Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » TOKAT ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TOKAT ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şube Genel Kuruluna HAK-İŞ Genel Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyit Aslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Mehmet Keskin ve Celal Yıldız, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Çorum Şube Başkanımız Mustafa Köroğlu, Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, HAK-İŞ ve MEMUR-SEN’e bağlı sendikaların Tokat şube başkanları, delegeler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in Divan Başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel Kurulda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “13,5 milyon sigortalı işçi içerisinde kamunun bünyesinde çalışan kadrolu işçi sayısı 170 bindi.  Taşeron emekçilere kadro verilmesiyle biz bu rakama 5 kat daha işçi ekledik” dedi.

Kamuda çalışan taşeron emekçilerinin kadro almasının bazı kesimleri rahatsız ettiğini belirten Arslan, “Taşeron emekçilerin, kadroyu alınca çalışmayacağına dair bir algı operasyonu yürütülüyor. Kamuda çalışan çaycının, temizlikçinin, güvenlikçinin, parkçının kadro alması birilerini niye rahatsız ediyor, anlamak mümkün değil. Biz böyle düşünmüyoruz; dün arı gibi çalışıyorlardı; bugün de, yarın da çalışacaklar” diye konuştu.

31 Aralık’ta sona eren toplu iş sözleşmelerine ait farkların ödeneceği anlatan Arslan, belediyelerde çalışırken kadroya geçenlerin 52 günlük ikramiyelerinin de ödeneceğini söyledi.

Kadroya geçişte hükümlülerle ilgili sorunun büyük ölçüde çözümlendiğini belirten Arslan, KİT’lerde çalışan taşeron emekçilerin kadro alması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

“TAŞERON MÜCADELESİNİ İNGİLİZ POLİTİKACILAR VE SENDİKACILARA ANLATMAK İÇİN DAVET ALDIK”

Taşeron düzenlemesinin dünyada ses getiren bir düzenleme olduğunu belirten Arslan, “Uluslararası Emek Konfederasyonu ITUC ve Avrupa Sendikaları Konfederasyonu ETUC, taşerondaki mücadelemizden dolayı HAK-İŞ’i tebrik ettiler. Barış ve Silahsızlanmadan Sorumlu Gölge Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Fabian Hamilton HAK-İŞ’i ziyaret ederek, taşeron konusunda verdiğimiz mücadeleyi İngiliz politikacılar ve sendikacılara anlatmamızı istedi” diye konuştu.

ARSLAN, TOKAT BELEDİYESİNDE YENİ KADRO ALAN İŞÇİLERİN SENDİKALI OLMASINI İSTEDİ

 Arslan, konuşmasında Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’ndan belediyede taşerondan kadroya geçen işçilerin sendikalı yapılmasını talep etti.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da Genel Başkanımız Arslan’ın talebine atıfta bulunarak, yeni kadro alan işçilerin sendikalı yapılacağının sözünü verdi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, taşeron emekçilere verilen kadronun hayırlı olmasını dileyerek, “Taşeron emekçilerin devlet tarafından istihdam edilmeleri çok önemliydi. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyit Aslan konuşmasında, HAK-İŞ’le birlikte çatışmacı sendikacılık anlayışının yıkıldığını ve HAK-İŞ’in çok zor zamanlarda emek ve demokrasi mücadelesi verdiğini söyledi.

Tokat Şube Başkanımız Resul Demir de genel kurulun emekçiler ve Tokat için hayırlı olmasını temenni ederek, genel kurulu katılımlarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.

Şube Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda şube başkanlığına, mevcut şube başkanımız Resul Demir, yönetim kurulu üyeliklerine ise Hacı Abdullah Aytekin ve Ayhan Sezerol seçildiler.