Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » UŞAK ŞUBEMİZİN 4. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

UŞAK ŞUBEMİZİN 4. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Genel Kurula Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Genel Başkan Vekilimiz, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, Manisa Şube Başkanımız Turan Karafil, Kütahya İl Başkanımız Nafiz Demir, İzmir İl Başkanlığı İl Sekreterimiz Gültekin Şimşek, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Fahrettin Tuğrul, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Nacar, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Uşak Şubemizin 4. Olağan Genel Kurulu’nun Divan’ı ise şu isimlerden oluştu: Halil Özdemir, Sezai Söylemez, Turan Karafil, Nafiz Demir ve Gültekin Şimşek.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir yaptı.

Genel Kurula hitaben bir konuşma yapan Genel Başkan Vekilimiz, 2005 yılında kurulan Uşak Şubemizin, aradan geçen 15 yıllık süre içerisinde gelişip etkinliğini artırarak, Sendikamızın en önemli şubelerinden bire haline geldiğini söyledi.

Genel Kurulları geçmiş dönemin muhasebesinin, gelecek faaliyet döneminin ise programının belirlendiği toplantılar olarak tanımlayan Genel Başkan Vekilimiz, son 4 yılın, çalışma hayatının bazı önemli gündem maddelerinin de geride bırakıldığı bir dönem olduğunu kaydetti.

Söz konusu gündem maddelerinden birinin taşerona kadro mücadelesi olduğunu ifade eden Genel Başkan Vekilimiz, sorunun tam anlamıyla çözülemediği belirtti.

“TAŞERON MÜCADELEMİZİ İNANÇ VE KARARLILIKLA SÜRDÜRDÜK”

HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET-İŞ Sendikamızın taşeron mücadelesini karalılıkla sürdürdüğünü ifade eden Genel Başkan Vekilimiz, “2014 yılı, uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz taşeron mücadelesinde önemli bir startın verildiği yıldı. Ankara’da, 7 bin taşeron emekçiyle örgütlenme kampanyasını başlattık. Nitekim o yıl taşeron emekçilere yapılan yasal düzenlemelerle geçti. 2015 yılında taşeron arkadaşlarımızın sözleşmelerini imzalayacağız derken, özel sözleşmeli personel statüsü önerisiyle karşılaştık, ama bunun tartışmalarını aştık, sonra haziran ve ekim seçimleri geldi. 2016 yılında bir taraftan taşeronları örgütlemeye çalışırken, diğer taraftan onların sözleşmelerini YHK’undan geçirmek için mücadele yürüttük. 2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız yeni hükümete taşeron sorununun çözülmesi konusunda bir talimat verdi. Ve o yılın 5 Aralık günü, taşeron emekçiler yeni bir hayatın başlangıcı oldu. Ancak kadro düzenlemesi bütün sorunlarımızı çözmedi. Türkiye ekonomisinin dinamosu sayılan kuruluşlarda çalışan arkadaşlarımız bundan istifade edemedi” şeklinde konuştu.

“KAPSAM DIŞINDA KALAN TAŞERON EMEKÇİLER YENİ BİR MÜCADELE BAYLATACAĞIZ”

2020 yılının ortalarına kadar sürecek olan geçiş sürecinin, hem kadro alanlar hem de kapsam dışı kalanların haklarının temini için önemli bir dönem olduğunun altını çizen Genel Başkan Vekilimiz, “Arkadaşlarımızın sosyal haklarıyla, iş değişiklikleriyle ilgili sıkıntıları var, toplu iş sözleşmesi süreciyle ilgili sıkıntılarımız var. Toplu iş sözleşmelerinin önü maalesef kapatılmış durumda. Bu süreçte YHK tarafından emsal sözleşmeler uygulanmaya devam edecek. Bu geçiş sürecinde haklarımızı elde etmek ve yeni sözleşmeler imzalamak için mücadele edeceğiz. Bu mücadeleyi bundan sonra da birlikte sürdürmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“EMEKÇİLER SENDİKALARIYLA BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ”

“Kadro dışında kalan arkadaşlarımız için oturup ağız mı yakacağız. Hayır! Biz bu mücadeleyi yürütürken asla ağlamadık, ağıt yakmadık” diye konuşan Genel Başkan Vekilimiz, kapsam dışında kalan taşeron emekçiler için 24 Haziran seçiminden sonra yoğun bir çalışma dönemine gireceklerini söyledi.

Kadronun bir statü değişikliği olduğunu, eski kadrolularla aynı hakları sağlamadığını belirten Genel Başkan Vekilimiz, bir kısım hakların elde edilmesi için emekçilerin, sendikalarıyla birlikte mücadele etmeye devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

Genel Başkan Vekilimiz, Filistin konusunda da duyarlı ve sorumlu davranmaya davet etti.

ARSLAN: “UŞAK ŞUBEMİZİ BİR BÖLGE ŞUBESİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Şube Genel Kuruluna ani bir programından dolayı katılamayan HAK-İŞ Genel Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan, genel kurula görüntülü bir mesaj gönderdi.

Arslan, katılımcıların ilgiyle izlediği mesajında genel kurula başarı dileklerini iletti.

15 yıldır faaliyet gösteren Uşak Şubemizin başarılı bir seyir izlediğini kaydeden Arslan, “Şubemiz Uşak sınırları içerisinde örgütlenilebilinecek her yerde örgütlenmiştir. Uşak Şubemizin faaliyet sınırları Afyon, Manisa, Kütahya ve Denizli’ye uzanmaktadır. Şubemiz bu çevre illerde de örgütlü olduğu için Uşak Şubemizi bir bölge şubemiz olarak değerlendirmek mümkündür” ifadelerini kullandı.

Uşak Şubemizin 3 bine yakın üyesi bulunduğu bilgisini paylaşan Arslan, Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun ve yönetim kurulunu tebrik etti.

Yakın bir zaman önce kendilerinin de katılımıyla Uşak’ta başarılı bir sözleşme imzaladıklarını hatırlatan Arslan, başta Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan olmak üzere bütün belediye başkanları ve işverenleri tebrik etti.

“TAŞERON MÜCADELESİNDEN ZAFERLE ÇIKMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ”

Taşeron mücadelesini başarıyla sonuçlandırmanın onur ve gururunu yaşadığını ifade eden Arslan, kadro kapsamı dışında kalan taşeron emekçilerin sıkıntılarının da aşılacağını belirtti.

ARSLAN, BİRLİK VE KARARLILIK ÇAĞRISINDA BULUNDU

Kadro alınması sonrasında ortaya çıkan sorunların çözümü için birlik ve kararlılık çağrısında bulunan Genel Başkanımız Arslan, “Taşeron emekçileri örgütlemeye başladığımızda sendikalara üyelikleri gerçekleşemiyordu, dolayısıyla toplu iş sözleşmesinin tarafı da olamıyorlardı. 10 yıl kararlılıkla verdiğimiz mücadele sonunda sendikalı ve kamunun kadrolu işçisi oldular. Yeni sorunlar için de yine birbirimize güvenerek, dayanışma içinde olarak ve en önemlisi başaracağımıza inanarak çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Genel Kurulda Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun, Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar ve Ak Parti Uşak Milletvekili Adayı İsmail Güneş de bir selamlama konuşması yaptılar.

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, “HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ olmamış olsaydı, Mahmut Arslan olmasaydı bu taşeron işçisi kardeşlerin kadro alma şansı yoktu. Taşeron işçiler kadrolu oldularsa başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a dua edecekler, HİZMET-İŞ Sendikasının da kıymetini bilecekler” dedi.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da HİZMET-İŞ Sendikamızla birlikte çalışmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, genel kurula başarı diledi.

UŞAK ŞUBE BAŞKANIMIZ SORKUN, GÜVEN TAZELEDİ

Konuşmalardan sonra yapılan seçim sonucunda Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun tekrar seçildi. Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Adil Özdemir, Bülent Özadam seçildiler.