Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » ANKARA 7 NO’LU ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANKARA 7 NO’LU ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara 7 No’lu Şubemizin 2. Olağan Genel Kurulu, 19 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Kurula HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HİZMET-İŞ Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Mehmet Keskin ve Celal Yıldız, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Güven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz Taşıma-İş Sendikası  Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Raşit Şahin, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 4 No’lu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Murat Demirtaş, Ankara 6 No’lu Şube Başkanımız İbrahim Tuncer, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkanı Hamide Yüsra Erilli Kurumlu, Başkan Yardımcısı Arzu Tekin, şubelerimizin yönetim kurulu üyeleri, komitelerimizin başkanları, delegeler, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in Divan Başkanlığında gerçekleştirildi.

“15 TEMMUZ YARGILAMALARI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”

Genel Kurulda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 15 Temmuz yargılamalarının bir an önce tamamlanarak, toplum vicdanının rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Arslan, “Hain darbe girişiminde rol alan ihanet şebekesinin yargılanması bir an önce sonuçlandırılmalıdır. Çünkü yaptıklarından pişman olmayan, aksine alay edenler kamu vicdanını rahatsız ediyorlar. Bu tür hadiselerin daha fazla yaşanmaması için yargılamalar bir an evvel sonuçlandırılmalı, suçlular millet vicdanında da mahkûm edilmelidir” dedi.

OHAL’İN KALDIRILMASI

OHAL’in kaldırılmasının FETÖ ile mücadeleyi aksatmayacağını ve gevşetmeyeceğini vurgulayan Arslan, “OHAL’in kaldırılması yargılamaların hızlanması ve uluslararası mahkemelerde meşruiyetin devam etmesi için önemliydi. OHAL’in kaldırılması, OHAL üzerinden yürütülen algı operasyonlarının başarısızlığa uğratılması açısından da önemliydi. OHAL’in kaldırılmasıyla birlikte artık yeni bir döneme giriyoruz. Biz, devletin terör örgütleriyle olan mücadelesinde ilk andan itibaren durduğumuz yeri unutmadan, unutturmadan yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

FETÖ başta olmak üzere bütün terör örgütleri ile mücadelenin devam ettiğini belirten Arslan, HAK-İŞ’in bu mücadeleye katkı vermeye devam edeceğini belirtti. Arslan, “Siyasi ve kişisel tercihlerimizi bir kenara koyup bu mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesine destek vermeliyiz. Demokrasiden, özgürlükten, bağımsızlıktan yana bir teşkilat olarak bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

HAK-İŞ’in 12 Eylül ve 28 Şubat darbeleri karşısında da aynı demokratik tavrı gösterdiğini anlatan Arslan, “HAK-İŞ 12 Eylül davasına müdahil olmuş, 12 Eylül’ü yapanlardan hesap sorulmasına katkı sağlamıştır. HAK-İŞ 28 Şubat davasında da gereken hassasiyeti göstermiştir” dedi.

Arslan, 28 Şubat Postmodern darbesi yargılamalarının eksik bırakıldığını, sadece askerlerin yargılandığını, bazı STK’ların, medya kuruluşlarının, iş adamlarının, yargı mensuplarının ve siyasilerin dışarda bırakıldığına dikkat çekti. Arslan, “Bunların yargılanmaması olmaz. Çünkü askerleri bunlar tahrik ve teşvik ettiler. Ama bunlarla ilgili maalesef iddianame bile başlatılmamıştır” diye konuştu.

TAŞERON DÜZENLEMESİ

Taşeron konusunda büyük bir mücadele başlatarak bunu başarıyla sonuçlandırdıklarını kaydeden Arslan, “Talebimiz, bütün taşeronların kamunun kadrolu işçisi olmasıydı, bunu sağladık. Ancak bu konudaki mücadelemiz bitmiş değil. Kadro almak yetmiyor. Hem toplu iş sözleşmesi düzeni için, hem arkadaşlarımızın ücretlerinin ve diğer haklarının düzeltilmesi için sendikaya ihtiyaç var. Arkadaşlarımız sendikalarıyla bağlarını koparmasınlar” şeklinde konuştu.

TANRIVERDİ: “HİZMET-İŞ TOPLUMUN BÜTÜN KESİM VE KESİTLERİNİN ÇIKARI İÇİN ÇALIŞIR”

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, HİZMET-İŞ Sendikamızın sadece üyelerimiz için tüm toplum ve tüm emekçiler için çalıştığına vurgu yaptı.

Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ toplumun bütün kesim ve kesitlerinin sorunlarını sorunu bilir, sorunların çözümü için elinden gelen gayreti gösterir. Projelerini tüm insanlık adına ortaya koyar, aktivitelerini ona göre yapar.  Nerede bir mazlum ve mağdur birileri varsa onların elinden tutmak, onların da geçimini ve temin etmek için bütün emeğini ve imkanlarını ortaya koyar” dedi.

HİZMET-İŞ’in kurulduğu 1979 yılından beri aynı istikamette çalışıyor olmasının kendisini mutlu ettiğini ifade eden Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ samimi bir şekilde, dosdoğru yoluna devam etti ve bugün, ülkemizin nitelik ve nicelik olarak en büyük sendikası haline geldi” dedi.

KURUMLU: “ÇALIŞMALARIMIZLA HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ “FARK”INI, FARKLILIĞINI ORTAYA KOYDUK”

Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkanı Hamide Yüsra Erilli Kurumlu da komitenin, 11 yıl önce belli hedefler çerçevesinde kurulduğunu belirterek, “Kuruluş amaçlarımızdan biri; kadın çalışanların sendikal harekete katılımı sağlamak, ikincisi; onların işyerlerinde karşılaştıkları sorunlara kadın bakış açısıyla çözümler önermek, üçüncüsü; özelde çalışan kadınların, genelde tüm kadınların sorunlarının gündeme getirilmesi, çözüm yolları aranması ve onların daha iyi bir yaşam kalitesi için komiteyi bir fırsata dönüştürmekti” dedi.

Bu 11 yıl içerisinde gerek yurtdışında yapılan toplantılarla, gerekse HİZMET-İŞ Kadın Komitemizin büyük katılımıyla Konfederasyonumuz bünyesinde gerçekleştirilen toplantılarla kadın sorunlarının yoğun şekilde gündeme getirilmesine vesile olduklarını kaydeden Kurumlu, “Tüm ulusal ve uluslararası platformlarda hem Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i hem de Sendikamız HİZMET-İŞ’i başarıyla temsil ettik. Katıldığımız tüm etkinlikler, çalıştaylar, eylemler ve panellerde HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ “fark”ını, farklılığını ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

Delegelerden Sebahat Çiçek de bir şiir okudu.

ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA MUSTAFA GENÇ SEÇİLDİ

Yapılan seçim sonucunda Mustafa Genç Şube Başkanlığına seçilirken, Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Mehmet Tahran ve Erkan Karakaya seçildiler.