Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » KARAMAN VE KONYA’YI KAPSAYAN BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERİMİZ TAMAMLANDI

KARAMAN VE KONYA’YI KAPSAYAN BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERİMİZ TAMAMLANDI

Sendikamızın Şube, İl ve Bölge yöneticileri, işyeri sendika temsilcileri ve komite başkanlarını kapsayan bölgesel eğitim seminerlerimiz devam ediyor.

Şube, İl ve Bölge yöneticilerimiz, işyeri sendika temsilcilerimiz ve komite başkanlarımızın katıldığı Eğitim Seminerlerimiz Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in koordinatörlüğünde düzenleniyor.

5-8 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen Eğitim Seminerimiz Karaman ve Konya Şube Başkanlıklarımızın katılımlarıyla Kozaklı’da gerçekleştirildi.

Eğitim Seminerimize Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in yanı sıra Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, Karaman Şube Başkanımız Mehmet Bayrakçı, Konya Şube Başkanımız Vacit Sır, Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli, Hukuk Müşavirimiz Av. Hacer Türk Albayrak, işyeri sendika temsilcilerimiz ve şubelerimizin komite başkanları katıldı.

Eğitim Seminerimizin açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, konuşmasına 5 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın taşeron çalışanlar hakkında verdiği kadro müjdesinin hayırlı olması dilekleriyle başladı.

“MÜCADELEMİZ 2014 YILINDA TAM ANLAMIYLA BAŞLADI”

Keskin, “Türkiye’nin acı bir gerçeği olan taşeron konusunun çözümü noktasında 2014 yılında “Sendika Seni Korur, Hakkın Bize Emanet” sloganıyla çalışan arkadaşlarımızın insan onuruna yakışır bir şekilde ücret almaları ve önemsenmeleri adına mücadele başlattık. Geçen süre zarfından yaklaşık 6 bin taşeron çalışan ile toplantılar gerçekleştirdik, eğitim seminerleri düzenledik. Taşeron olarak çalışan arkadaşlarımızın sorunlarını en az onlar kadar iyi biliyoruz. Çıkarılan 6552 sayılı taşeron yasası Türkiye’de son yıllarda çıkarılan en önemli kanunlardın biriydi. Bu yasayla taşeronda çalışan arkadaşlarımızın kıdem tazminatı sorunu çözüldü, ücret sorunları çözüldü ve en önemli kazanımlardan biri olan toplu sözleşme düzenine girmeleri sağlandı” dedi.

“TAŞERON SORUNUNU ÇÖZMEK GİBİ BİR SORUMLULUĞUMUZ VARDI”

“Taşerona kadro meselesinde laf kalabalığı ile zaman geçirmek gibi bir derdimiz olmadı” diyen Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın bu konudaki tavrı ve tarzı çok netti. Bu sorunu çözmek gibi bir görevimiz olduğunu anlattı ve teşkilat olarak üye kayıtlarına başladık, zor bir süreçti. Mücadelemize devam ederek toplu sözleşmeleri çıkarttık fakat bizim bu başarımızı birileri sahiplenmeye kalkıştı. Türkiye’de 390 bin taşeron çalışan arkadaşımız sendikalara üye bunların 330 bini Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı sendikalarda ve Sendikamız HİZMET-İŞ’e üye olan taşeron sayısı ise 180 bin diğer konfederasyonlara şu soruyu sormak lazım; Mademki bu kadar beklemiyordunuz sahada neredeydiniz? bu rakamlarda sahada kimin soruna çözüm bulmak için uğraş verdiğini gösteriyor” dedi.

“GENEL BAŞKANIMIZ ‘DAİMİ KADRO’DAN BAŞKA BİR ŞEY DEMEDİ”

Keskin konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim sürecin en başından beri dile getirdiğimiz bir söylemimiz vardı biz hiç ayrım yapılmaksızın kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamının daimi işçi kadrolarına alınmalarına istiyorduk. O zaman başladığımızda da diyorduk düne kadar da diyorduk ve amacına ulaştı. Bugün bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıktı. Kadromuz hayırlı olsun. Genel Başkanımızın 2014’ten bugüne kadar olan sosyal medya, görsel basın, yazılı basın, ulusal ve yerel basına verdiği bilgilerde başında ne söylediyse sonunda da aynı şeyi söyledi. Daimi işçi kadrosundan başka bir şey demedi. Kanunun çıkmasındaki en büyük destekçimiz şüphesiz ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu bilmesidir.”

“EĞİTİM SEMİNRLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Bölgesel eğitim seminerlerimizi düzenli ve sistematik olarak devam ettirdiğimizi ifade eden Keskin, “Eğitim seminerlerimiz sadece bu seminerle kalmıyor. Bugüne kadar adları taşeron olan ve bundan sonra devletin kadrolu işçileri olan üyelerimizi de kapsayan eğitim programları ve kurum içi eğitimlerimiz olan personellerimizin de içinde bulunduğu grup eğitimlerini adeta bir okul mahiyetinde sistemli bir şekilde devam ettiriyoruz. Türkiye’nin her ilinde teşkilat olan bir kurum olarak, eğitim kurumu gibi çalışıyoruz. Eğitim konusunda diğer sendikalardan bir diğer farkımızda eğitim seminerlerimizi kendi uzmanlarımız ve kendi çalışanlarımızla yapıyor olmamız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞÇİ SENDİKASIYIZ”

“Sizler Türkiye’nin en büyük Sendikası’nda temsilci olarak görev yapan kişilersiniz” diyen Keskin, “Sayısal olarak Türkiye’nin en büyük sendikayız bunun yanında en fazla örgütlülüğü olan sendikasıyız. Biz sendikamızın büyüklüğünün gururunu yaşarken büyüklüğün verdiği sorumlulukların da ağır olduğunu biliyoruz. Sizlerin çabası ve gayretleriyle zirvedeki yerimizi koruyacağız” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in konuşmasından sonra Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli ile Hukuk Müşavirimiz Av. Hacer Türk Albayrak birer sunum yaptılar.

Seminerde Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, Konya Şube Başkanımız Vacit Sır ve Karaman Şube Başkanımız Mehmet Bayrakçı da konuşma yaptılar.

Eğitim sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verildi.