Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞİRKETLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ VE EK PROTOKOLLERİN İMZA TÖRENİNE KATILDI

ARSLAN, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞİRKETLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ VE EK PROTOKOLLERİN İMZA TÖRENİNE KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 1 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışan HAK-İŞ üyesi 47 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri ve ek protokollerin imza törenine katıldı.

BİMTAŞ A.Ş., İSPER A.Ş., İSTAÇ A.Ş. BOĞAZİÇİ A.Ş., İSYÖN A.Ş., AĞAÇ A.Ş. Güvensu, İstanbul Enerji, İSTGÜVEN A.Ş., İstanbul Halk Ekmek, İstanbul Ulaşım, Hamidiye A.Ş. ile yetki davaları devam eden İBB, İETT Genel Müdürlüğü, İSPARK A.Ş., İSTON A.Ş., İSBAK A.Ş., KÜLTÜR A.Ş., İSFALT A.Ş. de çalışan HİZMET-İŞ, Öz Sağlık-İş, Öz Çelik İş, Öz Gıda İş, Öz Güven-Sen ve Enerji İş üyelerini kapsayan toplu imza törenine Genel Başkanımız Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Başkan Vekilimiz Mehmet Keskin, Öz Gıda İş Genel Başkanı Mehmet Şahin,  Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Enerji İş Genel Başkanı Mahmud Altunsoy,  HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı ve İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanımız Abdullah Kaya, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Nizamettin Yurul, İstanbul 9 No’lu Şube Başkanımız Emrullah Aslan, İstanbul 10 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Şimşek, İstanbul 11 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Göktürk, İstanbul 12 No’lu Şube Başkanımız Ramadan Aygün, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkan Yardımcıları, Genel Disiplin Kurulu Başkanımız Hüseyin Topçu, Genel Başkan Danışmanımız İbrahim Güleş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketleri Genel Müdürleri, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

“Ortaya konan karşılıklı anlayış, Türkiye endüstri ilişkileri için önemli bir kazanımdır”

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, toplu iş sözleşmesi süreçleri içerisinde ortaya konan karşılıklı anlayış ve uzlaşmanın, endüstri ilişkileri, ülkemiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve üyelerimiz için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Toplu iş sözleşmesi süreçlerinde karşılıklı anlayış ile önemli kazanımlar elde edildiğini kaydeden Arslan, bu kazanımları şöyle sıraladı:

“Birincisi; 2020 yılının mart ayından bu yana sendikamız HİZMET-İŞ’e verilen yetki tespitine yapılan itiraz sonucu yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle toplu iş sözleşmesini imzalayamadığımız yaklaşık 15 bine yakın arkadaşımızın mağdur olmaması için yapılan avans uygulaması. Yargı süreci nedeniyle mağdur olan arkadaşlarımıza toplu iş sözleşmesine mahsuben avans verilmiş olması ve bu avansların da toplu iş sözleşmesi dönemleri de dikkate alınarak devam etmiş olması bizim için çok değerlidir.

İkincisi; toplu iş sözleşmesini imzaladığımız işletmelerimizde, toplu iş sözleşmesi dönemi olmadığı halde çalışanlarımızın yüksek enflasyon nedeniyle mağdur olmaması için temmuz ayı itibariyle altı aylık enflasyon oranında ücretlerin iyileştirilmesi de büyük bir kazanım olmuştur. Bundan sonra da enflasyon %10’a inene kadar bu artışların devam edecek olması büyük bir güvencedir.

Üçüncüsü; toplu iş sözleşmesi imzalanmış 2 bine yakın arkadaşımızın içinde yeni kazanımlar olması önemli gelişmedir.”

“Hep uzlaşmadan ve diyalogdan yana olduk”

İstanbul’a hizmet eden çalışanların büyük bir kararlılık ve fedakarlıkla çalıştıklarını ifade eden Arslan, “Yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığıyla karşı karşıyayız.  İstanbul’un bütün alanlarında hizmet eden arkadaşlarımız her şeye rağmen işlerini hiç aksatmadan bu şehre hizmet etmeye devam ediyorlar, onları gönülden kutluyorum.  Uzun geçen toplu iş sözleşmesi süreçlerini İstanbul aleyhine, büyükşehir aleyhine, çalışanlar aleyhine hasılı ülkedeki ve İstanbul’daki barış ortamını tehdit edecek şekilde asla sabote etmedik. Hep uzlaşmadan yana hep diyalogdan yana olduk. Bu şehre hizmet eden çalışanların hakkını korumak ve taleplerini gerçekleştirmek için çalıştık” ifadelerini kullandı.

“Sosyal diyalog mekanizmalarını sağlıklı bir şekilde sürdürerek başarılı olduk”

Toplu iş sözleşmesi sürecinde birlikte çalışma adına güzel örnekler ortaya konulduğunu belirten Genel Başkanımız Arslan, “Bazı şirketlerimizde sıkıntılar yaşadık. O sıkıntıların çözümü için yine müzakere yollarını denedik. Bütün bu çalışmaların sonucunda masaya oturmak önemli bir başarıydı. Sayın başkanla görüştüğümüz zamanlarda bizim sihirli sözcüğümüz olan sosyal diyalog mekanizmalarını sağlıklı bir şekilde sürdürerek, başarılı olduk. Sorunlara rağmen bir kriz oluşturmadık. Elbette ki zorluklarımız oldu ama asla işçi-işveren ilişkilerinde bir kırılma noktasına gelecek, İstanbul’u rahatsız edecek, İstanbul’u yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibini zora sokacak hiçbir tavrımız olmadı. Bundan sonra da aynı anlayışla, farklılıklarımıza rağmen birlikte iş yapmayı, birlikte çalışmayı, sorunları müzakere ile çözmeyi, varsa sıkıntıları bunların üzerine gitmeyi ve bu doğrultuda da İstanbul’a hep beraber daha iyi hizmet verme noktasında gereken çabayı göstereceğiz” dedi.

“İyileştirmeler devam edecek”

Toplu iş sözleşmesi dönemleri yaklaşan ve yargı süreçleri devam eden İstanbul Büyükşehir şirketleri için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Arslan, “Toplu iş sözleşmesi sürdürülen işyerlerimizde ek ödemelerle enflasyon %10’a inene kadar, Büyükşehir Belediye Başkanımızın taahhüdü olarak iyileştirmeler devam edecek.  Yeni dönemde daha güçlü bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ekonomik ve sosyal yönden daha da güçlenmiş çalışma grubuyla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Toplu iş sözleşmelerimizin, ek ödemelerin, avansların hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sendikalarla birlikte ortak akıl geliştirmeyi ve örnek çözümler üretmeyi önemsediklerinin altını çizerek, imzalanan toplu iş sözleşmesinin hayırlı olması dileğinde bulundu.