Ana Sayfa » Haberler » ÜYELERİMİZİN BASKIYLA SENDİKA DEĞİŞTİRMEYE ZORLANMASI, ESENYURT BELEDİYESİ ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ

ÜYELERİMİZİN BASKIYLA SENDİKA DEĞİŞTİRMEYE ZORLANMASI, ESENYURT BELEDİYESİ ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ

 

31 Mart seçimlerinin fırsat bilinerek üyelerimizin baskı ve tehditle sendika değiştirmeye zorlanması, Esenyurt Belediyesi önünde toplanan üyelerimiz tarafından protesto edildi.

Protesto eyleminde bir basın açıklaması yapılarak, baskı ve tehditle sendika değişimine girişen sendikalar uyarıldı.

Esenyurt Belediyesi önünde 8 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen protesto eylemine Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, İstanbul 1 No.lu Şube Başkanımız Mustafa Canpolat, İstanbul 2 No.lu İETT Şube Başkanımız Ahmet Günce, İstanbul 4 No.lu Şube Başkanımız Reşat Kaya, İstanbul 5 No.lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul 6 No.lu Şube Başkanımız Serdar Cafer Özkul, İstanbul 7 No.lu Şube Başkanımız Hüseyin Topçu, İstanbul 8 No.lu Şube Başkanımız Taner Duran ve HAK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı sendikaların İl Başkanları ve yöneticileri ve çok sayıda üyemiz katıldı.

Protesto eyleminde basın açıklaması yapıldı. Açıklama Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir tarafından okundu.

Özdemir, basın açıklamasında “31 Mart yerel seçimlerinden çıkan sonuçları fırsat bilen bir kısım sendikalar tarafından Esenyurt, Küçükçekmece, Bolu ve daha birkaç belediyede çalışan üyelerimizin yalan, tehdit ve baskıyla sendika değiştirmeye zorlandığına dikkat çekti.

Baskı ve tehdidin özellikle son bir kaç gündür arttığını ifade eden Özdemir, “Baskı ve tehditler, üyelerimizin huzurunu ve iş barışını tehdit eder noktaya gelmiştir. Bu durumdan üyemiz belediye işçileri büyük rahatsızlık duymaktadır. Örgütlü üyelerimizin sendikal tercihlerini değiştirmeye yönelik baskının artarak devam etmesinden dolayı, sendikamız ve kamuoyu da rahatsızdır. Üyelerimizin itibar etmediği, onaylamadığı sendikalara üye olmaya zorlanmaları kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“Yalan, baskı ve tehditlere boyun eğilmemeli”

Genel Başkan Yardımcımız Özdemir, ”Yalan, baskı ve tehdidin, mazbatasını almamış belediye başkanlarının ismi kullanılarak yapılması, henüz koltuğuna oturmamış belediye başkanına karşı da bir iftiradır, saygısızlıktır. Belediye başkanlarımızın adına kullanılan sözlerin gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu bir şark kurnazlığından ibarettir. Belediye başkanlarımızın ismi alet edilerek söylenen yalanlara itibar edilmemelidir. Bu tür yalan, baskı ve tehditlere boyun eğilmemesi konusunda üyelerimizi dikkatli olmaya davet ediyoruz. Seçimle mazbata arasındaki kısa geçiş dönemini fırsat bilerek emekçileri yönlendirmeye çalışmak, nafile bir çabadır. Yeni seçilen belediye başkanlarımızın emekçilerin sendikal örgütlülüğü ve tercihine yönelik ne bir sözü, ne de bir çabası bulunmamaktadır” diye konuştu.

Üyelerimize baskı yapanlar sendikal ahlaka davet edildi

Üyelerimize baskı yapanları sendikal ahlaka davet eden Özdemir, şunları söyledi: “Bazı sendikaların sorun üretmeye odaklı çabaları kaygı vermektedir. İşçi arkadaşlarımızın hakları ilerletilirken söz söylemeyenler, taşeron emekçilerinin kadro mücadelesinde yer almayanlar, bugün algı operasyonları ve baskıya dayalı metotlarla sahneye çıkmaya, örgütlenmeye çalışmaktadırlar. Emekçilerin sendika değiştirmeye zorlanmaları, bunu yapan sendikaların işçiden ve sendikal ilkelerden yoksun, hak mücadelesinden uzak anlayışının bir sonucudur. Üyelerimize baskı yapanları sendikal ahlaka davet ediyoruz. Baskılar, sendikamız ve çalışanlar bakımından artık tahammül edilemeyecek bir boyuta ulaşmış bulunmaktadır. Yeni seçilen sayın belediye başkanlarımızdan, kendi isimleri kullanılmak suretiyle emekçilere baskı uygulayanlara müdahale etmesini ve bunun hesabını sormasını istiyoruz. Umut ediyoruz ki, sayın başkanlarımız görevi devraldıklarında bunun önlemini alacaklardır. Bu vesileyle, sayın belediye başkanlarımızı seçilmelerinden dolayı tekrar kutluyor, görevlerinde başarılar diliyoruz.”

Özdemir, baskı yapan sendikaları sert bir dille uyardı

Sendika değiştirmeye yönelik baskıların üyelerimiz nezdinde karşılık bulmayacağını belirten Özdemir, baskı yapan sendikaları sert bir dille uyardı.

Özdemir, şöyle konuştu: “Bilinmesini istiyoruz ki, emekçileri, gönül verdikleri sendikamızdan koparmak mümkün olmayacaktır. Sendikal değerlerle uyuşmayan akıl ve ahlak dışı baskılar, emekçi kardeşlerimiz nezdinde karşılık bulmayacaktır. Belediye emekçilerini HİZMET-İŞ’ten ayırma girişimleri ters tepmeye mahkumdur. Üyelerimizi yalanlarla etkilemeye, baskıyla sendika değiştirmeye çalışanları uyarıyoruz. Zorla güzellik olmaz. Gelin, vazgeçin. Aksi durumda, HİZMET-İŞ Sendikamız, üyelerinin tercihini zorlamaya çalışanlara karşı sessiz kalmayacak, her türlü girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyecektir.”