Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » HİZMET İÇİ PERSONEL EĞİTİM PROGRAMIMIZ TAMAMLANDI

HİZMET İÇİ PERSONEL EĞİTİM PROGRAMIMIZ TAMAMLANDI

Şube, İl ve Bölge Başkanlıklarımızda çalışan personellerimize 9-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da kurum içi eğitim verildi.

Eğitim kapsamında “Yetki Tespit işlemleri ve Atama İşlemleri”, “Asya Üye Takip Programı”, “Toplu İş Sözleşmesi Uygulamaları, Ücretin Tanımı ve Bordro Düzenleme”, “Çalışma Mevzuatı”, “Muhasebe Takip Programının kullanımı, Sendikamızın Gelir ve Gider İşlemleri ve Ferdi Kaza Sigorta İşlemleri”, “Yazışmalar”, “Elektronik Belge Yönetim Sistemi”, “Fotoğraf Çekim Teknikleri”, “Sendika Bilgi Yönetim Sistemi” ile “Etkili İletişim ve Beden Dili” başlıklı bir sunumlar yapıldı. 

ARSLAN: SENDİKACILIĞI, İNANDIKLARIMIZI HAYATA GEÇİRME MÜCADELESİNDE ARAÇ GÖRÜYORUZ 

Şube, İl ve Bölge Başkanlıklarımızda çalışan personellerimize yönelik Hizmet İçi Personel Eğitim Programımızda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Sendikacılığı inandıklarımızı hayata geçirme mücadelesinde bir araç olarak görüyoruz. Bunu yaparken de emanete doğru sahip çıkmaya, doğru şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Büyük bir davanın yükünü sırtlarında taşıdıklarını ifade eden Arslan, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın istikameti ve değerlerinde sorun olmadığını söyledi.

Arslan, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak hassasiyetlerimizden dolayı büyüyoruz. Sarsılmaz ilkelerimiz, vazgeçilmez değerlerimiz var. Bunlardan vazgeçmeyeceğiz. Değerlerimizi koruyacağız” dedi.

“ÜYELERİMİZİN HAKKINI KORUMAK İÇİN VARIZ”

Sendikaların, üyelerin haklarını korumak için var olduğunu ve bunu yaparken de üyelerin tarafından verilen temsil emanetine doğru sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Arslan, “Burada görev yapmanın büyük bir sorumluluğu ve vebali var. Bizler emanetçiyiz. Kanalizasyon tıkandığı zaman gövdesiyle birlikte girip orayı temizleyen, eksi 30 derecede suları akıtan, yangından yangına koşan, yollarımızı temizleyen işçilerin emanetçiyiz. Mahkeme-i Kübra’yı düşünerek çalışmalıyız. Büyük sorumluluğumuz var. İşimiz zor, çünkü sonuçta insana hizmet ediyoruz. Üyelerimizin hakkını korumak adına onlardan vekâlet aldık, onların hakkını korumaya ve geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ARSLAN, PERSONELDEN KURALLARA UYMASINI İSTEDİ 

Arslan, Sendikamızda çalışan personelin kuralla uymasını, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ değerlerine sahip çıkmasını istedi.

Sendikamız personellerinin yanlışa asla müsamaha etmemesi gerektiğini belirten Arslan, “Temsil ettiğimiz yüz binlerce üyemiz var. Personellerimiz onlara karşı güzel tavır içinde olmalı, kurallara uymalı, işine sahip çıkmalıdır” dedi.

Personelin kişisel gelişimine katkı verdiklerini kaydeden Arslan, “Tüm personelimiz yeni kurslara katılsın, yüksek lisans yapsın, kitap okusun, kendini geliştirsin, alanında uzmanlaşsın istiyoruz. Kendini geliştirmek isteyen personelimize fırsat sunuyor, katkı yapıyoruz. Personellerimiz Sendikamızda farklı işler yaparken aynı zamanda sendikacı olarak da yetişiyor” diye konuştu.

ARSLAN, PERSONELLERE GÜMÜŞ MADALYON HEDİYE ETTİ 

Arslan, konuşmasından sonra, eğitim seminerine katılan şube personellerimize Sendikamızın 40. Yılı anısına gümüş madalyon hediye etti.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ: KURUMSAL GELİŞİMİN YOLU, ÇALIŞANLARIMIZIN KENDİNİ GELİŞTİRMESİNDEN GEÇİYOR 

Genel Başkan Vekilimiz, Sendikamızın bütün personelinin birbirini tanıması gerektiğini belirterek, eğitim programlarıyla bilgi aktarımını hem de kaynaşmayı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Türk-İş çatısı altındaki sendikaların federasyon ve konfederasyon çalışmaları yürüttüğü, sosyal demokrat diye tanımlanan kesimin ise kendi içerisinde emek organizasyonunu gerçekleştirdiği bir dönemde inançlı kesime liderlik eden insanlar tarafından 1976 yılında HAK-İŞ Konfederasyonumuzun, 1979’da da HİZMET-İŞ Sendikamızın kurulduğunu hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz, “1976 ve 1979 yılları ülkemizde siyasi, ekonomik ve sosyal olumsuzlukların had safhada olduğu yıllardır. Uluslararası sermayenin ve Avrupa’nın yönlendirmesiyle, Türkiye’deki sanayi kuruluşlarının durdurulması ve bertaraf edilmesi için işyeri grevlerinin yapıldığı yıllarda kurulmuş bir sendikayız. İnançlı kesimin de çalışma hayatında söyleyecek sözü olduğuna inandığı için kurulmuş bir sendikayız” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz, “Böyle bir ortamda kurulmuş olan Sendikamız, bugün 40. Yaşını kutlarken ülkemizin de en büyük sendikası olma ünvanını elde etmiştir” diye konuştu.

40 yıllık kurumsal geçmişimizde değişik badireler atlatıldığını ifade eden Genel Başkan Vekilimiz, şunları kaydetti: “1980 darbesinin akabinde sendikal faaliyetlerimiz yasaklandı, ancak 4 yıl sonra 1984 yılında örgütlenme çalışması yapılabildi. Sendikamız 1984 ve 1994 yerel seçimleri sonrasında büyüme trendini yakaladı. Bu trend yakalanana kadar çok büyük fedakarlıklar yapılarak, imkansızlıklar ve borçlar içerisinde bugünlere gelmiş bir sendikayız. Bu günleri unutmamamız gerekiyor.”

Sendikamızın 2007 yılından itibaren büyük bir yükseliş trendi yakaladığını belirten Genel Başkan Vekilimiz, “Biz büyük ve önemli bir teşkilatız. Gönüllülerimizle birlikte milyonlarca insanı temsil ediyoruz. Bu bilinçle, bize inananlara, bize güvenmiş olanlara, hakkının ve hukukunun korunmasını bize emanet etmiş insanlara daha kaliteli hizmet vermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitim çalışmalarımızın faaliyetlerimiz içerisinde önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Genel Başkan Vekilimiz, “Eğitim Konfederasyonumuz, Sendikamız ve ailemiz içerisinde son derece önemli bir durumdur. Amaçlarımız, yaşam gayemiz, duruşumuz eğitimimizle alakalıdır. Daha kaliteli hizmet sunabilmek ve amaçlarımızı gerçekleştirebilmemiz için daha eğitimli ve donamlı olmamız gerekiyor” dedi.

“SENDİKAMIZI GELECEĞE TAŞIMAK İÇİN ‘GELECEĞİMİZİ PLANLAMAYA’ ÇALIŞIYORUZ”

“Sendikamızı geleceğe taşımak için ‘geleceğimizi planlamaya’ çalışıyoruz” şeklinde konuşan Genel Başkan Vekilimiz, “Gelecekte var olmak ve bugün yaşadığımız başarıyı devam ettirmek istiyorsak daha fazla çaba sarf etmek zorundayız. Kurumsal gelişimin yolu, çalışanlarımızın kendini geliştirmesinden geçiyor. Bu amaçla personellerimize bilgisayar programları dersleri aldırıyoruz. Personellerimizin kendini geliştirmesi için programlar geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR: PERSONELLERİMİZ SENDİKAMIZIN VİZYON VE MİSYONUNU İÇSELLEŞTİRMELİ 

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, teşkilatımız ve teşkilatlanma çalışmalarımız hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Her personelin Sendikamızın vizyon ve misyonunu içselleştirmesi gerektiğini belirten Özdemir, Sendikamızın yayın ve açıklamalarının özenle takip edilmesi ve okunmasını istendi.

Personellerimizi Sendikamızın görünmeyen kahramanları olarak değerlendiren Özdemir, özgüvenli çalışmalarından dolayı personellerimizi tebrik etti. 

YILDIZ, SENDİKAMIZIN MALİ İŞLERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ 

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Sendikamızın mali işleri hakkında bilgi verdi.

Şube personellerimizin iş çeşitliliğinin çok olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Şube personellerimiz örgütlenme çalışmalarından yazışmalara, şubemizin rutin işlerinden misafirlerin ağırlanmasına kadar pe çok konuyla ilgileniyorlar. Bütün personelimizi tebrik ediyorum” dedi.

GENEL MERKEZ UZMANLARIMIZ SUNUM YAPTI 

Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanlarımız Aytekin Koç “Yetki Tespit işlemleri ve Atama İşlemleri”, Bilgi İşlem Uzmanımız Mahmut Kılıç “Asya Üye Takip Programı”, Mali Müşavirlerimiz Adeviye Yeşiloğlu, İsmail Gülenç, Metin Demir ve Bilişim Uzmanımız Serhat Şahin “Muhasebe Takip Programının kullanımı ve Sendikamızın Gelir ve Gider İşlemleri”, Yazı İşleri Birim Sorumlusu Cafer Akkaş “Yazışmalar”, Yazı İşleri Personelimiz Hamdi Şahin “Elektronik Belge Yönetim Sistemi”, Bilişim Uzmanı Erhan Şahin “Sendika Bilgi Yönetim Sistemi” konularında sunumlar yaptılar. 

ETKİLİ İLETİŞİM İLE FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ ANLATILDI

Kurumsal konuların anlatımının yanı sıra Etüt İnteraktif Sigorta Ltd. Şti. Uzmanı Berna Özdemir “Ferdi Kaza Sigorta İşlemleri”, Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Akbaba “Etkili İletişim ve Beden Dili”, Fotoğraf Sanatçısı Ümit Uygun “Fotoğraf Çekim Teknikleri” konusunda sunum yaptı.

SINAVDA BAŞARILI OLANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ 

Eğitim programı sonunda bir sınav yapıldı. Sınavda başarılı olanlar ödüllendirildi. Sınavda birinciliği Kocaeli Şube Personelimiz Naim Güzel kazandı.

İkinciliği Ankara 5 No’lu Şube Personelimiz Halil Özbey, Tokat Şube Personelimiz Abdurrahman Demirci, Sakarya Şube Personelimiz Ertuğrul Aktaş ve Rize Şube Personelimiz Bülent Yılmaz aldıkları ortak puanla birlikte kazandılar.

Sınavda dereceye giren personellerimiz ödüllerini Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız’ın elinden aldılar.

KATILIM SERTİFİKASI VERİLDİ 

3 gün süren kurum içi eğitim, katılım belgelerinin takdimi ile son buldu. Katılım belgelerini Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız verdi.