Ana Sayfa » Haberler » ZAMBİYA’DA YEREL YÖNETİMLER SENDİKASI KONGRESİ’NE KATILDIK

ZAMBİYA’DA YEREL YÖNETİMLER SENDİKASI KONGRESİ’NE KATILDIK

Genel Sekreterimiz Ali Rıza Yılmaz, Zambiya Yerel Yönetimler Sendikası (ZULAWU) 12. Kongresi’ne katıldı.

Zambiya’nın Kabwe şehrinde gerçekleştirilen Zambiya Yerel Yönetimler Sendikası (ZULAWU) 12. Kongresi’ne Sendikamız HİZMET-İŞ adına Genel Sekreterimiz Ali Rıza Yılmaz ve Dış İlişkiler Uzmanımız Ahmet Halfaya katıldı.

Kongrede bir konuşma yapan Genel Sekreterimiz Yılmaz, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ’in faaliyetlerinden ve ülkemizde son günlerde yaşanan çalışma hayatı ile ilgili konular hakkında bilgiler verdi.

Yılmaz, Sendikamız HİZMET-İŞ’in Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğunu belirterek, “Temmuz 2017 istatistiklerine göre 206 bin 592 üye sayısıyla en büyük işçi sendikasıyız. 2018 yılı Ocak ayında da 40. Yılımızı kutlayacağız. Sendikamız aynı zamanda, Uluslararası Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (PSI) ve Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU) üyesidir.” dedi.

Taşerona kadro konusunda sendika olarak büyük mücadele verdiğimizi dile getiren Yılmaz, “Ülkemizde yaklaşık 4.5 yıldır gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden ve artık çözülmesi bir gereklilik arz eden taşeron konusu son buldu. Bu süreç içerisinde taşeron çalışanların kamu kurumlarında kadrolu işçi statüsünde istihdam edilmesi gerektiğini her platformda dile getirdik. Nihayetinde hükümetimizde bu yönde bir adım atarak taşeron konusuna son noktayı koydu” diye konuştu.

“Sendikamız HİZMET-İŞ ikili ilişkileri güçlendirmek adına gerek Zambiya gerek tüm Afrika kıtasındaki aynı iş kolundaki sendikalarla temasta bulunmaya çalışmaktadır” diyen Yılmaz, “Kültür, renk ve inançlarımız farklı olabilir ama değerlerimiz ve hedeflerimiz birdir” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Toplantı sonunda hem ZCTU Konfederasyonu yöneticileriyle hem de ZULAWU yöneticileriyle ikili görüşmeler yapıldı.