Ana Sayfa » Haberler » UŞAK ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

UŞAK ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uşak Şubemizin 5. Olağan Genel Kurulu, 26 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan video konferans yöntemiyle canlı olarak katıldığı Genel Kurula; Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, İzmir Şube Başkanımız Gültekin Şimşek, Kütahya Şube Başkanımız Sabahattin Ödemiş, Manisa Şube Başkanımız Okan Polat, Manisa 2 No’lu Şube Başkanımız Tekin Turgut, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Uşak Şube ve İl Başkanları, Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin Uşak temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 15 milyon 900 bin sigortalı işçinin sadece 2 milyon 200 bininin sendika üyesi olduğunu söyledi.

Arslan, sendikasız işçileri örgütlenmeye davet etti

Bu rakamın sendikalara büyük sorumluluk yüklediğini ifade eden Arslan, “Genel İşler İşkolumuzda 1 milyona yakın çalışanın yarısı sendikasız. HİZMET-İŞ Sendikamıza ve HAK-İŞ’e verilen emeklerin zayi olmaması için bu işçileri örgütlemek zorundayız. HAK-İŞ’in 762 bin üye sayısını 7 milyona çıkarılması için de birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

“Hedeflerle ilerleyerek en büyük sendika olmayı başardık”

HİZMET-İŞ Sendikamızın en büyük işçi sendikası konumuna, genel kurullarda hedefler belirlenerek ulaşıldığını söyleyen Arslan, şunları kaydetti: “2007 yılındaki genel merkez genel kurulumuzda ‘Geleceğimiz, Hayallerimiz Kadar’ diye bir hedef koymuştuk. 2007 yılında, 2022’nin hayallerini kurup bunun üzerinde yürümeye başladık. 2011 yılında yeni bir basamak atladık. 2011 yılı genel kurulumuzun teması, ‘Örgütlenme, Zirve, Yapabiliriz!’di. Ve başardık. İşkolu zirvesinden Türkiye zirvesine yürümek hedefimiz vardı. 2015 genel kurulumuzun teması; ‘Erdemli Bir Sendikal İnşâ İçin… İşkolu Zirvesinden Türkiye Zirvesine” idi. 2 yıl sonra, 2017 yılında Türkiye’nin zirvesine ulaştık. 2019 genel kurulumuzda ise Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olma sorumluluğuyla yeni bir tema oluşturduk: ‘Birleşin!’ Gerek içimizde, gerek ülkemizde, gerekse de dünyada emek hareketinin, mazlumların, mağdurların, haksızlığa uğramışların birleşmesini talep ettik. Geçmişe baktığımızda sendikamız, koyduğu hedefleri bir bir yakaladı ve bu hedeflerin ilerisine geçti. Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğumuzda en yakın rakibimizden 100 bin fazla üyemiz vardı. İş kolları ayrıldığında üye sayımız azalmasına rağmen yine Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olma başarısını gösterdik” diye konuştu.

“HAK-İŞ Türkiye’nin devasa bir sivil toplum örgütü ve konfederasyonudur”

HAK-İŞ’te göreve geldiklerinde 6 sendika, 120 bin üyeye sahipken şimdi birisi KKTC’de olmak üzere 21 sendikası ve 762 bin üyeye ulaştıklarını belirten Arslan, “HAK-İŞ bugün 81 il başkanlığı, 300’den fazla şubesiyle Türkiye’nin devasa bir sivil toplum örgütü ve konfederasyonudur” dedi.

“HİZMET-İŞ ve HAK-İŞ’i en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık”

HİZMET-İŞ ve HAK-İŞ’i Türkiye düzeyinde olduğu gibi, dünya düzeyinde de önemli bir aşamaya taşıdıklarını kaydeden Arslan, sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Dünyanın en büyük işçi örgütü olan ITUC’un, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC’un, Asya Pasifik Bölgesel Konfederasyonu ITUC-AP’nin ve Asya-Avrupa, özellikle PERC’in bünyesinde güçlü ve etkin bir şekilde yer almaya devam ediyoruz. Türkiye’de ilk defa 4 konfederasyonun üyesi olduğu ITUC’un en son genel kurulunda konfederasyonumuz başkan yardımcılığı görevine getirildi. ITUC, dünyanın 160 ülkesinde, 360 konfederasyonun üye olduğu, 220 milyona yakın üyesi olan dünyanın en büyük işçi örgütüdür. Ülkemizde kendimizi güçlendirip geliştirirken, uluslararası sendikal alanda da hem konfederasyonumuzu, hem de sendikamızı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Sendikamızın üye olduğu Avrupa, özellikle Kamu Çalışanları Federasyonu EPSU’nun, Dünya Kamu Çalışanları Federasyonu PSI’nın en etkin üyesi ve en etkin icra kurulu üyesi olarak görevimize devam ediyoruz.”

Genel Başkanımız Arslan, taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunlarının çözümü için mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

“İlave Tediye, zorunlu emeklilik, tayin ve becayiş sorunu çözülmeli”

İlave Tediyenin belediye çalışanlarına verilmemesini önemli bir eksiklik olarak gördüklerini ifade eden Arslan, “Bunun yanı sıra arkadaşlarımızın zorunlu emeklilik mevzuatına tabi tutulmasını, tayin ve becayiş konusundaki eksikliklerin farkındayız ve bunların düzeltilmesini istiyoruz. Eksikliklerin giderilmesi için toplu iş sözleşmelerimizde düzenlemeler yapmaya çalışıyoruz. Belediyelerde şirketlerdeki arkadaşlarımızı kadrolu arkadaşlarımızın düzeyine taşımaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki önemli işçi sorunlarından olan KİT’lerde çalışanların kadro sorunu, geçici ve mevsimlik işlerde geçimini sağlayan emekçilerin durumuyla ilgili de konuşan Arslan, şu ifadelere yer verdi: “Bir milyona yakına arkadaşımız kadro alırken 70-80 bin KİT işçilerinin, bir kısım yemekhane işçilerinin ve kiralık araç şoförlerinin ve yüzde 70 kapsamına giremeyen arkadaşlarımızın da kadrolarının alınması mücadelesini eksiksiz olarak devam ettiriyoruz. Geçen yıl imzaladığımız Kamu Çerçeve Protokolü’nde özellikle geçici mevsimlik işçilerin kamuda kadroya alınması, 696 Sayılı KHK ile kamunun çalışanı olan arkadaşlarımızın özellikle zorunlu emeklilik ve benzeri konulardaki hususlarının düzeltilmesi ve kadro alamayan işçilerin de kadrolarının verilmesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bir mutabakata vardık. Bu mutabakatımıza uyularak bu yılın sonuna kadar KİT’lerdeki arkadaşlarımızın da kadrolarının verilmesi ve geçici mevsimlik işçilerin 12 ay çalışacak şekilde kadrolarının düzenlenmesi, yine eksikliklerin özellikle zorunlu emeklilik konusundaki düzenlemenin ortadan kaldırılması gibi hususlardaki taleplerimizi ısrarla sürdürmeye devam ediyoruz.”

“Uşak şubemiz, çevre illerde de faaliyet gösteren bir şubemizdir”

Uşak Şubemizin yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösterdiğini kaydeden Arslan, “Uşak şubemiz, faaliyetlerini sadece kendi il sınırları içerisinde tutmayan, Manisa, Kütahya, Afyon gibi çevre illerde de örgütlenme sağlanana kadar çalışma yapan, sendikamızın verdiği bütün görevleri yerine getirmeye çalışan bir şubemizdir” dedi.

Özdemir: “Emekçiler ve mazlumlar için mücadele ediyoruz”

Divan Başkanı olarak bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “Genel Kurulumuz HAK-İŞ Konfederasyonumuza, HİZMET-İŞ Sendikamıza ve işçi kardeşlerimize hayırlar getirsin. Cenab-ı Allah birlik ve beraberlik içerisinde nice genel kurullar yapmayı bizlere nasip etsin. Sendikamız son açıklanan istatistiklerde yine Türkiye’nin en büyük işçi sendikası oldu. Bunu siz değerli emekçilerin verdiği güç ve destekle yaptık, sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Taşeron sisteminin ortadan kaldırılması için verilen mücadeleleri anlatan Özdemir, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın başlattığı mücadele sayesinde taşeron işçilerimiz bugün bu salonda yer alıyor. Eğer taşeron mücadelesini Genel Başkanımız başlatmasaydı modern kölelik sistemi olan taşeronluk hala devam ediyordu ve sizlerle birlikte olamayacaktık. Çalışan tüm emekçiler için, garibanlar için ve mazlumlar için tek mücadele eden HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’tir” şeklinde konuştu.

Keskin: “Tüm iş yerlerimizde ek protokol görüşmeleri yürütüyoruz”

Genel Kurulda üyelerimize hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, “Pandemi döneminde belediye çalışanlarımız görevlerini eksiksiz yerine getirerek devletimizin ve milletimizin takdirini kazanmıştır. Bugün bu genel kurul vesilesiyle tüm belediye çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ülkemiz son bir yıldır yüksek enflasyon ile mücadele ediyor. Fakat ücretler yüksek enflasyon nedeniyle her gün eriyor. Bu dönemde üyelerimizin mağdur olmaması için Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın liderliğinde büyük mücadeleler yürütüyoruz. Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerinde belediyelerimizle ek protokol imzalıyoruz” dedi.

Mağdur edilen tüm emekçilerin yanında sadece biz vardık”

Bolu ve İstanbul’da sendikamızın yürüttüğü mücadelelere değinen Keskin, “İstanbul ve Bolu’da üyemiz olsun veya olmasın tüm emekçiler için mücadele ettik. Mağdur edilen tüm emekçilerin yanında sadece biz vardık. O dönemde eylem yapan işçilerin ihtiyaçlarını karşılayan, onları destekleyen tek sendika HİZMET-İŞ olmuştur. Kavga ederek sendikacılık yapma dönemi sona ermiştir. Kavga etmeden masada üyelerimizin haklarını geliştirecek hamleler yapıyoruz. Genel Kurulumuzun Uşaklı emekçi kardeşlerimize, HAK-İŞ’e ve Sendikamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Genel Kurulda Uşak Şubemizin mevcut şube başkanı Recep Sorkun ve Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Uşak Şube Başkanımız Adil Özdemir Oldu

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda Uşak Şube Başkanlığına Adil Özdemir seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarına ise Habib Zeybek ve Celal Hacım seçildiler.