Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » GENEL SEKRETER VEKİLİMİZ AKSOY, EPSU ÜYESİ TÜRK SENDİKALARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

GENEL SEKRETER VEKİLİMİZ AKSOY, EPSU ÜYESİ TÜRK SENDİKALARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

 

Genel Sekreter Vekilimiz Av. Oğuz Aksoy, 28 Ocak 2022 tarihinde EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan ve EPSU üyesi Türk Sendikalar ile online gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı.

Toplantıda Uluslararası İlişkiler Daire Başkanımız Yüsra Erilli Kurumlu ve Dış İlişkiler Uzmanımız Burhan Yıldız da yer aldı.

İstişare toplantısında sendikal haklar, asgari ücret, pandeminin etkisi, ILO 190 Sayılı Sözleşme, işgücü piyasası ve taşeron işçiler hakkında değerlendirmeler yapılırken, EPSU ve PSI üyesi sendikalar görüşlerini ifade etti.

AKSOY: “VERGİ KESİNTİSİNE SON VERİLMESİ BÜYÜK BİR KAZANIMDIR”

Sendikamız Genel Sekreter Vekili Av. Oğuz Aksoy, konfederasyonumuz HAK-İŞ ve sendikamız HİZMET-İŞ’in asgari ücretin belirlenmesine ilişkin politikalarını katılımcılarla paylaştı. Aksoy; “Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle enflasyon artışları tüm ülkelerde yaşanmaktadır. Buna rağmen son 50 yılın en yüksek asgari ücret zam oranının yapılması ve en önemlisi uzun yıllardan bu yana sendikamız ile konfederasyonumuzun ısrarla talep ettiği, çalışanların ücret gelirlerinin asgari ücret kadar olan kısmının vergi kapsamı dışında bırakılması ve ücret gelirlerinde damga vergisi kesintisine son verilmesi, çalışanlar için büyük bir kazanımdır” dedi.

“KADRO KAPSAMI DIŞINDA KALAN TAŞERON İŞÇİLERİNIİN KADROYA ALINMASI İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Kadro kapsamı dışında bırakılan taşeron işçiler konusuna da değinen Aksoy; “Başta KİT’ler olmak üzere, çağrı hizmetlerinde çalışanların işçilik bedellerinin ihalede %70’i bulmaması nedeniyle atanamayan taşeron işçilerin de kadroya alınmasını talep ediyoruz ve buna ilişkin mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Uluslararası İlişkiler Daire Başkan’ımız Yusra Erili Kurumlu, ILO C190 sayılı çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına ilişkin sözleşmenin toplu sözleşmelere uyarlanması konusunda yapılan çalışmayı katılımcılarla paylaşarak, Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi’ni imzalayan HAK-İŞ’in bir ilke imza attığını dile getirdi.

Uluslararası İlişkiler Uzman’ımız Burhan Yıldız ise EPSU üyesi sendikalar arasında sosyal diyaloğun önemine vurgu yaparak ortak proje ve çalışmalar yürütülmesinin faydalı olacağını, bu konuda EPSU’nun desteklerini beklediğini ifade etti.