Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » ARSLAN: “HAK-İŞ DAVASI KUTLU BİR MÜCADELENİN ADIDIR”

ARSLAN: “HAK-İŞ DAVASI KUTLU BİR MÜCADELENİN ADIDIR”

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 22 Nisan 2018 tarihinde Sivas Şubemizin 7. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Genel Kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Sivas belediye Başkanı Mimar Sami Aydın, Sivas AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, HAK-İŞ Sivas İl Başkanı ve Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Genel Merkez Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Arzu Kahveci, Adıyaman Şube Başkanımız Mahmut Doğan, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Malatya Şube Başkanımız Bünyamin Geleri, Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal, Erzincan Şube Başkanımız Harun Mutlu, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Ömer Çınar,  Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, Tokat Şube Başkanımız Resul Demir, Ordu Şube Başkanımız Nevzat Acu, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, AK Parti Sivas Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci,  KYK Sivas İl Müdürü Erdoğan Tunç, Çelik-İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Mustafa Erturhan, BEM BİR-SEN Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, Sivas Belediyesi Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın şube başkanları, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir divan başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel kurula hitap eden Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HİZMET-İŞ’in Sivas’taki mücadelesinin uzun bir geçmişe dayandığını belirterek,  “1992 yılında Sivas Belediyesi’nde örgütlenme çalışmalarına başladığımızda belediye çalışanları adına sıkıntılı bir süreç vardı. Bugün geriye dönüp baktığımızda o mücadelede bizimle beraber aynı yolda yürüyen kardeşlerimizin bizlerden hiçbir beklentisi yoktu. Tek istekleri Sivas’ta HAK-İŞ bayrağının dalgalanmasıydı. Bu zorlu mücadelede yanımızda olan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. 

“4 BİN ÜYEMİZLE BUGÜN SİVAS’IN EN BÜYÜK ŞUBELERİNDEN BİRİSİYİZ”

Arslan, “4 bin kadar üyemizle bugün Sivas’ın en büyük şubelerinden birisiyiz. Mücadelemizin işçi boyutunda Sivas Belediye işçilerinin sendikamıza vermiş oldukları destek çok büyüktür. Sivas’taki mücadelemizin başarılı bir istikamette devam ediyor olması bu şehrin bize verdiği destek ve güvenle ilgilidir. 1990’lı yıllarda HAK-İŞ olarak Sivas’ta sadece sendikal mücadele için değil, aynı zamanda belediyenin yaşadığı ekonomik kriz için de mücadele vermiştik” diye konuştu.

“SİVAS’TA ÖRGÜTLENMEYE BAŞLADIĞIMIZ ZAMAN BİR YOL HARİTASI OLUŞTURDUK”

“Sivas’ta örgütlenmeye başladığımız zaman bir yol haritası oluşturduk. O yol haritası Sivas’ta oluşturduğumuz birçok başarının temelini oluşturuyor” diyen Arslan, “Biz bu şehre hizmet ediyorsak önce buradakilerin hakkını korumamız gerek dedik. O gün Sivas için tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Sivas ülkemiz için ve sendikamız için önemli bir konumdadır” dedi.

“BU TOPRAKLARIN BİZE BIRAKTIĞI MİRASI KURULUŞ FELSEFEMİZ KABUL EDİYORUZ”

HAK-İŞ’in farklı ve özel bir anlamı olduğuna dikkati çeken Arslan, “Biz bir yönüyle kendi değerlerimizle, kendi medeniyetimizle, kendi inançlarımızla, kültürümüzle kendimiz olacağız ama bir taraftan da evrensel değerleri bu mücadelenin içine katacağız. HAK-İŞ, bir yönüyle yerli ve milli, bir yönüyle evrensel değerleri de içinde taşıyan uluslar arası bir kuruluştur. Bu toprakların bize bıraktığı mirası kendi kuruluş felsefesi kabul eden bir HAK-İŞ’ten bahsediyoruz. Bize ait olan, bizim dünyamızı temsil eden, bizim değerlerimize inanmış, bizim değerlerimizle mücadeleyi sürdüren bir yerli ve milli kuruluştan bahsediyoruz. Bu bizim için çok temel bir farklılıktır. Bu temel farklılığımızı hizmetlerimizle, sendikal mücadeleye kattığımız yeniliklerle güçlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEYİ BÖLMEK İSTEYEN NE KADAR ÖRGÜT VARSA HAK-İŞ OLARAK KARŞILARINDAYIZ”

HAK-İŞ’in her zaman demokrasiden yana olduğunu anlatan Arslan, “HAK-İŞ olarak demokrasimize, özgürlüklerimize, irademize, ülkemizin bekasına yönelik kim tehdit oluşturuyorsa karşısındayız. DEAŞ, PKK, PYD, FETÖ gibi ne kadar bu ülkeyi bölmek isteyen örgüt varsa HAK-İŞ olarak karşılarındayız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin başta Afrin ve Fırat Kalkanı Harekâtı olmak üzere terörle mücadele kapsamında yaptığı bütün mücadeleleri destekledik” dedi. 

“HAK-İŞ OLARAK TAŞERON MÜCADELESİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPTIK”

Taşeron konusunda değerlendirmelerde bulunan Arslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “HAK-İŞ olarak 12 yıllık mücadelemizin sonucunda taşeron işçilerimiz kamuda kadrolarını elde etti. HAK-İŞ olarak taşeron mücadelesinin öncülüğünü yaptık. HAK-İŞ olarak sorumluluğumuz gereği bu işçilere el uzattık. Bu insanlar modern dünyanın köleleri olmamalı dedik. Çok şükür bugün bunu başarmanın gururunu yaşıyoruz. Taşeron işçilerimizin kadroya alınmasıyla çalışma hayatında demokrasi tarihimizin en büyük reformu gerçekleştirilmiştir. Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ve hükümetimize çok teşekkür ediyorum. Küresel güçlere karşı büyük bir meydan okuyan bu reform, dünyada da büyük yankı uyandırmıştır. Uluslar arası alanda üye olduğumuz kuruluşlar olan ITUC ve ETUC’tan tebrik mektupları aldık. Bu başarıdan dolayı HAK-İŞ’i ve Türkiye’yi tebrik ediyorlar. Bunu bilenler biliyorlar ve biz bu işin öneminin farkındayız.” 

“HAK-İŞ DAVASI KUTLU BİR MÜCADELENİN ADIDIR”

“Taşeron işçisi arkadaşlarımızın bugün geldiğimiz noktayı iyi anlaması gerek. Biz sizin için buradayız” diyen Arslan, “HAK-İŞ davası kutlu bir mücadelenin adıdır. HAK-İŞ yerli ve milli bir mücadelenin adıdır. O yüzden HAK-İŞ’e sahip çıkan arkadaşlarımız aslında ülkesine, devletine ve milli iradeye de sahip çıkıyor demektir. Aslında HAK-İŞ’in esas gücü burada yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

“EKSİKLİKLER İÇİN YENİ BİR YOL HARİTASI OLUŞTURDUK”

 Taşeron düzenlemesinde kapsam dışı kalan işçiler olduğunu belirten Arslan, “Sosyal tesislerde çalışan, hastane bilgi yönetimi sisteminde çalışan, KİT’lerde çalışan arkadaşlarımız maalesef taşeron düzenlemesinin dışında kaldılar. Büyük fotoğrafı gördük ve teşekkür ettik. Eksiklikler için yeni bir yol haritası oluşturduk. Bu sorunu çözmek için de mücadele edeceğiz. Kadro dışı kalan arkadaşlarımız mahzun olmasın, umutsuzluğa kapılmasın. Bizim onlarla birlikte sonuna kadar mücadele edeceğimizi bilsinler. Biz onlar için varız. HAK-İŞ’e güvensinler” diye konuştu. 

ARSLAN İŞÇİLERİ HAK-İŞ’E DAVET ETTİ

Sivas’ta ve Türkiye’de çalışan bütün işçileri HAK-İŞ’e üye olmaya davet eden Arslan, “Bütün çalışan işçileri sendikalarımıza üye yapmak istiyoruz. Sendikasız tüm işçileri HAK-İŞ’e davet ediyorum. Bütün arkadaşlarımızın HAK-İŞ’te yerleri var. HAK-İŞ’in herkesi kucaklamaya yetecek kadar kalbi ve yüreği var. HAK-İŞ’in gücü çalışanlarından, üyelerinden geçmektedir. Bizim başka bir gücümüz yok” dedi.

Arslan, “Hizmet-İş Sendikası olarak Türkiye’nin ve kendi iş kolumuzun en büyük sendikası olduk. Bize en yakın sendikaya yaklaşık 70 bin kişi fark attık” diye konuştu.

“HAK-İŞ FİLİSTİN DAVASINI KENDİ DAVASI OLARAK GÖRMEKTEDİR”

HAK-İŞ’İN Filistin konusunda büyük bir duyarlılığı olduğunu anlatan Arslan şu açıklamalarda bulundu: “HAK-İŞ, Filistin davasını kendi davası olarak görmektedir. HAK-İŞ büyük bir sorumlulukla karşı karşıyadır. HAK-İŞ Genel Başkanlığımın yanında aynı zamanda Uluslar arası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Genel Başkanı olarak görev yapıyorum. 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak gibi sorumluluklarımızdan bir diğeri ise Kudüs’ün işgalini unutmayacağımız ve unutturmayacağımızdır. Biz Filistin davasının hem görünür sivil toplum kuruluşu ayağını temsil ediyoruz hem de bu konudaki sorumluluklarımızı hatırlatmak istiyoruz. HAK-İŞ olarak bütün şubelerimizin Mescid-i Aksa’ya uzaklığını gösteren afişler var. Mescid-i Aksa’yı iyi tanıyalım. Mescid-i Aksa, Kur’an-ı Kerim’de etrafı mübarek kılınmış bir beldedir. Ümmet için Kâbe ve Mescid-i Nebevi neyse bizim için de Kudüs odur. Eğer Kudüs kan ağlıyorsa ve hüzünlüyse biz burada rahat yaşayamayız. Çünkü Kudüs ve Mescid-i Aksa bize emanet edilmiştir. Yaklaşık 400 yıl boyunca atalarımız bu emanete en iyi şekilde sahip çıkmışlardır. Şimdi sahip çıkma sırası bizdedir.” 

“HERKESİN SANDIK SONUÇLARINA SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİR”

Konuşmasında 24 Haziran’da Türkiye’nin erken seçime gitme kararını değerlendiren Arslan, “Ülkemiz 24 Haziran tarihinde erken seçime gitme kararı almıştır. Demokrasinin en temel organlarından birisi serbest ve demokratik seçimlerdir. Türkiye Cumhuriyeti ne kadar zorluk yaşarsa yaşasın seçimleri başarıyla sonuçlandırmıştır. Herkesin sandık sonuçlarına saygı göstermesi gerekir. Çünkü demokrasinin temeli budur. Bu millet ne zaman kendine iş düşerse gereğini yapar. 24 Haziran’ın başarılı sonuçlanacağına ve millet iradesinin bir kez daha tecelli edeceğine inanıyorum. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine en doğru kararı verecektir” dedi.

“SEÇİMLERİN KISA BİR SÜRE SONRA YAPILACAK OLMASINDAN MUTLUYUM”

Seçimlerin kısa bir süre sonra yapılmasını olumlu bulduğunu belirten Arslan, “Seçimlerin kısa bir süre sonra yapılacak olmasından mutluyum. Böylelikle kamunun ve ülkenin gündemi uzun süre seçimle meşgul olmamış olacaktır. 24 Haziran’da inşallah Türkiye barışçıl bir şekilde sandığa gidecektir. Ülkemizin, birliğine bütünlüğüne ve beraberliğine gösterdiğimiz hassasiyetin aynı şekilde sandığa da yansıyacağı konusunda hiçbir kuşkum yok” şeklinde konuştu.

Sivas AK Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin de Genel Kurula hitaben bir selamlama konuşması yaptı.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sendikamız Sivas Şubesi’nin 7. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olması dileğinde bulundu.

Başkan Aydın, 12 Eylül’de Türkiye’nin yaşadığı olumsuz süreçlerden bahsederek, günümüze kadar ülkemizin hangi aşamalardan geçtiğini anlattı. Aydın, “Sendikacılık demek sadece özlük hakkını vermek demek değil, bu konuda hem sizlere hem de bizlere büyük görevler düşüyor. Hepimiz bu bilinçle çalışmalıyız ve mücadele etmeliyiz” dedi.

Sivas Belediyesi olarak 2004 yılında HİZMET-İŞ Sendikasıyla tanıştıklarını anlatan Aydın, “Bizim anlayışımıza göre çalışan insanın teri soğumadan maaşını vereceksin derler. Çalışana hak etiğini vereceksin ki insanlar huzurlu ve mutlu olsun” diye konuştu.

HAK-İŞ Sivas İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikamız Sivas Şube Başkanı Nihat Şimşek, Sendikamızın 7. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olması dileğinde bulundu. Şimşek, Sendikamızın kuruluş yılları ve Sivas’ta örgütlenme yılları hakkında bilgi verdi.

Şimşek, “Sivas Belediyesi ve Sivas’ın İlçe Belediyelerinde hiçbir zaman işçilerimizin yararına olmayan işlere imza atmadık. Yaptığımız tüm işlerde işçilerimizin hakkını ve yararını gözettik. Bu konudaki duyarlılıkları ve hassasiyetleri için Sivas Belediye Başkanımız Sami Aydın’a ve Sivas’ın İlçe Belediye Başkanlarına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HİZMET-İŞ Sendikamız Kadın Komitesi Başkan Yardımcı Arzu Kahveci, HAK-İŞ’in çok sayıda bürokratı yetiştirme konusunda önemli bir mutfak olduğunu belirterek, “En son olarak HAK-İŞ Kadın Komitesinde uzun yıllar görev yapmış olan Jülide Sarıeroğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmuştur” dedi.

“SENDİKALARDA KADINLARIMIZA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

Kadınların sendikaların yönetimlerinde daha fazla yer alması için çağrıda bulunan Kahveci, “Sendikalarımızda oluşturulan yeni yönetimlerde kadınlarımıza görev verin. Çünkü sendikalarda kadınlarımıza çok ihtiyacımız var. Kadının elinin değdiği yere bereket gelir. Kadın elinin değdiği yeri güzelleştirir” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ın işçilerin sesini duyurmak için önemli bir gün olduğunu anımsatan Kahveci, “1 Mayıs’ta sendikalı kadınlar olarak Adana’da tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesimizi duyurmak için meydanlarda olacağız” diye konuştu.

NİHAT ŞİMŞEK YENİDEN SEÇİLDİ

Sivas Şube Başkanlığımızın 7. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda Şube Başkanlığı’na Nihat Şimşek yeniden seçilirken, Nevzat Erdem, Gürsel Ada ve Zeki Şanlı ise yönetim kurulu üyeliklerine seçildi.