Ana Sayfa » Haberler » SİVAS ŞUBEMİZİN 8. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SİVAS ŞUBEMİZİN 8. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Başkan’ımız Mahmut Arslan, 19 Ocak 2022 tarihinde Sivas Şube’mizin 8. Olağan Genel Kurulu’na video konferans yöntemiyle katıldı.

Genel Başkan Yardımcı’mız Halil Özdemir’in divan başkanlığında gerçekleştirilen ve  Genel Başkan’ımız Mahmut Arslan’ın video konferans yöntemiyle canlı katıldığı genel kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Sivas Şube Başkanı’mız Nihat Şimşek, Amasya Şube Başkanı’mız İsmail Pazar, Tokat Şube Başkanı’mız Resul Demir, Yozgat Şube Başkanı’mız Ferman Zararsız, Kayseri Şube Başkanı’mız Serhat Çelik, Oleyis Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, Öz-Sağlık-İş Sendikası Sivas Şube Başkanı İbrahim Eyce, Bem-Bir-Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, Büyük Birlik Partisi İl Başkan Yardımcıları Orhan Alpen ve Murat Kuzu, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel kurula telekonferansla katılarak bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkan’ımız Mahmut Arslan, Sivas Şube’mizin  8. Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Arslan, Sivas’ta sendikal mücadelenin bundan 30 yıl önce 1992 yılında başladığını belirterek, Sivas’ta Sendikamızın ve HAK-İŞ’in sendikal mücadelesinde yer alan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Sivas Türkiye’nin Önemli Bir Merkez Şehridir”

Arslan, “Sivas ilimiz Anadolu’nun bozkırlarında zor bir coğrafyada ama sıcakkanlı insanların oluşturduğu ve Türkiye’nin önemli bir merkez şehridir. Bugün görevde olan Nihat Şimşek’i ve tüm arkadaşlarımızı, Sivas’ı bizler için önemli bir şube haline getirdikleri için tebrik ediyor ve kutluyorum” dedi.

Sivas’ta üye sayısını 2.250’nin üzerine çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Arslan, “Elbette ki bu sayılarımızın artışında 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerinin sendikalaşmasının önünün açılması olmuştur. Belediye çalışanlarımız artık taşeron şirketlerden kurtulmuşlardır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük sosyal, ekonomik ve çalışma hayatı reformu hayata geçirilmiştir. Bu reformun mimarı Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“Emekçilerimiz 24 Saat Sivas İçin Çalışıyor”

Arslan, taşeron sisteminden bugünlere kolay gelinmediğini hatırlatarak, “Bugün geldiğimiz nokta yeterli değil ama çok önemli süreçleri geride bıraktık. Sivas Belediyesi’nde kadro sayısının 50’ye kadar düştüğü zamanlarda ilçe belediyelerdeki arkadaşlarımızın büyük çoğunluğunu şirketlerde çalışan arkadaşlarımız oluşturmaktaydı. Bu genç, eğitimli ve dinamik arkadaşlarımız 24 saat çalışarak şehrimizi geleceğe hazırladılar. Onlar pandemi döneminde de 24 saat pandeminin bütün zorluklarına rağmen belediyelerimizde, şehrimize hizmet etmişlerdir. Onları bir kez daha buradan kutlamak istiyorum” diye konuştu.

“HAK-İŞ’in Gücü Türkiye’nin Gücüdür”

Arslan, HAK-İŞ’in, Türkiye’nin yerli ve milli bir örgütü olarak, ilk günden bu güne kadar bu toprakları bize vatan yapan, bütün değerleri içerisinde barındıran, medeniyetimizin bize yüklediği sorumlulukla hareket eden, bu toprakların geleceğe hazırlanması, Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken daha güçlü, daha etkin, oyun kurucu bir Türkiye’yi inşa etme çabasının önemli taşlarından bir tanesi olduğunu ifade etti. Arslan,”HAK-İŞ’in gücü Türkiye’nin gücüdür. Bütün şer güçlere karşı HAK-İŞ devletimizin ve milletimizin yanında yer almış ve bu kararlılığını sürdürmeye devam etmektedir” diye konuştu.

“Bütün Emekçilerimizi Aşı Olmaya Davet Ediyorum”

2019 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan salgınında bütün dünya ekonomilerinin kapanma noktasına geldiğini ve bu süreçte ülkemizin de çok zor dönemlerden geçtiğini belirten Arslan, “Her gün 150-200 arası vatandaşımızı salgından dolayı kaybediyoruz. Salgınla mücadelede en etkin yol olan aşı konusunda gerekli hassasiyeti gösterelim. Mesafe, temizlik ve maske konularına dikkat edelim. Bütün üyelerimizi ve vatandaşlarımızı zamanı geldiğinde aşı olmaya davet ediyorum. Salgında en büyük dayanağımız olan, sağlık emekçilerimize, belediye çalışanlarımıza, gıda sektöründe canla başla çalışan bütün emekçilerimize buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, Yazıcıoğlu’nu Andı

Genel Başkanımız Arslan sonrası genel kurula hitap eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz,  “Sivas tarih boyunca mertliği ile ön plana çıkmış bir şehir. Bu toprakların özünde yiğitlik ve mertlik var.  Sivas bu topraklarda kurulan pek çok devlete başkentlik yapmış, 1919’da da 108 gün süresince milli mücadeleye başkentlik yapmış bir şehir.  Bu şehrin yiğitliğinin sembolü olmuş merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle ve minnetle anmak istiyorum” dedi.

“Biz Vefalı Bir Teşkilatız”

Sendikamızın Sivas’ta ilk örgütlenmesinin 1989 yılında olduğunu hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz Öz, “O dönem ayak oyunlarıyla örgütlülüğümüz elimizden alındı. Ancak 1992 yılında Sivas’ta tekrar örgütlendik ve o gündür bu gündür  birlikteyiz. Buradan Sivas mücadelemize destek veren şu an aramızda olmayan büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum, bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ediyorum. Biz vefalı bir teşkilatız. Biz vefamızı sadece sözlerle değil eylemlerimizle de gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“Delege Seçim Yönetmeliğimizi Baştan Aşağı Yeniledik”

Sivas’ta HAK-İŞ’in beş bin üyesi olduğunu ifade eden Öz, “Seçimlerimizde demokrasiyi sonuna kadar işletiyoruz. Genel Yönetim Kurulu olarak son dönemlerde sendikamızın tüzüğünden aldığımız yetkiyle bir dizi uygulama yönetmeliği çıkardık. Bunlardan biri de delege seçim yönetmeliğimizdir. Her üyemize delege seçimlerimizin zamanını ve yerini zincir SMS’ler göndererek bildiriyoruz. Arkasından adayları ilan ederek bugünkü geldiğimiz noktaya geliyoruz. Bu uygulamada ki amacımız işçi iradesinin tam olarak sandığa yansımasıdır. Türkiye’nin hiçbir sivil toplum kuruluşunda buna benzer bir uygulama göremezsiniz” ifadelerini kullandı.

“Zorunlu Emeklilik Çalışanlar Arasında Büyük Bir Adaletsizliğe Neden Oluyor”

Çağrı Merkezimizin 7/24 üyelerimizin hizmetinde olduğunu belirten Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Sendikamızın bünyesinde ilk defa bağımsız bir eğitim dairesi oluşturduk. Eğitim konusunda da  son derece iddialıyız. İnanıyorum ki önümüzdeki süreç bir HİZMET-İŞ Akademisi’nin kurulmasını getirecek” dedi.

KİT’lerde çalışan emekçiler için kadro mücadelesi vermeye devam ettiklerini belirten Genel Başkan Vekilimiz, “Belediyelerde kadro aldığımız arkadaşlarımız için hala yolun başındayız. Hedefimiz kamu çalışanları gibi belediyelerin şirketlerinde çalışan üyelerimizin 6772 sayılı kanun kapsamında ilave tediye kapsamına alınmasını sağlamak. 696 sayılı KHK’nın getirdiği zorunlu emeklilikte bizim bir diğer önemli sorunumuz. Bu zorunlu emekliliğin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü zorunlu emeklilik çalışanlar arasında büyük bir adaletsizliğe neden oluyor” dedi.

Şimşek Yeniden Başkan

Yapılan seçim sonucunda Nihat Şimşek, güven tazeleyerek yeniden Sivas Şube Başkanlığımıza seçildi. Şube Başkan Yardımcılarımız ise Fatih Çiftçi ve Gürsel Ada oldu.

Genel kurul, Sivas Şube’mizin eski yöneticilerine plaket takdim edilmesi sonrasında çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.