Ana Sayfa » Haberler » SENDİKAMIZ İLE MYK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

SENDİKAMIZ İLE MYK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 

Sendikamız HİZMET-İŞ ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında, 19 Ocak 2018 tarihinde “Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü” imzalandı.

İmza törenine Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Genel Sekreterimiz Ali Rıza Yılmaz, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Proje Koordinatörümüz Fatih Mehmet Bakırtaş, MYK yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

5 MESLEK GRUBUNDA UYGULANACAK

Yapılacak olan bu protokolle sendikamız HİZMET-İŞ ile MYK, Hasta Yönlendirme Personeli, Bina Görevlisi, Numaraj Elemanı, Trafik İşaretleri Sinyalizasyon Operatörü, Kar Kürüme ve Tuzlama Aracı Operatörü mesleklerinin ulusal meslek standardını ve aynı zamanda, ulusal yeterliliklerini hazırlayacak.

ARSLAN: MYK’NIN VERDİĞİ DESTEK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Programda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, bugünün sendikamız HİZMET-İŞ için tarihi günlerden biri olduğunu belirterek, “Büyük bir heyecanla ve beklenti ile yaptığımız bu çalışmaların MYK’nın da verdiği destek ve katkılarla protokolün imzalanması bizim açımızdan gurur verici bir durum” dedi.

“HİZMET-İŞ İLE BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

“Türkiye’nin ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in en büyük Sendikası olma sorumluluğuyla beraber biz iş kolumuzda da bir ilki gerçekleştireceğiz” diyen Arslan, “İş kolumuzdaki sendikalarımız içerisinde ilk defa MYK ile böyle bir protokol imzalayarak, artık meslek standartların belirlenmesi ve yeterliliklerin oluşması konusunda bir adım atmış oluyoruz. Bunu destekleyen her konuda MYK’nın misyonuna uygun olarak bütün alanlarda yeni meslek standartlarının belirtilmesi, yeterliliklerinin oluşturulması yeni meslekler oluşturması daha sonrasında sınav ve belgelendirilmesi sisteminindeki desteklerinden dolayı MYK yönetimine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUMUZ SENDİKALAR MYK’YI İSTİYOR”

HAK-İŞ olarak MYK’nın kuruluşunda etkin ve aktif olarak büyük bir sorumluluk alarak başladıklarını dile getiren Arslan, “MYK’nın Türkiye’de ilk kez benzer kuruluşlardan farklı olarak kuruluşunun kongresinin ve işleyişinin çok daha katılımcı demokratik ve çoğulcu bir yapıda olmasına özen göstermiş ve hala bu iddiadayız. Benzer bütün kuruluşlarında aynı noktada olmasını arzu ediyoruz. MYK’nın misyonunu devam ettirilmesi konusunda çok hassas davranıyoruz. Bizim HİZMET-İŞ Sendikası olarak 32 ülkede 47 sendika ile ikili işbirliğimiz var. Mesleki eğitim konusunda bizden talep ve istekleri var. Biz sendika olarak taşıyıcı bir rol üstleniyoruz” dedi.

İmzalanan bu protokolün Sendikamız HİZMET-İŞ’in iki önemli dönemine rast geldiğini ifade eden Arslan, “Birincisi önümüzdeki 24 Ocak’ta sendikamız 40’ıncı yılını kutlayacak olması, ikincisi ise yine koyduğumuz hedeflere doğru 2018 yılı 24 Ocağına kadar üye sayımızdaki hedefi büyük ölçüde tutturacağımız görünüyor. Bu dönemde protokolün imzalanması bizim için gurur verici” şeklinde konuştu.

CEYLAN: ÇALIŞMA HAYATINA NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan da imza töreninde yaptığı konuşmasında MYK’nın asıl görevlerinden birinin de çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak, eğitim ile istihdam arasındaki bağı güçlendirmek olduğunu söyledi.

Kurumun yapısının, Avrupa Birliği normlarına ve diğer kamu kuruluşlarına uygun olduğunu dile getiren Ceylan, “Amaç, üretim ve istihdamda kalite, nitelik, üretime değer kazandırmak ve çalışanların niteliklerinin geliştirilmesi olunca, bu beraber çalışma kültürünü getiriyor. Kurumlarımız bunu zaten yapıyor” dedi.

“KURULUŞUMUZDA HAK-İŞ BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

Ceylan, MYK’nın kuruluşunda ve çalışmalarında HAK-İŞ’in çok önemli katkılar sağladığını ifade ederek, “HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı sendikalarla yapmış olduğumuz işbirliği çerçevesinde yaklaşık 40 meslek standardını ve 13 yeterliliği yürürlüğe koyduk. Bu mesleklerde sınav ve belgelendirme hizmetleri yürütülüyor. Bugün imzalamış olduğumuz ikili işbirliği protokolüyle, 5 meslek grubunda standart çalışmalarına başlayacağız” şeklinde konuştu.

Program sonunda işbirliği anlaşması Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan tarafından imzalandı.