Ana Sayfa » Haberler » Yozgat’ta Taşeron İşçileri Bilgilendirme Toplantısı Düzenledik

Yozgat’ta Taşeron İşçileri Bilgilendirme Toplantısı Düzenledik

Yozgat Şube Başkanlığımız tarafından düzenlenen toplantı, Genel Sekreterimiz Sert’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Yozgat Şube Başkanlığımız tarafından düzenlenen “Taşeron İşçileri Bilgilendirme Toplantısı” Sendikamız Hizmet-İş Genel Sekreteri Devlet Sert katılımıyla Bilal Şahin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

26 Şubat 2015 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıya Sendikamız Hizmet-İş Genel Sekreteri Devlet Sert, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Hukuk Müşavirlerimizden Avukat Mehmet Ali Kayabaşı, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları Talip Karsoğlu ve Ahmet Akgün, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Kadın, Gençlik, Kültür-Sanat, Engelli ve Komite Başkanları, Yozgat Merkez, Sorgun, Yerköy ve Boğazlıyan Belediyelerinde, Hastanelerde ve Bozok Üniversitesi başta olmaz üzere diğer kamu kuruluşlarında çalışan taşeron üyelerimiz katıldı.

Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız yaptığı selamlama konuşmasında, Yozgat il, ilçe ve kamu kuruluşlarında bulunan 2500 taşeron işçisinin 1800’ünü Hizmet-İş saflarına katmış olmanın mutluluğunu dile getirerek çoğunluğun sağlandığı 15 şirket için genel merkezin yetki müracatlarının yapıldığını ve yakın zaman içerisinde 540 taşeron işçisi adına yetki alacaklarını belirtti. Zararsız, 2015 yılında Yozgat’ta taşeron işçi olarak çalışan en az 1500 üyemiz toplu iş sözleşmeli olarak çalışacağını, modern kölelik sisteminden kurtulup daha insani bir çalışma ortamında, daha iyi ücretlerle çalışacaklarını, üvey evlat olarak değil öz evlat muamelesi göreceğini ve bunun da ancak Hizmet-İş Sendikası ile olabileceğini sözlerine ekledi.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan da bir selamlama konuşması yaparak taşeron işçiliğinin ülkemiz çalışma hayatında büyük bir sorun teşkil ettiğini; fakat sağlam bir altyapı ile yasal düzenlemeler eşliğinde yavaş yavaş bu sorunun çözüme kavuşturulduğunu belirtti. Arslan, belediyede çalışan taşeron işçilerin haklarının korunması konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapmaya çalıştıklarını belirterek, “mensubu olduğumuz Hizmet-İş Sendikası “işçinin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını veriniz” ilkesiyle hareket etmekte. Bizler de bu anlayışın gereği neyse yaparsak taşeron sorunu gibi birçok sorunu kökünden çözüme kavuştururuz. Biz bunu böyle gördüğümüz için böyle yaptık böyle davrandık ve karşılığını da alıyoruz; çünkü Hak meselesi her şeyin üstündedir” dedi. Arslan, bu minvalde Hizmet-İş Sendikasının çalışma hayatındaki yerinin önemine vurgu yaparak toplantının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Sendikamız Hizmet-İş Genel Sekreteri Devlet Sert yaptığı konuşmada birinci gündem maddelerinin her zaman taşeron firmalarda çalışan işçilerin sorunları olduğunu belirterek “bizle beraber yola çıkmaya evet dediğiniz için biz bugün burada bu başarı öyküsünü hep beraber yaşıyoruz; eğer Şube Başkanımızın, yönetim kurulu üyelerinin ve bu örgütlenme çalışmalarında emeği geçenlerin çabalarına siz evet demeseydiniz biz bugün bu coşkuyla toplantımızı gerçekleştiremezdik. İlkeli, kararlı, çizgisinden hiçbir zaman sapmayan ve işçisinin her daim yanında olan Sendikamız Hizmet-İş ile bu birliktelik inşallah devam edecek, siz bize destek vereceksiniz, biz de birlik ve beraberliğimiz için sizden aldığımız enerji ile mücadele edeceğiz.” dedi.

Sert, konuşmalarının devamında Hizmet-İş’in farklı sendikal anlayışı ve başarı grafiğine dikkat çekti. Hizmet-İş’in üye sayısının sürekli artış eğiliminde olduğunu belirterek, “Sendikamız bugün ülkemizin ikinci büyük, HAK-İŞ’in ise en büyük sendikası konumundadır. Bu başarıda tesadüfler değil, yapılan hizmetler ve çalışmalar etkin olmuş ve olmaktadır. Türkiye’de yerel hizmetlerinin özelleştirilmesi/taşerona devredilmesiyle ilgili ilk önemli çalışmayı Hizmet-İş, 2005 yılında uluslar arası bir konferans düzenleyerek yaptı. Yine taşeron işçilerin sendika üyesi yapılmasında ilk adımı Hizmet-İş attı” dedi.

Bazı sendikalar gibi toptan redçi, yahut istemezük anlayışıyla hareket etmediklerini, diyalogdan, katılımdan ve hizmetten yana tavır aldıklarını ifade eden Sert, Türkiye’ye yasa boğan iş kazalarını da eleştirerek, buna en çok maruz kalanların yine taşeron işçileri olduğunu ve bu konuda bir zihniyet değişimine gerek duyulduğunu söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısını da eleştiren Sert, asgari ücret artışının beklentilerini karşılamadığını ve kabul edilebilir bir asgari yaşam standardının oluşturulamadığını söyledi.

Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Avukat Mehmet Ali Kayabaşı da, 4857 sayılı İŞ Kanunu, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ve 6552 Sayılı Kanun ile ilgili mevzuat ve yönetmeliklere yönelik taşeron üyelerimizi bilgilendirdi ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Toplantıda Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan’a toplantıya katılması ve en güvenilir belediye başkanı seçilmesi dolayısıyla taşeron işçilerimizi temsilen Şube Başkanımız Ferman Zararsız plaket takdiminde bulunurken,

Yozgat Devlet Hastanesi taşeron çalışanı İsaniye Kaplan, Genel Sekreterimiz Devlet Sert’e,

Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesi taşeron çalışanımız Murat Kabadayı da Hukuk Müşavirimiz Avukat Mehmet Ali Kayabaşı’ya katılımlarından dolayı plaketlerini takdim ettiler.