Ana Sayfa » Haberler » “SOMALİ’YLE İLİŞKİLER KURAN İLK VE TEK KONFEDERASYON HAK-İŞ”

“SOMALİ’YLE İLİŞKİLER KURAN İLK VE TEK KONFEDERASYON HAK-İŞ”

Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FESTU) Genel Sekreteri ve beraberindeki yabancı heyeti 15 Ağustos 2017 tarihinde HAK-İŞ Genel Merkezi’nde ağırladık.

Toplantıya Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FESTU) Genel Sekreteri Omar Faruk, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Gül, Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Sekreteri Ali Rıza Yılmaz, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan’ın yanı sıra konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan, temsilci ve yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ ile Somali sendikal hareketi arasında anlamlı bir sendikal ilişki olduğunu vurgulayarak, “FESTU (Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu), Somali’de etkin iki işçi konfederasyonundan biridir. Biz her iki konfederasyonla da çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

FESTU’nun ortaya çıkmasının Somali’de yeniden bir uyanış olduğuna işaret eden Arslan, “HAK-İŞ olarak Somali’de çoğulcu sendikal yapının devam etmesini istiyor ve önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ITUC’UN SOMALİ BÖLGESİNE DİKKAT ÇEKMESİNİ İSTİYORUZ”

HAK-İŞ ile FESTU’nun ITUC üyesi olduklarını ve bunun işbirliğini geliştirmek için önemli nedenlerden biri olduğunu ifade eden Arslan, “FESTU ile ITUC çatısı alında ortak toplantılara katılıyor, çalışmalar yapıyoruz. Somali zor bir coğrafya, zor bir ülke. Hep emperyalizmin hedefi olmuş bir ülke. Bugün de coğrafyasından kaynaklı olarak bir çatışma içerisinde bulunuyor. ITUC’un Somali’ye ve bölgeye dikkat çekmesini, bir açılım yapmasını, politika geliştirmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“SOMALİLERİ ONURLU VE DİK DURUŞLARINDAN DOLAYI TAKDİR EDİYORUM”

Somali ile ilişkilerimizin Osmanlı dönemine kadar uzandığını ve Türklerle Somalililer arasında hiçbir zaman bir sorun yaşanmadığını belirten Arslan, “Somalileri onurlu ve dik duruşlarından dolayı takdir ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dünyaya meydan okuyarak Somali’ye gitmiş, oraya dikkat çekmiştir. Biz de HAK-İŞ olarak sıkıntılı bir dönemde Somali’ye gittik. Biz Somali’ye Batılılar gibi bakmıyoruz, dostça, kardeşçe bakıyor, değer veriyoruz” şeklinde konuştu.

“SOMALİ’YLE İLİŞKİLER KURAN İLK VE TEK KONFEDERASYON HAK-İŞ OLDU”

HAK-İŞ’in Somali ile ilişkiler kurma konusunda ilk ve tek konfederasyon olduğunu belirten FESTU Genel Sekreteri Omar Faruk, Türkiye ile Somali’nin iki kardeş ülke olduğunu söyledi.

“HAK-İŞ’İN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”

HAK-İŞ’in sendikal anlamda Türkiye’de önemli ve kayda değer çalışmalarının bulunduğuna dikkati çeken Faruk, HAK-İŞ’in işçi ve insan hakları konusundaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

“FESTU İLE ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Toplantıda konuşan HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, “FESTU ile ikili çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Somali zor bir ülke ve zor bir süreçten geçiyor. Fakat tüm bunlar bizim Somali’ye gitmemize engel değildir. Her şeye rağmen biz HAK-İŞ olarak Somali’ye gidiyoruz ve gitmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kardeşiz” diye konuştu.

Programın sonunda Arslan, Omar Faruk’a üzerinde HAK-İŞ logosu bulunan bir vazo takdim etti.

Program sona erdikten sonra HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Gül ve beraberindeki heyet Mesleki Yeterlilik Kurumu Adem Ceylan’ı makamında ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

HAK-İŞ – FESTU İKİLİ TOPLANTISI ORTAK İŞBİRLİĞİ BİLDİRGESİ

Türkiye, Ankara’da, 14-15 Ağustos 2017 tarihinde Somali Sendikalar Federasyonu (FESTU) ile Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) arasında yüksek seviyeli İkili bir Toplantı düzenlenmiştir. Bahsi geçen heyetlere HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve FESTU Genel Sekreteri Ömer Faruk Osman başkanlık etmişlerdir. Yapılan bu toplantı, geniş kapsamdaki ikili toplantıdır.

Toplantının gündeminde aşağıdaki hususlar yer almıştır:

  1. Somali ve Türkiye’deki işçilerin sosyo-ekonomik koşullarının değerlendirilmesi
  2. ITUC çerçevesinde HAK-İŞ ve FESTU’nun politik ve stratejik görevleri
  3. Türkiye ile Somali arasında stratejik ortaklık ve işçilere yapılacak katkı
  4. Müşterek programlar düzenlenmesi

Toplantıda iki sendikal örgütün tam mutabakat içinde oldukları konular tartışılmış ve diğer konularda da tartışmaya devam edilebilmesi için düzenli olarak toplantılar düzenlemesine karar verilmiştir. Toplantı, işçi örgütlerinin geleneklerine uygun biçimde samimi, açık ve sağlam biçimde ve yapıcı bir yaklaşımla ve dostlukla geçmiştir.

Toplantıda özellikle Türkiye’de ve Somali’de acil tedbir gerektiren kadınları ve gençleri etkilemesi bağlamında işsizlik, yoksulluk ve eşitsizlik konuları ve bu tehditlere dikkat çekebilmek için işçi hareketi dâhilindeki tüm güçlerin harekete geçirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

İki sendika örgütü, sendikal hakların derinleştirilmesi ve savunulması ve işçilerin sömürülmesinin sona erdirilmesi mücadelesinde omuz omuza durmaya karar vermişlerdir. Bu örgütler kendi üye örgütleri arasında karşılıklı sektörel bağlantılar kurmanın önemini fark etmiş ve söz konusu bağlantıların kurulması için adım atmanın gerekliliğini aktif bir biçimde anlatma kararı almıştır. Bu anlatma faaliyeti, HAK-İŞ ve FESTU tarafından teşvik edilen sendikalar arası ve işçiler arası mübadeleler, müşterek konferanslar, bilgilerin ve bakış açılarının değiş tokuş edilmesi gibi faaliyetleri içerecektir.

Sendikalarda genç işçilerin ve genç kadınların örgütlenmesine yönelik artmakta olan ihtiyaç ve bu kişilerin liderlik kapasitelerinin inşa edilmesi karşılıklı olarak vurgulanmıştır. İki örgütte, kadın ve gençlere yönelik geliştirme programları üretecek ve bu sayede genç işçilerin ve kadınların her iki ulusal sendika oluşumu dâhilinde kapsayıcı ve demokratik sendikaların kurulmasında aktif bir rol üstlenmesini sağlayacaktır.

HAK-İŞ ve FESTU, FESTU’nun sendikal örgütlenmesini ve politik işlerini güçlendirmek için beraber çalışmak hususunda anlaşmıştır. Bu görev FESTU ve HAK-İŞ’e üye sendikaların eşleştirilmesini, FESTU’nun işlevsel kapasitesinin artırılmasını, FESTU’nun işçilerin demokratik biçimde sendikaları kontrol etmesi yönünde gösterdiği çabaların desteklenmesini, üyelere kaliteli hizmet sunulmasını ve ulusal ve uluslararası konularda işyeri temsilcilerine eğitim ve öğretim verilmesini içermektedir.

Toplantıda FESTU ve HAK-İŞ’in, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu – Afrika Bölgesel Teşkilatı (ITUC-Africa) ile ve bu örgütler kapsamında bağımsız ve güçlü bir sendikal hareket oluşturması ve işçilerin çıkarlarının korunması yönünde stratejik – politik bir çerçeve ortaya koymasının büyük önem taşıdığı da vurgulanmıştır.