Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » İSTANBUL 1 NO’LU ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTANBUL 1 NO’LU ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul 1 No’lu Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu, 1 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir Genel Kurul’un Divan Başkanlığını yaptı.

“İSTANBUL 1 NO’LU ŞUBEMİZDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU”

Genel Başkan Vekilimiz, İstanbul 1 No’lu Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulunda bulunmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Burada sizlerle bir arada olmak gerçekten güzel bir duygu İstanbul 1 No’lu Şubemiz 1995 yılında oluşturuldu. Aradan geçen 23 yılda şubemizin yapısında çok önemli değişiklikler meydana geldi. İstanbul 1 No’lu Şubemizde Sendikamız ve Konfederasyonumuz gibi büyük bir değişim geçirmiş. 23 yıllık süreçte şubemizin bütün kademelerinde görev alan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“TAŞERON MÜCADELEMİZ 2007 YILINDA BAŞLADI”

“HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak taşeronlarda çalışanların örgütlenme süreci ile birlikte başka bir dünyaya kapılarımızı açtık” diyen Genel Başkan Vekilimiz, “2007 yılında taşeron örgütlenmesinde ilk çalışmalara başladığımızda taşeron çalışanları çok ümitsizdi ve  kıdem tazminatı, izin hakları, fazla mesai ücretleri, iş sözleşmelerinin feshedilmesi gibi birçok önemli sorunları vardı. O dönemde kendilerine sahip çıkarak kadro ile ilgili çalışmalar başlattık. Uzun bir mücadele süreci sonunda 2014 yılında taşeronda çalışanların sorunlarına kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla yepyeni bir kampanya ile Ankara’da “Hakkın Bize Emanet”, “Sendika Seni Korur” temasıyla taşeronda çalışanları Sendikamız ve Konfederasyonumuza bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaya çağırdık. 2014 yılında çıkarılan 6552 sayılı yasal düzenlemeyle birlikte taşeronda çalışan arkadaşlarımızın çok önemli sorunları bir anlamda çözüme kavuşturulmuş oldu.

2015 yılında taşeron konusunda kırılma anı yaşandığını belirten Genel Başkan Vekilimiz, “Dönemin hükümeti ile müzakerelerde bulunduk. Hükümet bize o dönem ÖSP önerisi sundu. Bu talihsiz bir açıklamaydı. Bizde ÖSP gibi ne olduğu belli olmayan bir sistemi asla kabul etmeyeceğimizi ve bununla da sonuna kadar mücadele edeceğimizi her platformda ifade ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında bu çalışmanın sağlıklı olmayacağını düşünerek o çalışmanın gündemden kaldırılmasını istemesiyle ÖSP düzenlemesi ortadan kalkmış oldu. 2017 yılına gelindiğinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla taşeron sorunun çözümü noktasında emin adımlar atıldı. 2017 yılının sonunda kanun hükmünde kararname ile Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışanlar kamu kurumlarının kadrolarına yerleşti, yerel yönetimlerde çalışanlar özel idarelerde çalışanlar yerel yönetimlerin kurdukları şirketlerde istihdam edilmeye başladılar” diye konuştu.

“GEÇİŞ SÜRECİ İÇERİSİNDE SORUNLARI ÇÖZEBİLMEK İÇİN SENDİKALARA MUTLAKA İHTİYAÇ VAR”

Taşeron mücadelesinin tamamen tamamlanmadığını ifade eden Genel Başkan Vekilimiz, “Çalışmalarımız devam ediyor. Kadro düzenlemesinden istifade edemeyen özellikle, kamu kurum ve kuruluşlarında Hastane Bilgi Yönetim sistemlerinde çalışan, personel teminine dayalı ihaleler kapsamında çalıştırılmayan, yemekhane hizmetlerinde çalışanlar, kamu kurumlarının şoför teminine dayalı ihaleler ile çalışanlarında kadrolarını alabilmesi için mücadelemizi Konfederasyonumuz ve Sendikamız çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Nasıl olsa kadro düzenlemesi çıktı kadrolarımızı aldık dolayısıyla sendikalara üye olmamızın bir anlamı yok gibi bir düşünce yanlış. Geçiş süreci içerisinde sorunları çözebilmek için sendikalara mutlaka ihtiyaç var. Sendikalarımızın çatısı altında daha güçlü bir şekilde toplamamız ve mücadele etmemiz gerekiyor. Geçiş süreci önemli bir süreç. Bu süreçte sendikamıza sahip çıkmamız çok önemli.” dedi.

“BÖLGEMİZDEKİ BÜTÜN KRİZLERDEN DERS ÇIKARTMAMIZ VE MİLLETÇE KARŞI ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Ülke gündemi ile ilgili de konuşan Genel Başkan Vekilimiz, ülkemizin büyük bir  ekonomik kriz ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bu krizin kaynaklarına baktığımız zaman, ülkemize özellikle 2010 yılında Arap baharından itibaren ve bu süreci takip eden MİT krizi, 17-25 Aralık operasyonları, Gezi olayları ve 2016 yılının 15 Temmuz’da gerçekleştirmeye çalışan hain darbe ve işgal girişiminden elde etmek istenen ama milletimizin direnişi ile sonuç alamayanlar tekrar bir ekonomik darbe ile ülkemizi hizaya getirmeye çalışıyorlar. Biz biliyoruz ki bölgemizde hala ciddi savaşlar kargaşalar ve savaşlar devam etmektedir. Bölgemizdeki bütün krizlerden ders çıkartmamız ve milletçe karşı çıkmamız gerekiyor” dedi.

“KUDÜS’ÜN BİR İSLAM TOPRAĞI OLDUĞUNU HATIRLATMALIYIZ”

Filistin’de her Cuma büyük dönüş yürüyüşünün devam ettiğini hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı onun için Filistin bizim için çok önemli. Filistin’e desteğimiz ekonomik olmayabilir dualarımızla kardeşlerimizin yanında olmalıyız. İmkanınız varsa Filistin’e bizzat giderek Ramallah’a, Gazze’ye ve Batı Şeria’ya ve Kudüs’e seyahat etmek suretiyle Kudüs’ün bir İslam toprağı olduğunu hatırlatmalıyız. Filistin’de kardeşlerimiz bütün imkansızlıklara rağmen, her Cuma büyük geriye dönüş için eylem yapıyorlar. Bu eylemlerde 145 Filistinli kardeşimiz şehit olurken yaklaşık iki bin kardeşimizde yaralandı” dedi.

TANRIVERDİ: 40 YILI GERİDE BIRAKTIK

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi de genel kurula hitaben yaptığı konuşmasında, “Bugün İstanbul 1 No’lu şube başkanlığımızın 7. Olağan genel Kurulunu yapmak üzere buradayız. Cenabı Hakka şükürler olsun 1979 yılında kurmaktan ve 23 yıl Genel Başkanlığını yapmaktan Onur duyduğum sendikamızın bugün şubelerinin yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu kongrelerini yapıyoruz. 40 yılı geride bıraktık” dedi.

“HİZMET-İŞ SENDİKASI OLUMSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRMAK ADINA KURULDU”

1979 yılının Türkiye için, sendikal hareket için ve siyasal hareket için önemli bir yıl olduğunu belirten Tanrıverdi, “1979 yılı kardeşin kardeşi vurduğu acımasızca insanların birbirine yaklaştığı ve Türkiye’yi karıştırmak isteyen düşmanların olduğu bir dönemdi. İşte böylesi bir yılda zor şartlarda özellikle ideolojik sendikacılığın ayyuka çıktığı dönemde, fabrikalarının yakıldığı, yıkıldığı dönemde, işyerlerinde krizlerin yoğunluk gösterdiği işçilerin buna karşılık maaş alamadıkları dönemde o olumsuzluklar içerisinde o zorluklar içerisinde HİZMET-İŞ Sendikası kendisine yer bulmak için bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına 1979 yılında kuruldu” diye konuştu.

HİZMET-İŞ Sendikasının “Önce İnsan Önce Emek” diyerek yoluna devam ettiğini ifade eden Tanrıverdi, “Türkiye’yi herkes yok etmek için huzursuz etmek için uğraşırken HİZMET-İŞ büyük bir sorumluluk bilinciyle memleket sevdasıyla yoluna devam ediyor. HİZMET-İŞ büyüdükçe büyüdü Allah’a şükürler olsun ki bugün HİZMET-İŞ Sendikası 40 yıllık ulu bir Çınar oldu. HİZMET-İŞ Sendikası bugün sadece HAK-İŞ Konfederasyonunun içerisinde binici büyük sendika değil aynı zamanda iş kolunun en büyük Sendikası ve aynı zamanda sendika olarak ta Türkiye’nin en büyük Sendikası oldu. HİZMET-İŞ Sendikası 40 yıldır bir Sivil Toplum Örgütü anlayışıyla hareket etti. Sorumlu, kararlı ve ilkeli bir şekilde davrandı. Sorumluluğunun ne olduğunu bildi. Çalışanların sadece ücretlerinin arttırılması değil aynı zamanda sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında da kültürel imkanların da kendilerini takdimi ile ücret sendikacılığı yapmadı. Yeri geldi ülke adına savunulması gereken konularda öncelik yaptı ve Uluslararası Arena’da nerede bir yetim bir mutlak ihtiyaç sahibi insanlar varsa onların yardımına koştu” dedi.

“MAHMUT ARSLAN OLMASAYDI KADRO DA OLMAZDI”

“Bugün iddia ediyorum eğer HAK-İŞ Konfederasyonu olmamış olsaydı eğer Mahmut Arslan olmamış olsaydı taşeron işçisinin derdiyle dertlenecek bir sendika ve sendikacı yoktu” diyen Tanrıverdi, “Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın kapısına dayanacak cesarette kimse yoktu” dedi.

ESENLER BELEDİYE BAŞKANI GÖKSU: HAK-İŞ/HİZMET-İŞ KİMLİĞİNİ TAŞIMAK ÇOK ÖNEMLİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da yaptı konuşmasında, İstanbul 1 No’lu şubemizin Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Türkiye’nin siyasi tarihi, güncel tarihi ve ekonomik tarihini geriye dönük okuduğunuzda aslında Türkiye’nin siyasi tarihinde çok önemli bir günlere şahit etmiş markanın altında HAK-İŞ/HİZMET-İŞ kimliğini taşımak, herhangi bir sendikanın rozetinin taşımaktan farklı bir anlam ihtiva eder. HAK-İŞ’in büyüme ve gelişme çağında, Türkiye’de var olma serüvenine baktığımızda neler yaşadıklarını biliyoruz. Aslında Türkiye’nin siyasi tarihi ile siyasi gelişimi ile çok yakından ilgili olduğunu hep birlikte görüyoruz” diye konuştu.

Küçükçekmece Belediye Başkan Vekili Mehmet Besim de Genel Kurul’da bir selamlama konuşması yaptı.

GENEL KURULA KATILANLAR

İstanbul 1 No’lu Şubemizin 7. Olağan Genel Kuruluna Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Vekilimiz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Küçükçekmece Belediye Başkan Vekili Mehmet Besim, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Şahin, Kağıthane A.Ş. Genel Müdürü Fatih Demirsoy, HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı ve İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul İETT 2 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Günçe, İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Reşat Kaya, İstanbul 6 No’lu Şube Başkanımız Serdar Cafer Özkul, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Hüseyin Topçu, İstanbul 8 No’lu Şube Başkanımız Taner Duran, Öz Güven-Sen Genel Sekreteri Hasan Koç, Çelik-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Çolak, Öz Büro-Sen Marmara Bölge Temsilcisi Mustafa Taştekin, Öz Orman-İş Marmara Bölge Temsilcisi Muhammet Küçük, İBÇD Derneği Genel Başkan Yardımcısı Salih Öztürk, Öz Büro-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Temel Yazıcı, Öz Taşıma-İş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Yaman, Liman-İş İstanbul Şube Başkanı Mustafa Tayfun, Öz İplik-İş İstanbul İl Başkanı İsmail Demirkoparan, Öz Gıda-İş İstanbul Şube Başkanı Sadi Yılmaz, İstanbul 1 No’lu Şubemizin komitelerinin başkan ve yardımcıları, delegeler ve basın mensupları katıldı.

SEÇİM SONUCUNDA MUSTAFA CANPOLAT YENİDEN ŞUBE BAŞKANI SEÇİLDİ

Şube Genel Kurulunda yapılan seçimde şube başkanı Mustafa Canpolat olurken, Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Birol Sayar, Fatih Çiğdem, Hulisi Ermiş ve İlhan Ertürk seçildiler.