Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ÖZ İPLİK-İŞ SENDİKASI’NIN GENEL KURULUNA KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ÖZ İPLİK-İŞ SENDİKASI’NIN GENEL KURULUNA KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 10 Aralık 2022 tarihinde, Öz İplik-İş Sendikası’nın 14. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Genel Kurula, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Vekilimiz Mehmet Keskin, Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız,  HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Osman Yıldız, Yunus Değirmenci ve Mehmet Şahin, Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, uluslararası alandan sendika temsilcileri ve delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan konuşmasında,  Öz İplik-İş Sendikamızın 14. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olması temennisinde bulundu

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, ücretler üzerindeki ağır vergi yüküne dikkat çekerek, HAK-İŞ’in vergi adaletsizliğinin giderilmesine ilişkin talebini anımsattı. Arslan, Hazine ve Maliye Bakanına sunmak üzere bir rapor hazırladıklarını belirterek, bu raporun en önemli ayaklarından birinin vergi adaletsizliğinin giderilmesine yönelik öneri olduğunu kaydetti. Arslan, “Talebimiz kriz dönemi bitinceye kadar bütün çalışanların vergi diliminin yüzde 10’a sabitlenmelidir. Kriz bitene kadar sabit, sonrasında da hakkaniyetli bir vergi düzenlemesine ihtiyacımız var. Çoğu ekonomistin ortak görüşü vergi oranlarını yükselterek adalet sağlanamayacağıdır. Vergi oranını düşürüp, vergiyi tabana yaydığınızda hakkaniyetli bir ortamda hak edenden vergi alındığında daha fazla toplanır. Bakıyoruz, avukatlar, kuyumcular, tacirlik yapanlardan daha fazla ay sonunu zor getiren bir işçi vergi veriyor. Bu nasıl oluyor, demek ki vergi yakalanandan alınıyor” dedi.

Asgari Ücret Komisyonunun Yapısı

Genel Başkanımız Mahmut Arslan,  Asgari ücret çalışmalarına değinerek, komisyonun yapısına ilişkin eleştirilerini anımsattı. Arslan, komisyonun yapısının kapsayıcı, demokratik olmaması nedeniyle daha geniş bir katılımla oluşturulması gerektiğini savunduklarını vurgulayarak, “Geniş kesimleri ilgilendiren bir düzenleme dar bir kadroya teslim ediliyor. Komisyonun ücretlileri temsil etme sorunu varsa bunu söylemek lazım. Bize deniyor ki, ‘komisyona göz diktiniz’.. Hayır dikmedik, bir haksızlığı gidermek için öneriyoruz” dedi.

“Özel Sektör Sendikacılığı Tehdit Altında”

Asgari ücretin emekli aylığı, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği gibi geniş bir etki alanı bulunduğunu belirten Mahmut Arslan, son dönemde asgari ücretle çalışan kişi sayısının çok yükselmesinin de önemli sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Arslan, ücretli çalışanların Bakanlık açıklamasına göre yüzde 38’i, çeşitli hesaplara göre yarısının asgari ücretli haline geldiğini, bu oranın İspanya’da yüzde 1’in altında, en yüksek olan Slovenya’da yüzde 15, Avrupa ortalamasında ise yüzde 4 olduğunu hatırlatarak, bu görünüm altında asgari ücret belirleme çalışmasının Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesi haline geldiğini kaydetti. Arslan, ücretli vergi yükünde adalet sağlanamaması ve yüksek enflasyonun çeşitli ciddi sorunlar doğurduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“1 yıldır HAK İŞ olarak ne söylüyoruz. Türkiye kriz dönemi yaşıyor, enflasyon hayat pahalılığı altında çalışanlar zor durumda bulunuyor. Ücretleri artıralım. Kamu sözleşmeleri ile yapıyoruz. Memurlar da benzer olarak yapıyor. Toplu iş sözleşmesi olan yerlerde asgari ücret arttıkça zam yapılıyor. Peki özel sektörde, sendikalı olmayanların ücretini kim artıracak. Asgari ücretteki her artışla orada da büyük bir krizle karşı karşıyayız. Ücretler yaklaşıyor. 10 yıl çalışan sendikayı suçlamaya başlıyor, sendikalılığı sorgulamaya başlıyor. Sendikal hareket, toplu iş sözleşmesi zorlanıyor. Özel sektör sendikacılığı tehdit altında. Bunu görmemiz gerekiyor.”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Arslan, emeklilikte yaşa takılanlar sorununun dönemin hükümetince IMF anlaşması gereği olarak ortaya çıkarıldığını, emek platformunun 1999’da tarihin en büyük işçi eylemine, HAK-İŞ’in münhasıran düzenlediği mitinglere rağmen hayata geçirildiğini hatırlattı. Arslan, adil şekilde, sorun oluşturmayacak biçimde 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler hangi düzenlemeye tabiyse o düzenlemenin geçerli olması yönünde bir çözüm beklediklerini söyledi.

“Öz İplik-İş Sendikamızı Tebrik Ediyorum”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan,  Öz İplik İş Sendikası’nın son dört yıl içerisinde ortaya koyduğu büyük bir başarı hikâyesi olduğunu anımsatarak, “Öz İplik İş’in ortaya koyduğu sendikal anlayış ve vizyon sendikacılık yapma gayreti, sendikal hareketi ve sendikal mücadeleyi merkezine alan ve sendikal hareketin geleceğini inşa etme konusundaki çabaları en az üye sayınız kadar çok değerli ve kıymetli. Hem Öz İplik İş faaliyet raporu, hem de Sayın Rafi Başkanın konuşmaları ve teşkilatın ortaya koyduğu ifadeler; Öz İplik İş’in tekstil sektörünün amiral gemisi, tekstil sektörünün en önemli en güçlü, en etkin sendikası olduğunu gösteriyor. Bu gücünüz, bu anlayışınız ve bu hedefleriniz için Sayın Başkanın şahsında tüm Öz İplik İş teşkilatını tekrar tebrik ediyorum” dedi.

Rafi Ay’dan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a Teşekkür 

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, sendikanın dayanışma ve güç birliği demek olduğunu belirterek, “Bugüne kadar yürüdüğümüz yolda, gurur duyduğumuz Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i hep yanımızda bulduk. Sizlerin huzurunda Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Sağ olun, var olun Başkanım” dedi.

Ay, Öz İplik-İş Sendikası’nın Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 8’inci sendikasıyken, bu dönem 4’üncü büyük sendikası olduğunu ve HAK-İŞ’te Denetim Kurulu Üyesi olarak seçildiğini ve görev yaptığını söyledi. Ay; “Konfederasyonumuza bağlı tüm sendikalar için, adeta bir örgütlenme uzmanı gibi çalışan HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız’a ve HAK-İŞ Yönetimine teşekkür ederim” dedi.