Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, ÖZ İLETİŞİM-İŞ SENDİKASI 3. OLAĞAN GENEL KURULU’NA KATILDI

ARSLAN, ÖZ İLETİŞİM-İŞ SENDİKASI 3. OLAĞAN GENEL KURULU’NA KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 19 Şubat 2023 tarihinde, Öz İletişim-İş Sendikası’nın 3. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Genel Kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız, Öz İletişim-İş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkan ve Yardımcıları ile delegeler katıldı.

“HAK-İŞ Depremde de Ayrıcalıklı, Farkındalık Oluşturan Bir Süreç Yaşadı” 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan konuşmasında, Kahramanmaraş ve yakın illerde yaşanan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve geride kalanlara sabırlar diledi. Arslan, bölgedeki felaketin büyüklüğüne dikkat çekerek, “Bugün yine deprem bölgesine bir organizasyonumuz var onu gerçekleştireceğiz. HAK-İŞ depremde de ayrıcalıklı, farkındalık oluşturan bir süreç yaşadı. Depremden hemen sonra kriz komitesi oluşturduk. İkinci gün olağan üstü başkanlar kurulumuzun toplantısı ve Türkiye Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi’nin olağan üstü toplantısına katıldık. Orada da AFAD ve hükümetimizden gelen bir heyetle geniş bir toplantı gerçekleştirdik” diye konuştu.

Deprem bölgesine öncelikli olarak enkaz kaldırma sürecinde ihtiyaç malzemelerinin acilen ulaştırılması konusunda çalışmaların yapıldığını ifade eden Arslan, AFAD ile koordinasyon içinde bu yardımların ulaştırıldığını söyledi.

“HAK-İŞ’ten Beklentiler Büyük” 

Arslan, bölgenin yeniden inşası için HAK-İŞ’ten büyük beklentiler olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye Tek Yürek” kampanyasına harcadıklarımızın dışında HAK-İŞ yönetimi olarak 10 milyon TL bağışta bulunduk. Sendikalarımız da kendi imkanlarıyla bir şeyler yaptılar. HAK-İŞ’ten büyük bir beklenti var. HAK-İŞ’in imkanlarını ve kaynaklarını daha fazla kullanmamız gerekiyor. HAK-İŞ’in sorumlulukları daha fazla. Bugün destek olmayacağız da ne zaman destek olacağız” şeklinde konuştu.

“Arama ve Kurtarma Timimiz’le Gurur Duyuyoruz” 

HAK Arama ve Kurtarma Umut Timi’nin depremin ilk gününden itibaren aktif olarak sahada görev yaptığını hatırlatan Arslan, “Deprem bölgesine gittik ve gördük. HAK-İŞ Umut Timimizin orada nasıl bir kahramanlık destanı yazdığını medya göstermedi ama bizler şahidiyiz. Ben gittiğimde bir kadın yanıma geldi ve sizin bu ekibinize teşekkür ediyorum. Kardeşim halen enkazda. İnanın yapabileceklerini yaptılar. Kimsenin cesaret edip giremediği yere sizin ekibiniz girdi. Sizlerden Allah razı olsun dediler. Bu dua bizim için dünyanın bütün nimetlerinden daha önemli. HAK-İŞ olarak, bu duanın muhatabı olmak, parayla ölçülebilecek bir şey değil. O bölgelerde HAK-İŞ’e çok büyük ihtiyaç var. Bu insanlara daha çok destek olmalıyız” dedi.

2012 yılından itibaren Öz İletişim-İş Sendikası’nın kuruluşu için aktif çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Arslan, “Gerçekten zor bir süreçti. TÜRKSAT’ta ilk defa yeni bir sendika gündeme geldi. Biz geldiğimizde TÜRKSAT’ta toplu sözleşmeyi işyeri temsilcisi imzalıyordu. Bizler bunlara şahit olduk. Sendikanın şubesini bilmiyorlar, genel merkezini tanımıyorlardı. Öyle bir işyerinde sendikalaşmanın ne kadar da zor olduğunun farkındasınızdır” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız’ın Öz İletişim-İş Sendikası örgütlenmesinde büyük emekleri olduğunu vurgulayan Arslan, “TÜRKSAT’ta HAK-İŞ’e bağlı bir sendikanın olması için çabasına destek veren pek çok arkadaşımız oldu. O arkadaşlarımızdan bir tanesi de Osman Yıldız’dır. Bu sendikanın kuruluş aşamasının her birinde sağ olsun desteği ve imzası var. TÜRKSAT’ın örgütlenmesinde de, işyeri sendika temsilcisi gibi çalıştığını biliyorum. TÜRKSAT’ta yetki almak, yüzde 1 barajını geçmek ve sizleri temsil eden bir toplu sözleşmenin ortaya çıkması için ne kadar büyük gayretler gösterdiğini biliyoruz” diye konuştu.

“Bize ve Sendikamıza Büyük Görevler Düşüyor” 

İletişim sektöründe çalışan tüm emekçilerin Öz İletişim-İş Sendikası’nın daha da büyümesi için gayret göstermesi gerektiğini vurgulayan Arslan, “Bugün aramızda bulunan 4 binden fazla arkadaşımızın asla bu sendikamızdan umudunu kesmemesi gerekiyor. Bize ve sendikamıza düşen görev, bu arkadaşlarımızı asla başka sendikaya mahkum ettirmemektir. Her türlü desteği ve katkıyı vereceğiz, bu arkadaşlarımızın güvenine ve bağlılığına asla zarar getirmeyeceğiz. Bunu başarırsak önümüzdeki süreçlerde de diğer işçilerde bizlerle beraber olacaktır” açıklamasında bulundu.

“Yaşanılan Haksızlıkların Farkındayız” 

İletişim sektöründe yaşanan sıkıntılara da değinen Arslan, zorlukların aşılması konusunda Öz İletişim-İş Sendikası’nın yoğun bir mesai harcadığına vurgu yaparak, “Yaşadığınız haksızlıkların, ortaya konulan adaletsizliklerin farkındayız. Şartlar ne olursa olsun, biz bugünlere direnerek geldik. İşverenlere, idareye, darbe süreçlerine direndik. Biz 12 Eylül’ün, 28 Şubat darbesinin ağır bedellerini ödeyerek bugünlere geldik. O yüzden sakın umutsuzluğa kapılmayın.” dedi.

“Sizlerden Helallik Diliyorum”

Öz İletişim-İş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, zor zamanlarda yasal zorunluluk olarak yapmak zorunda oldukları 3. Olağan Genel Kurul’a katılanlara teşekkür etti.

Bu genel kurulda, bayrağı bir başka arkadaşına teslim edeceğini belirten Güllüoğlu, “Bana düşen, tevdi edilen bu görevi layığı ile yapmaktı, ben de yapmaya çalıştım. Tam olarak yapabildim mi bunu değerlendirmek haddim değil, ancak elimden geleni yapmaya çalıştığıma inanıyorum. Beni en iyi değerlendirecek olan bu hazirundur. İşte bugün bu hikayenin bu kısmını sonlandırma günüdür. Tanıştığım, görüştüğüm, beraber çalıştığım, teşrik-i mesai yaptığım bende hakkı olan herkese hakkımı helal eder, helallik dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından, Öz İletişim-iş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu tarafından Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a hediye takdiminde bulunuldu.

Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Adayı Semih Aydıner, “Sendikal mücadelemizde biz her zaman erdemli olduk, haktan ve hukuktan ayrılmadık. 3. Olağan Genel kurulumuzda bizleri onurlandırdığınız, demokratik ve erdemli duruşumuza katkı sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Unutmayın ki bizler üyelerimizin işçisiyiz, onların emrindeyiz. Sendikamızın gerçek sahibi TÜRKSAT, BTK, Türk Telekom, PTT ve çağrı merkezi çalışanlarımızın hepsine selam olsun” dedi.

Genel kurul sonrasında yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa Semih Aydıner, Genel Başkan Yardımcılıklarına Şadi Özbingöl, Oğuzhan Karslı, Fatih Soydeğer, Taner Aslan, Özgür Dal seçildiler.