten Arslan, şunları söyledi: “Belediye şirketlerinde 52 günlük ilave tediyenin alınması, 696 Sayılı KHK kapsamındaki üyelerimizle ilgili zorunlu emeklilik düzenlemesinin ortadan kaldırılması, geçici mevsimlik işçilerin kadrolarının verilmesi, kamu çerçeve protokollerinin belediye ve şirketleri için de uygulanmasının sağlanması, tayin, becayiş ve benzeri haklarının verilmesi, kadro sorunlarının çözülmesi, bütün bu taleplerimizin gerçekleşmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla, aynı azimle ve aynı inançla mücadeleye devam edeceğiz. Kamuda kısmen de olsa devam eden taşeron sistemini bütünüyle çöpe atılma zamanı geldi de geçiyor. İş kolumuzun sorunlarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da biz çözeceğiz.”

Arslan, Konfederasyonumuz ve Sendikamızın talepleri doğrultusunda, 696 sayılı sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin zorunlu emekli edilmesi uygulamasından vazgeçilecek olmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

EMEKLİLİK HAKKININ İADE EDİLECEĞİ DÜZENLEME YAPILMALI

Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısına itiraz ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Asgari ücret belirlenirken işçi, ailesi ile değerlendirilmelidir. Asgari Ücretin, ülkemizde uygulanan en düşük ücret olduğu gerçeğinden hareketle bu yönde adımlar atmalıyız. Asgari ücretin AB Ülkelerinde olduğu gibi istisnai bir ücret olmasını sağlamalıyız.”

EYT sorunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini de dile getiren Arslan, “EYT için ‘mezarda emeklilik’ dedik. Geçte olsa çözüm ufukta gözüktü. 8 Eylül 1999 öncesi işe giren işçilerin emeklilik haklarının iade edileceği bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” dedi.

KÖKLÜ, ADİL BİR VERGİ DÜZENİ İÇİN ETKİN ADIMLAR ATILMASINI BEKLİYORUZ

Vergilendirme sistemindeki düzenlemelerle, gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermeye yönelik etkin adımlar atılmasını talep eden Arslan, “2022 yılı asgari ücreti tespit edilirken, asgari ücret tutarındaki bütün ücretlerden vergi alınmaması çok önemli bir adım olmuştur. Bu süreçte konfederasyonumuzun ortaya koyduğu çabalar, asla yadsınamaz. Asgari ücretin vergi dışı kalmasında çok büyük katkıları için Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız başta olmak üzere, Cumhur İttifakı’na çok teşekkür ediyoruz. Köklü, adil bir vergi düzeni için, hükümetimizin, daha etkin adımlar atmasını bekliyoruz. Çalışan kesimin vergi yükünü azaltacak düzenlemeler bekliyoruz. Kriz dönemi bitene kadar, çalışanların gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesini istiyoruz. Kriz sonunda da köklü, adaletli, hakkaniyetli bir vergi reformu yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e, Kamu Çerçeve Protokolü ile yemek yardımı artışlarının Belediyeler ve bağlı şirketler için de uygulanması genelgesi için belediye emekçileri adına teşekkür etti.

HİZMET-İŞ, MÜCADELESİYLE İTİBAR GÖREN ÖNEMLİ BİR ÖRGÜTTÜR 

Hizmet-İş’in, mücadelesiyle sözü dinlenen, itibar gören, dikkatle izlenen, çözüm önerileri kabul gören önemli bir sivil toplum örgütü olduğunu kaydeden Arslan, Hizmet-İş’in uluslararası sendikal hareketin güçlü, etkin ve önemli bir sendikası olduğunu söyledi.

FİLİSTİN DAVASINA BÜYÜK DESTEK VERİYORUZ

Uluslararası Filistin ve Kudüs’e Destek Sendikalar Birliğini kurduklarını ve 4 yıl başkanlığını sürdürdüklerini aktaran Arslan, “Bu dönemde, içeride ve dışarıda Filistin davasına büyük destekler verdik, katkılar sunduk ve Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olduk. Filistinli kardeşlerimiz bizim bu çabalarımızı karşılıksız bırakmadılar. Filistin halkının hüznüne ortak olduğu için, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ, dostluk nişanı ile taltif edilmiştir” şeklinde konuştu.

YENİ BİR ÖRGÜTLENME SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ

Arslan, Hizmet-İş’in yeni faaliyet döneminde yeni bir örgütlenme seferberliği başlatacaklarını belirterek, “İş kolumuzda örgütlülüğün olmadığı alanlara daha fazla yöneleceğiz. Ev işçileri, özel temizlik şirketlerinde çalışanları da sendikalı yapmak için mücadele edeceğiz” bilgisini paylaştı.

Hizmet-İş’in yoldan çıkanları ve yolunu değiştirenleri asla bünyesinde barındırmadığını dile getiren Arslan, “Bundan sonraki asırlar boyu sürecek ömrünü bu edep ve terbiyeyle devam ettirecek, Bundan asla ödün vermeyecektir. Bir an bile sadakatten, vefadan, edep ve terbiyeden uzak kalmayacaktır. Taşa takılmadan, çöpe basmadan, çukura düşmeden, yolumuza hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesaj gönderdiği Genel kurulda, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla 29 Kasım 2022 tarihinde Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle düzenlenen törende takdim edilen “Dostluk Yıldızı” nişanı yeniden takdim edildi.

KESKİN: DAHA GÜÇLÜ YARINLARA KOŞUYORUZ

14. Genel Kurulumuzun ülkemiz, bölgemiz ve tüm emekçiler için hayırlı olması dilekleriyle konuşmasına başlayan Genel Başkan Vekilimiz Mehmet Keskin, “Onurlu yürüyüşümüzün 44. Yılında, 14. Genel Kurulumuza erişmenin heyecanını yaşıyoruz. Büyük HİZMET-İŞ Ailesi’nin geleceğine dair görüş ve projelerin ortaya konulacağı muhteşem bir genel kurul gerçekleştiriyoruz. Yüreklerimizi birleştirmek, umutlarımızı ve hayallerimizi gerçekleştirmek için büyük bir coşku, heyecan, birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Salonlara sığmıyoruz. Sizlerden aldığımız güçle daha güçlü yarınlara koşuyoruz” dedi.

Ardından, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Divan Başkanı olarak kısa bir konuşma yaptı.

TANRIVERDİ: HİZMET-İŞ, SICAK VE İÇTEN BİR AİLE ORTAMININ ADRESİDİR

HİZMET-İŞ Sendikası’nın sadece sendika olarak, sivil toplum örgütü olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ Sendikası’nı ilkeli olmanın, şeffaflığın ve dürüstlüğün adresi olarak görüyoruz. HİZMET-İŞ, sıcak ve içten bir aile ortamının adresidir” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ Sendikası, önce insan önce emek diyen anlayışın hayat bulduğu sendikadır. HİZMET-İŞ, Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olmuştur. Sadece HAK-İŞ’in değil aynı zamanda kendi iş kolunun da en büyük sendikası olmuştur. HİZMET-İŞ Sendikası HAK-İŞ ile birlikte büyümüş ve güçlenmiştir. HAK-İŞ’li olmak bir ayrıcalık, HİZMET-İŞ’li olmak daha büyük bir ayrıcalıktır. HİZMET-İŞ’li, HAK-İŞ’li kardeşlerimizin ileriye doğru ufuklar açacağını, yeni perspektifler geliştireceğini, yeni politikalar üreteceklerine gönülden inanıyorum. Bu kongrenin bu çalışmalara zemin olmasını diliyorum” dedi.

Genel Kurulda, Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukçu birer selamlama konuşması yaptı.

Genel Kurulda farklı ülkelerden katılan misafir sendikacılar da birer selamlama konuşması yaptılar.

FİLİSTİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MUSTAFA: “SİZLERİN DE DESTEĞİYLE BAŞKENTİ KUDÜS OLAN ÖZGÜR BİR FİLİSTİN DEVLETİ KURULANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Genel Kurulda konuşma yapan Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, “Değerli kardeşim Mahmut Arslan’a bizleri bu anlamlı Genel Kurula davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Filistin’in dört bir yanında bulunan kardeşlerinizin selamlarını sizlere iletmek istiyorum. Filistinliler onurlu bir mücadele veriyor. Sizlerden ve tüm İslam aleminden isteğimiz, bizim mücadelemize destek vermenizdir. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak sizler Türkiye’nin kalkınmasına alın terinizle büyük katkılar sundunuz. Filistin halkı Kudüs’ü korumak için var gücüyle mücadelesini sürdürecektir, ta ki sizlerin de desteğiyle başkenti Kudüs olan özgür bir Filistin devleti kurulana kadar” dedi.

“Birlikte gerçekleştiremeyeceğiz hiçbir şey yok” diyen Faed Mustafa, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Vefaya ancak vefa ile karşılık verebilirsiniz. Filistin meselesini başlıca meselelerinden gören HİZMET-İŞ Sendikası’nda görev yapan ve gönül veren tüm kardeşlerimize, hepinize bir vefa nişanesi olarak, değerli Başkanımız Mahmut Arslan’a bu nişanı takdim etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKAN YARDIMCISI SOYSAL: “BİR AY SONRA ARTIK EYT SORUNUNU KONUŞMAYI BIRAKMIŞ OLACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun gündemlerinde olduğunu belirterek, bir taraftan devletin çıkarlarını diğer taraftan ise işçi ve işverenleri düşünerek çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

EYT düzenlemesi konusunda teknik çalışmaların devam ettiğini bildiren Soysal, şunları kaydetti: “İşin teknik detaylarına vakıf olmadan yapılacak eleştiriler gerçekçi ve yapıcı olmayacaktır. Yaş şartı olmadığında emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Bu sayı daha artacaktır. Bu nedenle emeklilerimizin hem kamu bütçesine hem de işverene getireceği ilave yükü doğru hesaplamak ve buna göre aksiyon almak durumundayız. Bakanlık olarak hedefimiz, yıl bitmeden çalışmalarımızı tamamlamak, Meclis’e sunmak yönünde. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu yönde açıklamaları oldu. Öyle inanıyorum ki bir ay sonra biz artık EYT sorununu konuşmayı bırakmış olacağız.”

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ: “HİZMET-İŞ, TÜM MAZLUM VE MAĞDURLARIN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR”

14. Olağan Genel Kurulumuzda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de genel kurulumuzun hayırlı olmasını dileyerek; “Öncelikle, “Emeğin Küresel Kudreti” mottosuyla bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz 14. olağan genel kurulun her birimizin şahsına, ülkemize, milletimize ve sendikal hayata hayırlar ve başarılar getirmesini diliyorum. HİZMET-İŞ Sendikası, sadece işçilerimizin, emekçilerimizin hakkına sahip çıkmak, onların haklı mücadelesini vermenin yanında Doğu Türkistan’dan Filistin’e kadar tüm mazlum ve mağdurların da yanında olduğunu göstermiştir. Ben inanıyorum ki, bu bilgi, bu tecrübe hem HİZMET-İŞ’e, hem işçi kardeşlerimize, hem de sendikal hareketin daha yukarı açılmasına da büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YILDIRIM: “SİZ, PANDEMİDE FEDAKÂRLIĞIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAPARAK İŞİNİZİN BAŞINDA ÇALIŞTINIZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin selamlarını ileterek konuşmasına başlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım; “Cenab-ı Allah, son 3 yıldır bizi imtihanlara tabii tutuyor. Cenab-ı Allah bir süre maskeye mahkûm etti. Çin’den çıkan bir virüs dünyanın her tarafını kapladı. Herkes evinde çalışırken siz, fedakârlığın en büyüğünü yaparak işinizin başında çalıştınız” diye konuştu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin zorlukları aşılırken başka sıkıntıların ortaya çıktığını dile getiren Yıldırım, şunları söyledi: “Sıkıntılar yaşadık, düzelme var derken kuraklık oldu. Kuraklığı atlattık, savaş oldu. Yani salgın, kuraklık, savaş, dünyada insanlığın dengesini değiştirdi. Bize hayat pahalılığı getirdi. Bunun gibi sıkıntılar devam ederken herkes zorlandı. Bugün, evde kullanılan doğalgazın %70’ini, elektriğin ise %50’sini devlet karşılıyor. Buna rağmen sandığı getirip erken seçim isteyenler var. Rızkı Allah verir.”

Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek genel seçimler için bir ricası olduğunu söyleyen Yıldırım; “Ülkenin bekası ve Cumhur İttifakı için bizim sizden ricamız, önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için destek vermenizdir” şeklinde konuştu.

AK PARTİ ÇORUM MİLLETVEKİLİ KAVUNCU: “HAK-İŞ FARKLIDIR”

Genel kurulumuzun hayırlara esile olmasını temenni eden Çorum AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu; “Dava denilince amiral dediğimiz, bu davanın amiral gemisi HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in genel başkanıdır. Elbette ki biz emek mücadelesi veriyoruz, çalışanlarımızın alnının teri kurumadan haklarının verilmesi noktasında gerekli çalışmalar yapıyoruz ama HAK-İŞ, ‘Maaş, ücret, özlük hakları ve çalışma koşulları açısından devletten alacaklı olabiliriz. Ancak bu aziz millete ve insanlığa da borçluyuz’ diyor. Bugün, milli davamız Filistin konusundaki HAK-İŞ’in Filistin’e baktığı, Filistin’in de HAK-İŞ’e baktığı manzarayı izlediniz. İstanbul’daki o eylemlerde yakıp yıktığı noktanın çok uzağındayız. Biz, iman edenleriz. HAK-İŞ farklıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte omuz omuza bu mücadeleye devam ediyoruz. Ben bu vesileyle kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YALÇIN: “HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ AİLESİ BİZİM İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ, SON DERECE KIYMETLİDİR”

HİZMET-İŞ’in ailesinin kendileri için son derece kıymetli olduğu için genel kurula katılmalarının bir rutin olmadığını söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, şöyle konuştu: “HİZMET-İŞ’in genel kuruluna katılmak bizim için bir rutin değil, bir zorunluluktur. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ ailesi bizim için son derece önemli, son derece kıymetlidir. Onun için bizim size teşekkür borcumuz var. Bugün burada 30’dan fazla ülkeden bu toplantıya teşrif eden, uluslararası emeği temsil eden kıymetli arkadaşlarımı ağırlayarak dünyada emek mücadelesine ilişkin HAK-İŞ temsili ile çok önemli bir merkez noktaya oturmuştur.  1 milyona yakın taşeronun kadroya geçirilmesi konusu kim ne derse desin HAK-İŞ’in emeğidir, HAK-İŞ’in gayretidir.  Bu tarihe kaydolmuştur.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ GENEL SEKRETERİ PAMUKÇU: “EMEK VE SERMAYE BİRBİRİNDEN ÜSTÜN KILINAMAZ”

Yeniden Refah Partisi adına genel kurulumuza katılarak selamlama konuşması gerçekleştiren Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukçu; “Millî Görüş’ün temsilcisi olarak siyasetteki yerimizi alalı 4 sene oluyor. Gerek HAK-İŞ, gerek HİZMET-İŞ, gerekse MEMUR-SEN olsun, sendikal hareketin temelinde cennet mekân Erbakan Hocamızın olduğunu belirtmek isterim. İşçi, emeğin ve üretimin bir tarafı. Diğer tarafıysa sermaye veya işveren. Emek yoksa üretim yoktur. Sermaye yoksa emek yoktur. İkisini birbirinden üstün kılmak konusunda kafa yormaya gerek yok. Üretimin sonunda bir mal, malın sonunda kâr ortaya çıkıyor. Önemli olan, o kârın adil paylaşımdır. Emekçi olarak bizim asıl üzerinde durmamız gereken en önemli husus adil paylaşımdır, adil yönetimdir” diye konuştu.

EPSU GENEL SEKRETERİ JAN WİLLEM GOUDRİAAN: “EPSU’YA YAPTIĞI BİRÇOK KATKI İÇİN HİZMET-İŞ’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Genel Kurulumuza telekonferans yöntemiyle katılan EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan, Genel Kurulu, Avrupa Kamu Hizmetleri Federasyonu (EPSU) ve Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu (PSI) adına selamladı.

Sendikal hareketin zor zamanlardan geçtiğini ifade eden Goudriaan, hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon halkları sert biçimde etkiliyor. Türkiye ve Avrupa genelinde daha yüksek ücretler ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele yürütüyoruz. Aynı zamanda insanları ve ekonomileri geliştirmek, bir avuç insana değil, herkese daha iyi bir yaşam sunmak için, hayati önem taşıyan kamu hizmetleri için mücadele ediyoruz. Hem kadınları hem erkekleri kapsayan kamu hizmetlerinin yanındayız. Irkı, cinsel yönelimi, geldiği ülke, kültürü fark etmeksizin ayrımcılığa karşı duruyoruz” dedi.

Birkaç kişi için değil herkes için mücadele ettiklerine belirten Goudriaan, şunları söyledi: “Özelleştirmeye karşı mücadele ediyoruz. Hizmetlerin ticarileştirilmesine karşı mücadele ediyoruz. Sağlık için, belediye hizmetleri için, su hakkı için, tüm bu mücadeleleri birlikte yürütüyoruz. Yaptığı birçok katkı için Hizmet-İş’e teşekkür ediyorum. EPSU’nun mücadelesine katılan ve tüm bunları işçiler için bir gerçeğe dönüştüren herkese teşekkürler. Sizlere başarılı bir kongre diliyorum.”

ARNAVUTLUK BSPSH SENDİKALAR KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI GEZİM KALAJA: “YAŞASIN TÜRKİYE HALKI. YAŞASIN ARNAVUTLUK HALKI”

HAK-İŞ ve BSPSH ilişkilerini güçlendiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkür eden Arnavutluk BSPSH Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Gezim Kalaja, “Arslan, Arnavutluk’ta ve Balkanlar’da faaliyet gösteren sendikalara destek vererek daha güçlü olmalarını sağlamıştır. Türkiye bölgenin en büyük gücü olmaya her zaman devam edecek. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna savaşının yol açtığı ekonomik zorluktan herkesi kurtardı. Yaşasın Türkiye halkı. Yaşasın Arnavutluk halkı. Arnavutluk emekçileri adına hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

SUDAN SENDİKALAR KONFEDERASYONU SWTUF GENEL BAŞKANI YOUSUF ALI ABDELKADIR: “GÜZEL TECRÜBELERİNİZİ ÜLKEMİZE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikamız Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ı ve teşkilatımızı saygıyla selamlayan SWTUF Genel Başkanı Yousuf Alı Abdelkadır, “Bütün Arap ve Afrika işçileri hizmetinize amadedir” dedi.

Sudan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ ile çok sıkı bağlarının olduğunu ifade eden Yousuf Alı Abdelkadır, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ ile iyi ilişkilerimiz mevcut. Aynı zamanda etkin bir işbirliği anlaşmamız var. Karşılıklı çok etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinlikler Sudan ve Türk kadrolarının bir araya gelmesiyle gerçekleştirildi. Kadınların sendikal bilincinin artırılmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda sendikalarda karar mercilerinde de sayılarının artırılmasını hedefliyoruz. Sudanlı kadın işçiler sizin deneyimlerinden çok kazanımlar elde ettiler. Sosyal ortaklarla diyalog çerçevesinde çalışmayı amaçlıyoruz. Ayrılmayı değil birleşmeyi, uzaklaşmayı değil yakınlaşmayı istiyoruz. Biz sizin güzel tecrübelerinizi ülkemize taşımak istiyoruz. Hizmet-İş’in 14. Genel Kurluna katılmaktan onru duyuyoruz” dedi.