Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » KOCAELİ ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KOCAELİ ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kocaeli Şubemizin 2. Olağan Genel Kurulu, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

       4 Şubat 2018 tarihinde Kocaeli Ramada Otel’de gerçekleştirilen genel kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Keskin ve Halil Özdemir, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Orhan Barış, SP Kocaeli İl Başkan Yardımcıları Sedat Doğu Uslu ve Halil Kayın, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Genel Başkan Danışmanımız İbrahim Güleş, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Maden-İş Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı, Öz Taşıma-İş Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ Kocaeli İl Başkanı ve Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Canpolat, İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanımız Ahmet Günçe, İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Reşat Kaya, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Murat Demirtaş, Sakarya Şube Başkanımız Mehmet Mesut Gökdemir, Çelik-İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt, Memur-Sen Kocaeli İl Başkanı Şahin Yaşlı, Toçbir-Sen İl Başkanı Hülya Aslan, Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkan Yardımcısı Arzu Kahveci, Kocaeli Şube Kadın Komite Başkanı Aysun Yılmaz, Erbakan Vakfı Marmara Bölge Başkanı ve Özdemir-İş Sendikası E. Genel Başkanı Mehmet Aras, Erbakan Vakfı Kocaeli İl Başkanı Hüseyin Sert, BemBir-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sadican Aygen, Çalışma ve İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halli Özdemir Yaptı.

“MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN”

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Sınır güvenliğimizi sağlamak amacıyla Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda önceki gün hepimizin yüreğini yakan saldırı sonucu şehit olan askerlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Vatan savunmasında ve 15 Temmuz gecesi korkusuzca canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu. 

“YAPTIĞIMIZ DOĞRU VE GÜZEL ŞEYLERİ ULUSLARARASI ARENADA ANLATMAMIZ GEREKİYOR”

       HAK-İŞ olarak uluslar arası üyesi olduğumuz kuruluşları Afrin Harekatı konusunda bilgilendirdiklerini açıklayan Arslan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Uluslar Arası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Asya Pasifik ITUC (ITUC-AP) Genel Sekreteri Shoya Yoshida’ya Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’de yürüttüğü operasyon konusunda bilgilendirme mektubu yazdık. ITUC-AP Genel Sekreteri mektubumuza; ‘Türkiye tarafından Afrin’de gerçekleştirilen terör operasyonunu destekliyoruz’ şeklinde yanıt verdi. Tüm bunlar gösteriyor ki kendi içimizde yaptığımız doğru ve güzel şeyleri uluslararası arenaya da taşıyarak doğru bilgilendirmelerde bulunmamız gerekiyor. Zeytin Dalı Harekatı’nda bölgenin terör örgütünden bir an önce temizlenerek terör saldırılarının sona ermesini diliyor, bu harekatın bir an önce başarılı bir şekilde sonuçlanmasını arzu ediyoruz.”

       Kocaeli şubemizin çok eski bir tarihi olduğunu anımsatan Arslan, “Bugün 1984 yılında başlayan bir mücadelenin 35. yılındayız. Kocaeli şubemiz bugün sendikamızın en büyük şubelerinden birisini oluşturuyor. Yaklaşık 6 binin üzerinde üyesiyle hem taşeron işçileri, hem yerel yönetimlerdeki ve belediyelerdeki taşeron işçileri örgütleyerek çok önemli bir başarıya imza attılar” dedi.

“HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ’İN KOCAELİ BÖLGESİNDEKİ VARLIĞI TÜRKİYE İŞÇİ HAREKETİ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ”

       Arslan, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın Kocaeli bölgesindeki varlığı ve gücü sadece HAK-İŞ için değil Türkiye işçi hareketi için de son derece önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın Kocaeli ilindeki varlığı sendikal harekâtın gidişatı ve istikametinin belirlenmesi açısından son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

“HAK-İŞ 43 YILLIK GEÇMİŞİYLE ÇALIŞMA HAYATINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YER EDİNMİŞTİR”

       HAK-İŞ’in 43 yıllık geçmişiyle çalışma hayatında çok önemli bir yer edindiğine dikkati çeken Arslan, “Konfederasyonumuz kuruluşundan bugüne kadar belli bir istikamette, belli hedefler, belli ilkelerden vazgeçmeyerek o hedefleri gerçekleştirme mücadelesi vermiştir. Biz HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak doğru yerde duruyoruz. Bizim yaptığımız sendikacılığın hem toplumda hem de çalışanlarda bir karşılığı var” sözlerini kullandı.

“HAK-İŞ OLARAK DAHA İYİ BİR NOKTAYA GİTTİĞİMİZİ SÖYLEYEBİLİRİZ”

       En son açıklanan sendika üye istatistikleri konusunu değerlendiren Arslan, “Son açıklanan sendika üye istatistiklerine göre üye sayımız giderek artıyor. En son açıklanan istatistiklere göre HAK-İŞ konfederasyonu olarak bugün 620 binlere ulaştık. Konfederasyonumuza bağlı 22 Sendikamızın 19 tanesi toplu sözleşme yapma ehliyetine sahip ve 8 tane sendikamız iş kolunun en büyük sendikası oldu. HİZMET-İŞ sendikamız Türkiye’nin en büyük sendikası olma başarısını sürdürdü. Bütün bu sonuçlara baktığımızda HAK-İŞ olarak iyi bir noktaya gittiğimizi söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

“TAŞERON KONUSUNUN ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASININ ONURUNU YAŞIYORUZ”

       Taşeron sisteminin kaldırılması konusuna da değinen Arslan, “HAK-İŞ’in uzun yıllardır gündeminde olan ve çok temel bir konu olan taşeron konusunun önemli bir çözüme kavuşturulmasının gururunu ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

       Arslan, taşeron düzenlemesi hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Taşeron düzenlemesi sadece kamuda yapılmış bir düzenlemenin ötesinde bizim için başka bir anlam ifade ediyor. Kamuda taşeron sisteminin yasaklanması tarihi bir dönüşümdür. Bu sistemin yasaklanması Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası güçlerin dayatmalarına karşı bir meydan okumasıdır. Buna teşekkür ediyor ve alkışlıyoruz. İnanıyorum ve biliyorum ki bu sisteme geçilmesiyle kamu ve belediyelerimiz daha çok kazanacaktır. Bizim bu büyük fotoğrafı görmemiz lazım. Bu düzenlemelerin içerisinde kitlerin dışarıda tutulması, kamunun sosyal tesislerinde çalışanların kendi araçlarıyla çalışanların dışarıda tutulması, hastane bilgi yönetim sisteminde çalışan arkadaşlarımızın dışarıda tutulması bir eksikliktir. Ama büyük fotoğrafı ıskalamamak lazım. HAK-İŞ olarak esas olan işçilerin örgütlenmesiyse örgütlenmeye devam ediyoruz. Esas olan işçilerin toplu sözleşme haklarına kavuşmalarıysa bunu yapmaya devam ediyoruz. Bütün bunları yaparken de kavga ve çatışmadan uzak, işletmelerimizi yıkan, yok eden, tahrip eden bir sendikal kültürle değil, işletmelerin başarısı ve daha iyi rekabet şartlarına ulaşması için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz.”

       Şube Genel Kurulunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Erbakan Vakfı Marmara Bölge Başkanı ve Özdemir-İş Sendikası E. Genel Başkanı Mehmet Aras, HAK-İŞ Kocaeli İl Başkanı ve Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy ve Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcısı Arzu Kahveci de bir selamlama konuşması yaptılar.

       Yapılan seçim sonucunda İdris Ersoy şube başkanlığına tekrar seçildi. Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Muharrem Subaşı, İbrahim Çınar, Tuğrul Tan Çağdaş ve İbrahim Özkaraaslan seçildiler.

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER: