Ana Sayfa » Manşet » AYDIN ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AYDIN ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aydın Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 11 Haziran 2024 tarihinde, gerçekleştirildi.

Genel Kurula; Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, Aydın Şube Başkanımız Ahmet Turan, İzmir Şube Başkanımız Gültekin Şimşek, Manisa 2 No’lu Şube Başkanımız Tekin Turgut, Denizli Şube Başkan Yardımcımız Muhammet Ali Oğuz, Ankara 4 No’lu Şube Başkan Yardımcımız ve Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Tekin, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Aydın Şube ve İl Başkanları, Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Divan Başkanı olarak konuşan Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, genel kurulun ülkemize, HAK-İŞ’e, Sendikamıza ve üyelerimize hayırlar getirmesini temenni etti.

Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir: “Genel Kurullarımız Huzur İçinde Geçer”

Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, HİZMET-İŞ Sendikası olarak Nazilli özelinde bölgede örgütlenmeye çok önem verdiğimizi belirterek, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in olduğu yerde huzur vardır. Bizim hiçbir genel kurulumuzda kavga olmaz. Biz kavgacı bir sendikacı değiliz. Bizim Şube Genel Kurullarımız huzur içinde geçer. Birlik beraberlik içerisinde bir bayrak yarışı olarak başlar” dedi.

“HİZMET-İŞ Demek Mücadele Demek”

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası denildiği zaman mücadelenin akla geldiğini dile getiren Özdemir, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın taşeron işçiliğini bitirmek için başlattığı mücadele ile taşeron işçiliğine son verildi. Yüzbinlerce taşeron olarak çalışan arkadaşımız belediyelerin bünyelerinde kurulan şirketlerde daimi işçi olarak çalışmaya başladılar. Sendikalı olma hakkı, toplu iş sözleşmesi hakkını, izin ve kıdem tazminatı gibi daha birçok hakka sahip oldular. Kadro kapsamı dışında kalan KİT’lerde çalışanlar var, mevsimlik işçiler var bunlar için de mücadelemiz devam ediyor. 6772 sayılı kanunla kamuda çalışan tüm işçilere ilave tediye ödenirken, belediye şirket işçileri alamıyor. Bunun da mücadelesini veriyoruz. Bu sorunları çözecek olan HAK-İŞ’tir, HİZMET-İŞ’tir” diye konuştu.

“Parti Değişikliği Yaşanan Belediyelerde İşçi Kıyımı Devam Ediyor”

31 Mart Yerel seçimleri sonrası belediyelerde oluşan tabloyu da değerlendiren Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, “Seçimlerden sonra birçok belediyede parti değişikliği yaşandı. Bu durum bizim için yeni değil 2019 yılında aynı tablo ile karşılaştık. İstanbul, Bolu ve birçok ilde işten çıkarmalar yaşandı. Yaptığımız eylemlerle işten çıkarılanlar arkadaşlarımız yeniden işlerine döndü. Aynı tablo 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası bir kez daha karşımıza çıktı. Üyelerimiz önce HAK-İŞ’ten HİZMET-İŞ’ten istifa ettirildiler sonrada işlerinden çıkartıldılar. Şu ana kadar beş bin arkadaşımızı işten çıkardılar. Van, Cizre, Silifke ve Yalova başta olmak üzere parti değişikliği yaşanan belediyelerde işçi kıyımı devam ediyor. Bizde nerede bir işçimize, emekçimize dokunurlarsa orada o işçiler işe alınana kadar eylemimizi devam ettiriyoruz. Biz bize güvenen hiçbir arkadaşımızın başını öne eğdirmeyiz” şeklinde konuştu.

Sendikamız Genel Merkez Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Arzu Tekin: “Ev İşçisi Emekçilerini Örgütlemeye Başladık”

Sendikamız Genel Merkez Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Arzu Tekin de yaptığı konuşmada, “HAK-İŞ olarak 200 bin kadın üye sayısıyla Türkiye’de konfederasyonlar arasında en fazla kadın üyeye sahip olmanın gururunu taşıyoruz. HİZMET-İŞ Sendikası olarak ta Genel Kurullarda aldığımız kararlarla kadın temsilini artırmak ve eşitlik ilkesini vurgulamak adına büyük bir yol katetmiş olup kadınların güçlenmesi ve haklarının korunması için çalışmalarımıza her geçen gün daha da hız vermekteyiz. Türkiye’de de ev işçilerinin sıkıntılarını düşünmek yine HAK-İŞ’e ve HİZMET-İŞ’e düştü diyerek emeğin en kırılgan noktası olan ev işçisi emekçilerini örgütlemeye başladık” dedi.

Aydın Şube Başkanımız Ahmet Turan: “Artan Üye Sayımızla Daha Büyük Hedeflere Ulaşacağız”

Aydın Şube Başkanımız Ahmet Turan’da yaptığı konuşmada, “Birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle geleceğe daha umutlu bakıyoruz. Her bir işçi kardeşimiz milletimizin gücünü ve birliğini temsil etmektedir. Onların haklarını savunmak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve adil bir çalışma ortamı oluşturmak için çalışacağız. Üyelerimizin emeği ve katkısıyla sendikamızın temellerini daha da sağlamlaştıracak, daha büyük hedeflere ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Aydın Şube Başkanımız Ahmet Turan Oldu

Yapılan seçim sonucunda Aydın Şube Başkanımız Ahmet Turan olurken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise Atilla Baykan ve Yasemin Saner oldu.