Ana Sayfa » Manşet » ASKİ’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞME SEVİNCİ

ASKİ’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞME SEVİNCİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (ASKİ) çalışan 464 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

3 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesiyle, üyelerimizin ücretlerinde yüzde 26 oranında artış sağlandı.

Toplu iş sözleşmesi Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Zeki Şaltu ve Ankara 6 No’lu Şube Başkanımız İbrahim Tuncer tarafından imzalandı.

Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz yaptığı konuşmada, “ASKİ Genel Müdürlüğü’nde bugün imza için bir aradayız. Sendikamız, üyelerimiz ve ASKİ için önemli bir gün. Toplu iş sözleşmesi hepimiz için, ASKİ Genel Müdürlüğümüz için, sendikamız için hayırlı uğurlu olsun. Allah mahcup etmesin” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, şunları kaydetti: “Toplu iş sözleşmesiyle arkadaşlarımızın yevmiyelerinde düzeltmeler yapıldı. Bunun üzerine ücret zammı uygulandı. Taban yevmiyeleri 120 TL olan arkadaşlarımızın yevmiyeleri 140 liraya çıkarıldı, sonra da ücret zammı uygulandı. İnşallah getirdiği haklar bakımından hayırlı olur. Getirdiği haklar kadar önemli bir daha nokta daha var, sizin ailelerinizin, evlatlarınızın yüzü güler ve bunu da kurumun çalışmalarına yansıtırsınız. İyi ücretler almak kadar onları hak etmek de önemli. Rızkı helalinden kazanmak da önemli şüphesiz. İnanıyorum ki, ASKİ çalışanlarımız buradan alacakları ücreti helalinden alacaklar. Onun için çalışmalarında gerekli çabayı sergileyeceklerine inanıyorum.”

Öz, müzakerelerin yürütülmesinde ve sonuçlandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınalı ise, “Ankara’da beş buçuk milyon insan yaşıyor. Biz bu beş buçuk milyon insanın bize emanet ettiği su parasını kullanmakla mükellefiz.  Yani bir nevi emanetçiyiz. Emaneti layıkıyla kullanmamız gerekiyor. Bu işin sorumluluğu var. Hem siz çalışanlarımızın hakkını vermemiz hem de su parası ödeyen beş buçuk milyon insanın haklarını gözetmemiz gerekiyor. Sizlerin memnuniyeti bizim de memnuniyetimizdir. Ama aynı zamanda sizlerin performansı da hem bizim için hem de 5 buçuk milyon Ankaralı için önemli. Hem kurumumuz için hem de çalışanlarımız için hayırlı ve faydalı bir sözleşme olur” dedi.