Ana Sayfa » Makaleler » İdris ERSOY » DEPREMİN MADDİ VE MANEVİ YARALARINI HEP BİRLİKTE SARIYORUZ

DEPREMİN MADDİ VE MANEVİ YARALARINI HEP BİRLİKTE SARIYORUZ

Dünyayı etkisi altına alınan Co­vid-19 salgınından beri çeşitli kü­resel ekonomik krizlerin yaşanma­sından ülkemiz de nasibini almış, enflasyona bağlı fiyat artışlarından yine en çok zararı emekçiler gördü.

Tüm bunlarla beraber yaşam ve ge­çim mücadelesinin hüküm sürdüğü ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçek­leşen ve 11 ilimizi ağır bilançolarla etkileyen 7,6 ve 7,7 büyüklüğünde­ki depremler, ülkemizin maddi ve manevi zorluklarına büyük bir yük daha bindirmiş oldu.

50 bini aşkın vatandaşımızın haya­tını kaybettiği, 100 bini aşkın va­tandaşımızın kayıp olduğu, yaklaşık 145 bin binanın ağır hasar aldığı ve çöktüğü, binleri aşan artçı dep­remlerin hâlâ devam ettiği bölgede vatandaşlarımızın yaşadığı manevi enkaz ise somut verilerle ölçüleme­yecek kadar büyük.

HİZMET-İŞ Sendikası olarak, vatan­daşlarımızın ruhsal acılarını dindi­remesek de, temel yaşam ihtiyaç­larına dair kayıplarını bir nebze de olsa karşılayabilmek adına, depre­min ilk gününden itibaren kolları­mızı sıvadık ve elimizden geldiğince bölgedeki vatandaşlarımızın yardı­mına koşmayı vicdanî görev edin­dik. Seferber olduk, birlik olduk, el ele verdik.

Afet İşleri Komitemiz arama-kurtar­ma çalışmaları için bölgeye intikal ederken, tüm teşkilatımızla birlikte hızlı bir şekilde koordine olarak ha­zırladığımız yardımlarımızı deprem bölgesine ulaştırdık.

Bunların yanı sıra, Genel Yönetim Kurulumuz, teşkilat mensuplarımız ve çalışanlarımızın bağışladığı birer maaş bağışlarını bölgedeki 40 bin üyemize göndermiş olduğumuz toplamda 100 bin TL ile üyelerimi­zin maddi ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamalarına yardımcı olma­ya çalıştık.

Aynı zamanda Emek Konukevi’miz­de depremzede üyelerimize aileleri ve çocukları da dahil psiko-sosyal destek sağlayarak yaralarını sarmak adına çabalarımızı sürdürdük. Ço­cuklar için oyun ve etkinlik alanları kurduk, travmalarını unutturabil­mek adına elimizden gelenin fazla­sını yapabilmek için çabaladık.

Evet, sendikalı olmak, ülkemizde ayrıcalıklara sahip olunması de­mektir. Ancak HİZMET-İŞ’li olmak; toplu iş sözleşmelerinin ve ek pro­tokollerin getirdiği tüm ekonomik, sosyal ayrıcalıkların yanı sıra büyük bir aileye sahip olmaktır.

Ülkemizin hemen hemen her şeh­rinde çalacak bir kapının, sıcak bir sofranın, Allah rızası için gösterilen misafirperverlikle karşılanacak ol­mayı bilmek demektir. Her zaman birlik ve beraberlik ortamına ait ol­manın verdiği güven ve aidiyet duy­gusunu hissetmek demektir.

Yöneticilerinin bir kap yemeği pay­laşarak yediği bir sendikadan, ülke­nin dört bir yanındaki, bölgemizde­ki ve küremizdeki tüm mazlumların ve mağdurların yardımına koşabi­len bir sendika haline gelmek kolay olmadı.

Dualarla büyüdük, dualarla başar­dık. Emekçi üyelerimizle birlik ol­mayı, beraber olmayı, onların dert­leriyle dertlenmeyi, üzüntüleriyle üzülmeyi kendimize görev bildik. Aile olmak için kan bağı bulunma­sına gerek olmadığını yaşadık ve gördük.

Emeğin Küresel Kudreti olmaya, zor zamanlarında ailemizin yanında ol­maya devam edeceğiz…