Ana Sayfa » Haberler » SENDİKAMIZ TARAFINDAN 37 BİN KADIN ÜYEMİZ ADINA FİDAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ  

SENDİKAMIZ TARAFINDAN 37 BİN KADIN ÜYEMİZ ADINA FİDAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ  

Sendikamız HİZMET-İŞ, 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle, küresel iklim değişikliği ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek amacıyla sendikamızdaki tüm emekçi kadın üyelerimiz adına Hatay Ormanları Ağaçlandırma Arazisi’ne 37 bin 343 fidan bağışı yaptı.

Bağışlanan fidanların sertifikası dijital sertifika olarak üyelerimize gönderildi.

Arslan: “Kadınların sendikal hayatta ve aile yaşamında daha etkin bir rol alması için çaba gösteriyoruz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Türkiye’de kadınların çalışma hayatlarındaki hakları için HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in ardı ardına projeler ve etkinlikler gerçekleştirdiğini belirttiği bir yazılı açıklama gerçekleştirdi. “Bu toprakların anneleri ve kadınları iş ve aile yaşamındaki emekleriyle ve dünyaya getirdikleri evlatlarla bu ülkenin gerçek mimarlarıdır. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak dünümüzün, bugünümüzün ve geleceğimizin mimarları olan kadınları temsilen 37 bin 343 kadın üyemiz adına 37 bin 343 fidan bağışlayarak, kadınlarımızın geleceğimize de nefes olmalarına vesile oluyoruz” diyen Arslan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde değil, yıl içinde düzenlediğimiz onlarca proje ve etkinliklerle kadınların sendikal hayatta ve aile yaşamında daha etkin bir rol alması için çaba gösteriyoruz. Sözde temsil için değil, gerçek kadın temsili için çalışıyoruz. Konfederasyonumuzda ve Sendikamızda kadın çalışanlarımızın sayısını artırıyor, kadın haklarının gelişimi noktasında kadın çalışanlarımızın etkin görev almalarını sağlıyoruz” dedi.

“ILO’nun 190 sayılı sözleşmesi imzalansın”

Arslan, kadın hakları konusunda tam anlamıyla bir dönüşüm olması için zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun 2019 yılında kabul edilen İşyerinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından bir an evvel imzalanmasını istediklerinin altını çizen Arslan, Diyarbakır Anneleri’nin mücadelesini de unutmadı. Arslan; “Dünyanın kadınlarla birlikte yönetilmesi halinde daha barışçıl ve daha huzurlu bir yer olacağına inanıyoruz. Türkiye’de terörün bitmesi için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda 920 gündür evlat nöbeti tutan annelerimizin mücadelesinin yanındayız. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak terör örgütüne karşı tarihi bir direniş ortaya koyan elleri öpülesi annelerimize desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. Türkiye’nin zor günlerinde sorumluluk almaktan asla çekinmeyen kahraman Türk kadınlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle şükran ve minnetle; hayatlarının baharında canice sebeplerle hayatlarından koparılan kadınlarımızı rahmetle ve dualarla anıyoruz” diye konuştu.

“Bağışladığımız fidanların her bir kadın üyemiz için geleceğe umut olmasını diliyoruz”

Yaptığı yazılı açıklamada temennisinin kadın cinayetlerinin yaşanmadığı bir dünya olduğunu vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınların cinayetlere kurban verilmediği, iş ve aile yaşamında hak ve hukuklarının korunduğu bir dünya düzeni noktasında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bu ülkenin geleceği, varlığı ve bütünlüğü için emek ve alın teri akıtan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyor, sendikamız tarafından bağışlanan fidanların her bir kadın üyemiz için geleceğe umut olmasını diliyoruz.”