Ana Sayfa » Manşet » KÜTAHYA BELEDİYESİ İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

KÜTAHYA BELEDİYESİ İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sendikamız HİZMET-İŞ ile Kütahya Belediyesi arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 20 Haziran 2018 tarihinde sonuçlanarak imza altına alındı.

Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen imza törenine Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Kütahya İl Başkanımız Nazif Demir, İl Sekreteri Sabahattin Ödemiş, İl Mali Sekreteri M. Fatih Gencer, Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, işyeri temsilcilerimiz, komitelerimizin başkan ve yardımcıları ile üyelerimiz katıldı.

Toplu iş sözleşmesi imza töreninin açılış konuşmasını yapan Kütahya İl Başkanımız Nazif Demir, Kütahya Belediyesi’nde 3. dönem 2 yıllık toplu iş sözleşmesinin masada biten bir sözleşme olmasından ve verilen zam oranlarından duyulan memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

YILDIZ: İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAYIRLI OLSUN

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız yaptığı konuşmasında, hem işveren hem de sendika olarak bir birliktelik ortaya koyulduğunu dile getirerek, “Dileğimiz, burada imzalamakta olduğumuz toplu iş sözleşmesinin, bundan sonra da imzalayacağımız sözleşmelere örnek teşkil etmesidir. Çünkü Türkiye şartları dikkate alındığında başarılı olarak nitelendireceğimiz bir sözleşmeyi imzalamış bulunuyoruz. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na teşekkür ediyor ve imzalanan toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KESKİN: ÜYELERİMİZİN ONAYLARINI ALARAK KARŞILIKLI DİYALOG İLE BU AŞAMAYA GELMEMİZ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR

Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin de yaptığı konuşmada, “Öncelikle, bu toplu iş sözleşmemizin kırgınlıklara zemin oluşturmadan masada, barış içinde sonuçlanmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Kütahya Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ile Kütahya İl Başkanımız Nazif Demir ve işyeri sendika temsilcilerimize sözleşmeye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi, Toplu İş Sözleşmesi imza aşaması bir sonuçtur. Bu toplu sözleşmemiz sürecine baktığımızda, geldiğimiz bu noktada, sendikamızın “İmzamız işçinin kararıdır” ilkesinin bir kez daha yolumuzu aydınlattığını görüyoruz.  Siz değerli üyelerimizin onaylarını alarak işverenle karşılıklı diyalog ve iyi niyet içerisinde bu aşamaya gelmemiz oldukça önemlidir. Bu toplu iş sözleşmemizin bir anlamı da; uzlaşma kültürünün sadece sözden ibaret olmadığını, bizzat her iki tarafın birbirlerinden emin şekilde karşılıklı adımlar atarak aynı noktada buluşulduğunu göstermesidir” dedi.

BAŞKAN SARAÇOĞLU: HAK-İŞ/HİZMET-İŞ SAĞDUYUYLA ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN HEP YANINDA YER ALMIŞTIR

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise yaptığı konuşmada, sendikacılığın geçmiş yıllarda hep hak almaktan ziyade, firmaları ya da kurumları nasıl göçertebiliriz, nasıl zor durumda bırakabiliriz anlayışı içerisinde olduğunu belirterek, “Son yıllarda ise kurumları nasıl ayağa kaldırabiliriz, nasıl beraber paydaş olabiliriz anlayışının hakim olduğu bir dönemdeyiz. Türkiye ne zaman sıkıntıya girse, ne zaman zorlu süreçlerden geçse HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası sağduyuyla ülkemizin, milletimizin yanında yer almıştır. Biz Sendika yöneticilerimiz ile uzlaşı içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren çalışan arkadaşlarımızın haklarına riayet ederek, maaşlarını zamanında ödedik. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Bu vesileyle HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan başta olmak üzere, Genel Başkan Yardımcılarımıza, Sendika Temsilcimize ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyor, sözleşmemizin Belediyemize, milletimize, sizlere hayırlar getirmesini Rabbimden temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Kütahya Belediyesi ile 2 yıllık olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi gereği 45 kadrolu, 23 geçici (mevsimlik) işçi olarak çalışanlara birinci yıl (15.06.2018-14.06.2019 tarihler arası) bürüt %15,86 oranında, ikinci yıl (15.06.2019-14.06.2020 arasında) da ÜFE+TÜFE ortalaması (bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık enflasyon) %1 oranında zam yapıldı.