Ana Sayfa » Haberler » SİLOPİ BELEDİYESİ’NDE İŞTEN ATILAN ÜYELERİMİZ İŞE İADE DAVASINI KAZANDI

SİLOPİ BELEDİYESİ’NDE İŞTEN ATILAN ÜYELERİMİZ İŞE İADE DAVASINI KAZANDI

Şırnak’a bağlı Silopi Belediyesi’nde HDP’li belediye yönetiminin göreve gelmesiyle işten çıkarılan 17 üyemizin işe iadesi için Sendikamız tarafından yürütülen hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Mahkeme işten çıkarılan on yedi üyemizin işlerine iadesini öngörürken, adliye çıkışı Şırnak İl Başkanımız tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Basın Açıklamasına Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal’ın yanı sıra, Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanımız Zeki Özen, Hukuk İşleri Dairesi Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya ve işlerine iade edilmesi mahkemece kararlaştırılan üyelerimiz katıldı.

Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer verildi;

“Bugün burada haksız yere işten çıkarılan ve kamuoyu vicdanını yaraladığı kadar, toplumsal çatışmayı, nefreti körükleyen hukuksuz işten çıkarmalar üzerine toplanmış bulunuyoruz. Bir toplumda huzurun tesisi ancak adaleti tesis etmekle mümkün olabilir. Adaletin tecelli edebilmesi için Silopi Belediye Başkanı ve yönetimi ile yapılan girişimler sonuçsuz kalmıştır. HİZMET-İŞ Sendikamıza üyelikleri olan ve bugüne kadar tek bir aidat kesintileri bulunmayan emekçilerin hakkını savunmak yine bizlere düşmüştür. Bir takım sendikalara üye oldukları dönemde hakları gasp edilmeye çalışılan arkadaşlarımızın haklarını HİZMET-İŞ olarak savunacağız.

Silopi Belediyesi’nden ekmeklerinden edilen bu emekçiler, işten çıkarıldıkları tarihe kadar çalıştıkları kuruma ve yaşadıkları topluma sorumluluk bilinciyle değer katan, mesai arkadaşlarının ve amirlerinin teveccühlerini kazanmış kıymetli kardeşlerimizdir. Bu Kardeşlerimiz 31 Mart yerel seçimleri sonrası hiçbir haklı gösterilmeksizin işlerinden edilmiştir. Bu kabul edilebilecek bir uygulama değildir.

Yakın tarihte başka belediyelerde de örneklerini gördüğümüz, seçim öncesi bütün kutsal değerler üzerine yemin eden, şeref ve namus sözü vererek, kimsenin ekmeği ile oynamayacaklarını taahhüt edenler ile burada Silopi emekçilerini mağdur edenlerin siyasi parti isimleri farklı olsa da amaçları, eylemleri ve değerlerinin aynı kaynaktan beslendiğini bir kez daha ispatlanmıştır.

Altını ısrarla çiziyoruz! Haklarını gasp ettiğiniz işçilerimizin bugün kazandığımız mahkeme kararı gereği haklarının iade edilmesini istiyoruz. Zira bu kararınız bu saatten sonra bir lütuf değil, yargı kararının uygulanması olacaktır.

Değerli basın mensupları sizlerin aracılığı ile Silopi Belediye Başkanı ve yetkililerine bir çağrıda bulunuyoruz. Arkadaşlarımızın hakları için anayasal sınırlar ve haklar çerçevesinde sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kişisel hırslarınız ve partizanlığınız neticesinde gerçekleştirdiğiniz, hukuksal normlara, toplumsal vicdana aykırı uygulamalarınız neticesinde, adaletin verdiği kararı acilen uygulayınız. Demokrasiden kanunlar ve yasalardan faydalanarak oturduğunuz o koltuklarda yine kanunların verdiği kararları uygulamak zorundasınız. Toplumsal barış huzurun devamı ve bu kardeşlerimizin aş’ından, ekmeğinden elinizi çekerek yargı kararlarına saygı göstermenizi işe dönüşlerin acilen sağlanmasını bekliyor ayrıca sizi ilahi adalete havale ediyoruz.”