Ana Sayfa » Makaleler » Halil ÖZDEMİR » AFETLER VE ÇİFT YÖNLÜ DOĞRU İLETİŞİM

AFETLER VE ÇİFT YÖNLÜ DOĞRU İLETİŞİM

Ülke tarihimizin en büyük doğal afetlerinden biri olan Kahraman­maraş merkezli deprem, 11 ilimizde büyük yıkımlara neden oldu. Acımız tarifsiz; 150’si sendikamız üyesi 50 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik.

Hizmet-İş Sendikası olarak, dep­remde teşkilatımız, arama-kurtar­ma ekibimiz ve gönüllülerimizle kusursuz bir sorumluluk üstlendik.

Her afet yahut kurumsal duyarlılık gerektiren durumda hayata geçir­diğimiz ‘Çift Yönlü Doğru İletişim’in önemine, yaşadığımız son büyük deprem bir kez daha şahit olduk.

Kurumsal olarak 45 yıllık deneyimi­mizle, gösterdiğimiz duyarlılıkla, bi­riktirdiğimiz tecrübeyle oluşturdu­ğumuz ‘Çift Yönlü Doğru İletişim’ ile hem arama-kurtarma çalışmaların­da hem de insani yardımlarımızın hızlı ulaştırılması ve depremzede üyelerimizin ve vatandaşlarımızın barınma ve sağlık sorunlarının çö­zülmesinde etkin rol aldık.

Depremin meydana geldiği ilk an­dan itibaren hazırlıklarını tamam­layarak deprem bölgesindeki ara­ma-kurtarma faaliyetlerine katılan Afet İşleri Komite Üyelerimiz, dep­remzedelerin umudu oldu.

Depreminin hemen ardından oluş­turduğumuz Kriz Masası ve Afet Destek Platformu ile doğru zaman­da doğru iletişim sağlayarak hem depremzede üyelerimizin hem de deprem bölgesindeki vatandaşları­mızın yardımına koştuk.

Kriz Masa’mızın aldığı kararları, Afet Destek Platformu’muz üzerinden hayata geçirdik. Çağrı Merkezi’miz gece gündüz çalışarak depremzede binlerce üyemizin sesi oldu. Çağrı Merkezi’miz ve Afet Destek Platfor­mu’muz üzerinden deprem bölge­sinde yaşayan 40 bine yakın üyemi­zin veri girişleri sağlandı. İhtiyaçlar bölgedeki şubelerimiz tarafından yerinde tespit edildi. Deprem böl­gesinde üyelerimizin sorunlarına hızlı çözümler bulmak ve üyelerimi­zi yalnız bırakmamak için yıkımların olduğu şehirlerimizde mobil şube­lerimizi faaliyete geçirdik. Mobil şu­belerimiz depremzede üyelerimizin sorunlarını doğru ve teyitli bir şe­kilde Genel Merkezi’mize ileterek, bölgedeki çift yönlü doğru iletişim ağımızı sürekli ve güvenli hale ge­tirdi.

Bölgeye yaptığımız 120 milyonu aşan maddi yardımları elde ettiği­miz veriler ışığında deprem bölge­sine sevk ettik.

Teşkilatımız tarafından depremde gösterilen duyarlılığın gurur veri­ci olduğunu belirtmek istiyorum. Maddi ve manevi yardımlarından dolayı başta şube ve il başkanları­mız, şube ve il yönetim kurulu üye­lerimiz olmak üzere, personelleri­miz ve tüm teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.

Depremde hayatını kaybeden üye­lerimize ve vatandaşlarımıza Al­lah’tan rahmet, tedavileri devam eden kardeşlerimize acil şifalar di­liyoruz. Böyle acıları Cenab-ı Allah bizlere bir daha yaşatmasın. Asrın Felaketi’nin yaralarının devlet-mil­let el ele anlayışıyla en kısa zaman­da saracağımıza inancımız tamdır.

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak, depremden zarar gören üyelerimiz ve vatandaşlarımıza yönelik çalış­malarımıza, yaralar tamamen sarı­lana kadar devam edeceğiz.