Ana Sayfa » Makaleler » FİLİSTİN’DE YAŞANAN DRAMI NORMALLEŞTİRMEK, ANORMALLEŞMEKTİR

FİLİSTİN’DE YAŞANAN DRAMI NORMALLEŞTİRMEK, ANORMALLEŞMEKTİR

Uzun yıllardır insanlık dramının odağı olan Filistin topraklarında, bir kez daha kan, gözyaşı ve hak ihlallerine tanıklık ediyoruz. Tüm dünyanın gözü önünde yapılan bu aleni suç operasyonlarıyla sadece Filistin topraklarında yaşayan çocuklar, kadınlar, yaşlılar katledilmiyor, insanlık katlediliyor.

Filistin meselesi insanlığın haysiyet meselesidir. Bizim için ise Filistin’e sahip çıkmak hem inanç, hem tarihsel hem de insani vazifedir.

Ecdadımızın dört asır hizmet ettiği topraklarda yaşanan zulüm öylesine bir hal aldı ki dünya, Filistin’deki etnik temizliğin bilincine vardı. Lobici Siyonist zihniyetin yaptığı zalimlikleri milli güvenlik müdafaası gösterme çabalarının katmerli bir yalan olduğunun artık tüm dünya farkında.

Sığınılan hastanelerin bombalandığı, dünyada bir nefes dahi alma fırsatı olmamış bebeklerin katledildiği, kadın ve yaşlıların birer tehdit unsuru olarak görülerek öldürüldüğü bir zalimlikle karşı karşıyayız.

Emperyalizmin yarattığı canavar devletler şunu iyi anlamalıdır ki; karşınızda inancı için canlarını ve evlatlarını gözünü kırpmadan feda etmeye hazır, başına gelen şer olayı elhamdülillah nidalarıyla karşılayan insanlar var. Bu iradenin karşısında duramadınız, duramayacaksınız. Yaptığınız zalimlikler gelecek nesillerinizin utanç kaynağı olacaktır.

Filistin’de yaşananlara Türkiye olarak kendi penceremizden de bakmak zorundayız. Balkanlardan Kafkaslara, Karadeniz’den Akdeniz’e sınırlarımız dışında cereyan eden her hadise, ülkemizi doğrudan ilgilendirir. Sınırlarımız içinde barış ve huzur istiyorsak Gazze’de bugün yaşananlara kayıtsız kalamayız. Gazze’de bugün yaşananlara tepki vermezsek, yarın fanatiklerin kendi vatanımıza uzanmasına engel ola­mayız.

Irkçılığın son yıllarda siyasi çıkar sağlama aracı olduğu dünyada, bağnaz düşüncelerin esiri olan zihniyetlere fırsat veremeyiz. Filistin’de yaşanan dramı ırkçı söylemlerle normalleştirmek, anormalleşmektir. Üç kıtada asırlar boyu insan hak ve özgürlüklerine saygı duyarak hüküm sürmüş ecdadımızın mirasını yaşatmak karanlık amaçları olan siyasilere kalamaz.

Türkiye Türkiye’den büyüktür.

Filistin’de 1967 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti kurulması zaruriyettir. Bu sınırları kabul etmeyen girişimler ve müzakereler ya boşa kürek çekmek ya da daha büyük bir plan için zemin hazırlamaktır.

Filistin’deki katliama sessiz kalmakta ısrarcı olanlara son cümle: ‘Korkmayın, normal görmeyin, tepkisiz kalmayın yoksa tir tir titreyen çocukların ahı üzerinize olacaktır!’