Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » ŞANLIURFA ŞUBEMİZİN 9. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ŞANLIURFA ŞUBEMİZİN 9. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şanlıurfa Şubemizin 9. Olağan Genel Kurulu, 13 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir yaptı.

ÖZDEMİR: GENEL KURULUMUZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Divan başkanlığını yapan Özdemir, Şanlıurfa Şubemizin yapılan 9. Olağan Genel Kurulu’nun HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ camiası için hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Genel kurullarımız birlik, beraberlik ve huzur içerisinde gerçekleşir. Bizim genel kurullarımızda kavga olmaz” diye konuştu.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ: ŞANLIURFA PEYGAMBERLER ŞEHRİDİR

Genel Başkan Vekilimiz, Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmasında, Şanlıurfa Şubemizin 9. Genel Kurulunu icra ediyor olmanın heyecan ve onurunu yaşadığını belirterek, “Dokuz genel kurul demek, Sendikamız için Şanlıurfa’da 33 yıllık bir tarihe tekabül ediyor. 40. yılını idrak etmekte olan Sendikamız için, bir şehirde 33 yıllık örgütlülüğe sahip olmak, önemli ve anlamlıdır. Şanlıurfa, kadim uygarlıkları bünyesinde barındırmış, barıştırmış bir şehrimizdir. Ayrıca bu toprakları bizim için anlamlı kılan asıl husus, Şanlıurfa’nın Peygamberler Şehri olmasıdır” dedi.

“TAŞERONA KADRO HAK-İŞ’İN BAŞARISIDIR”

Genel Başkan Vekilimiz, Taşeron sorununun, Konfederasyonumuz ve Sendikamızca hedefe ulaşılan çok önemli bir konu olduğunu belirterek, “1 milyona yakın taşeron emekçisi kamu işçisi oldu. Bu tamamıyla HAK-İŞ’in başarısıdır. Çünkü bu konuda tek mücadeleyi biz verdik. HAK-İŞ’HİZMET-İŞ olarak 2007 yılında, taşeron emekçilerin hakları için yola çıktığımızda taşeron işçilerle ilgili hiçbir düzenleme yoktu. 2014’ün ocak ayında “Sendika sizi korur, hakkın bize emanet” sloganıyla, taşeron işçilerinin örgütlenmesine yönelik yurt genelinde büyük bir kampanya başlattık. Bu kampanyamız, taşeron işçilerin örgütlenmesi hususunda atılan ilk ve tek büyük girişim olmuştur” dedi.

“KADRO DÜZENLEMESİ KAPİTALİZME KARŞI, BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMADIR”

“Taşeron işçilerin kadro talebi konusunda yıllar süren mücadelemizin ardından, özel sözleşmeli personel statüsü önerildi” diyen Genel Başkan Vekilimiz, “Bu öneriye itiraz eden tek emek örgütü biz olduk. Özel sözleşmeli personele geçit vermeyeceğimizi, asla bunu kabul etmeyeceğimizi, bu statüyü reddettiğimizi her platformda söyledik. 2014 yılının Ocak ayında başlattığımız büyük kampanyayı kararlılıkla sürdürdük. Sonuçta 11 Eylül 2014 tarihinde, bizim de büyük katkıda bulunduğumuz 6552 sayılı Torba Yasa ile ilk defa önemli bir değişiklik yapıldı, bir kısım haklar elde edildi. Verdiğimiz mücadele sonunda, Toplu İş Sözleşmesi yapma yolunu açtık,  asıl işlerde taşeron çalıştırmayı engelledik, İhalelerin en az üç yıl olarak yapılması şartı getirildi, Kıdem tazminatları ve izinleri güvence altına alındı. 2003 yılında gündemimize aldığımız, 2007’de yola çıktığımız, 2014’de 7 bin taşeron emekçiyle Türkiye’nin gündemine taşıdığımız mücadelemiz, 1 milyona yakın taşeron işçisi için can yeleği oldu. Kadro düzenlemesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ve bu mücadelenin mimarı Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a özellikle teşekkür ediyorum. Türkiye’nin taşeron uygulamasından vazgeçilmiş olmasını tarihi bir adım olarak değerlendiriyoruz.  Çünkü bize göre bu, kapitalizme karşı, devlet küçülmelidir diyenlere karşı büyük bir meydan okumadır” şeklinde konuştu.

“KAPSAM DIŞI KALANLARINDA KADRO ALABİLMESİ İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

“Kadro mücadelemiz henüz tamamlanmış değil” Genel Başkan Vekilimiz, “Hastane Bilgi Yönetim sistemlerinde, yemekhane hizmetlerinde çalışan, kamu kurumlarında kiralık araç şoförlüğü yapanlar, personel teminine dayalı ihaleler kapsamında çalıştırılmayanlar ve emekliliği gelen arkadaşlarımız kadro düzenlemesinden istifade edemediler. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak, kapsam dışı kalanlarında kadro alabilmesi için mücadelemizi ve çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.  Bu sorununu da çözeceğimize inanıyorum” dedi.

“YHK’UNDAN ÇIKAN ZAMLAR GÜNCELLENMELİ”

Kadroya geçen işçilerin büyük sıkıntılar yaşamakta olduğuna işaret eden Genel Başkan Vekilimiz, şunları kaydetti: “696 sayılı kanun hükmünde kararname ile öngörülen geçiş süreci vesilesiyle bugün kadroya geçmiş olan kardeşlerimizin yaşamış olduğu çok büyük sıkıntılar var. Özellikle, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde ülkemizin yaşamış olduğu baskı nedeniyle faizlerin yükselmesi, enflasyondaki beklentilerin yükselmesi nedeniyle, YHK’unda öngörülen ücret zamlarının çalışanların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu belirtmek isterim. Yine toplu iş sözleşmesi içerisindeki sosyal yardımların da beklentileri karşılamadığını ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanımızdan, hükümetimizden ve çalışma bakanımızdan beklentimiz, 2019 yılı kamu çerçeve protokolünün imzalanması sırasında, kamunun işçi kadrolarına, yerel yönetimlerin şirketlerinin kadrolarına geçirilen kardeşlerimizin toplu iş sözleşmelerinin de enflasyonun altında kalmayacak şekilde güncellenmesini istiyor ve bekliyoruz. Sendikamızın örgütlenmiş olduğu belediye şirketlerinde çalışan kardeşlerimizin özellikle 6772 sayılı kanunun kapsamı dışında tutulmuş olması, kamuda çalışan kardeşlerimizin ilave tediye alırken bunu, aynı statüde ve hemen hemen aynı hizmetleri yürüten belediyelerdeki kardeşlerimizin almıyor olması da eşitlik ve adalet duygusuyla bağdaşmıyor. Burada yasal düzenlemenin değiştirilmesine ihtiyaç var. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak bunun için de mücadele ediyoruz.”

Şanlıurfa’nın en çok Suriyeli sığınmacı barındıran şehir olduğunu ifade eden Genel Başkan Vekilimiz, “Şanlıurfa Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli bir şehir. Devlet olarak, millet olarak sahip çıktık, ama şehir olarak en çok Suriyeli mülteciye siz sahip çıktınız. Kültürel mozaiğinizden harmanlanmış hoşgörü ile Hz. İbrahim’den gelen misafirperverliğinizi, yakın geçmişte Iraklı sığınmacı kardeşlerimize gösterdiğiniz gibi Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize de gösterdiniz, gösteriyorsunuz. Aylan bebeğin cansız bedeni Ege Denizi’nde karaya vururken, Suriyeli sığınmacılar gelmesin diye Avrupa sınırlarına 235 Km. tel örgü çekilirken, biz dünyaya insanlık dersi verdik. Dünyada en istikrarsız üç bölge var; Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar. Ülke olarak, en çok savaşların olduğu bu üç bölgeyle de sınırdaşız. 2010 yılında fitili ateşlenen Arap Baharı süreci henüz tamamlanmadı, tamamlayamadılar. Bu bahar falan değil. Baharsa bizim için değil; bu topraklar için, Müslümanlar için değil. Dünya biliyor ki; bu, İslam dünyasının petrol ve doğalgazına konma savaşıdır. Bu Ortadoğu’daki ülkelerini küçük devletçiklere bölme savaşıdır. Şanlıurfa il sınırımızın hemen ötesi, bir terör örgütünden bir başka terör örgütüne devredildi. Son bir-iki yıldır bunlara ciddi boyutlarda silah tedariki yapılıyor. Bu şu demektir; Namlunun ucunda Türkiye’de de varız. ABD ve emperyalist ülkelerin hedefinde biz de varız. Ülkemiz önemli bir süreçten geçmektedir.  Türkiye gerek bölgemizde gerekse dünyada ilgi odağıdır. Aynı zamanda da bir takım güçlerin hedefi durumundadır” dedi.

TANRIVERDİ: HİZMET-İŞ NİCELİĞİNİ AŞAN BİR İTİBAR KAZANDI

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi de genel kurulda yaptığı konuşmasında, Şanlıurfa şubemizin 9. Olağan Genel Kurulunun HAK-İŞ/HİZMET-İŞ, Şanlıurfa ve ülkemiz adına hayırlı ve yararlı olmasını belirterek, “Şanlıurfa’da olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Kurulduğumuz 1979 yılından bugüne kadar geçen süre içerisinde HİZMET-İŞ hem HAK-İŞ’in hemde Türkiye’nin en büyük işçi sendikası oldu. Bu büyüklük bütün teşkilatın çabalarıyla oldu. Bu her sendikaya nasip olmayacak bir durum. Bunun temelinde samimiyet, iyi niyet, sorumlu, ilkeli, karalı ve onurlu sendikacılık anlayışı var. Nicelik olarak böyle önemli bir başarı yakalayan HİZMET-İŞ, nitelik olarakta niceliğini aşan bir itibar kazandı” şeklinde konuştu.

Genel Kurulda ayrıca Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol bir selamlama konuşması yaptı.

GENEL KURULUMUZA KATILANLAR

Şanlıurfa Şubemizin 9. Olağan Genel Kuruluna Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Vekilimiz, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, BELSAN Genel Müdürü Ömer Göçebeler, BELTUR Genel Müdürü Levent kama, BELSAN Ulaşım Müdürü Abbas Yavuz, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Murat Demirtaş, Ankara 7 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Genç, Adıyaman Şube Başkanımız Hasan Kılınç, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Ömer Çınar, Şanlıurfa 2 No’lu Şube Başkanımız Bozan İzol, Diyarbakır İl Başkanımız Ercan Kahraman, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Tepe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Güler Kama İzol, Öz Büro-İş Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Karataş, Öz Güven-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Aydın Uçar, ŞUŞKİ İnsan Kaynakları Daire Başkanı Zeki Kaya, Ak Parti İl Başkan Yardımcıları Hacı Yaygın, Mehmet Ali Kurt, İbrahim Eyyüpoğlu, komitelerimizin başkan ve yardımcıları, delegeler ve basın mensupları katıldı.

SEYDİ EYYÜPOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

Şube Genel Kurulunda yapılan seçimde mevcut şube başkanı Seydi Eyyüpoğlu yeniden seçilirken, Yönetim Kurulu üyeliklerine Hazım Yavuz, Fevzullah Altun, Şükran Melek Elçin, Levent Türk seçildiler.