Ana Sayfa » Haberler » SENDİKAMIZ HİZMET-İŞ’TEN SUDANLI SENDİKACILARA EĞİTİM

SENDİKAMIZ HİZMET-İŞ’TEN SUDANLI SENDİKACILARA EĞİTİM

Sendikamız HİZMET-İŞ, Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikası’ndan gelen heyete eğitim verdi.

Sendikamız HİZMET-İŞ tarafından Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikasından gelenlere Emek Konukevi’nde 19 Aralık 2017 günü eğitim programı gerçekleştirildi.

2015 yılında, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin başkanlığındaki heyetin, Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikası’nı ziyaretleri esnasında heyetler arasında ikili işbirliği anlaşması imzalanarak, sendikal ortaklıkta büyük bir ilerleme kaydedilmişti.

Bu ikili işbirliği anlaşmasına binaen düzenlenen, ortak eğitim programına konuk sendikadan, Genel Başkan Elghali Mohamed Süleyman, Genel Başkan Yardımcıları Elrashid Khider Halil ve Saifeldin Shalabi, Genel Mali Sekreter Muntaser Mamoun Hassan, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mohamed Mudathir Elamin, Genel Sekreter Yardımcısı Osman Hamid Mohammed ve Eğitim Sekreteri Mohamed Ali Halali katıldı.

“HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ DEĞERLER, İLKELER ÜZERİNE KURULUDUR”

Eğitim programına katılan HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız yaptığı açılış konuşmasında “Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkanı ve Yönetim Kurulunu, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ bünyesinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonumuz 1976 yılında kurulmuştur, 42. yaşının içerisindedir. Yaklaşık yarım yüzyıllık bir deneyimimiz söz konusu. Bizim kurulduğumuz dönem, siyasi çalkantıların ve ideolojik çatışmaların olduğu bir zaman dilimidir. 20’ye yakın konfederasyondan birisi olarak yerimizi aldık. 1980 yılında yapılan askeri darbe sonucu, Türk-İş haricinde bütün konfederasyonlar kapatıldı fakat daha sonra 1981 ve 1983 yılında sendikal faaliyetlere yeniden izin verilmesinden sonra geriye üç konfederasyon kaldı. Bugün itibariyle HAK-İŞ ikinci büyük konfederasyondur. Bizim, yolumuza güçlenerek devam ediyor olmamızın nedeni kuruluş değerlerimiz, ilkelerimiz ve hedeflerimizdir. En zor zamanlarda farklı ilkeleri hatta karşıt ilkeleri ortaya koyan konfederasyon olduk. Her zaman oldukça iddialı olduk ve bugün de bu iddialarımızı sürdürüyoruz. Hem Türkiye’deki süreç hem dünyadaki süreç göstermiştir ki biz doğru olarak kurulduk, doğru olarak pozisyon belirledik ve bugün de doğru yolda ilerlediğimizi düşünüyorum.” dedi.

SÜLEYMAN: “İŞBİRLİĞİMİZ ONUR VERİCİDİR”

Eğitim programında konuşma yapan Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Süleyman, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in sendikal yaşam içerisinde, dünyada çok önemli bir yere sahip olduğuna değinerek, “HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası ile ilgili birçok ayrıntı ve bilgi edindik. Sendikal yaşama ve çalışma yaşamına dair pek çok katkıda bulunmuş ve bizlerin de faydalanabileceği tecrübeler edinmiştir. Türkiye’deki sendikalar ve konfederasyonlar bir diğer taraftan uluslararası sendikalardır ve HAK-İŞ Konfederasyonu bunlardan en önemli olanları arasındadır. Yaptığımız işbirliği anlaşması aslında bizim için çok onur vericidir. Bu büyük Konfederasyonun başarısını daha yakından öğreneceğiz” diye konuştu.

SENDİKAMIZ UZMANLARI SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRDİ

Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Av. Hacer Türk Albayrak, Kadın Komitesi Başkanı Yusra Erilli Kurumlu, Engelliler Komitesi Başkanı Hanifi Karadağ, Gençlik Komitesi Başkanı Osman Sarı, Dış İlişkiler Uzmanımız Burhan Yıldız, HAK-İŞ Sınav ve Belgelendirme Uzmanı Rıdvan Günay, sendikamızdaki çalışma alanlarına dair konuk heyete sunumlarda bulundular.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ MEHMET KESKİN: “İŞBİRLİĞİMİZ HAYIRLARA VESİLE OLACAKTIR”

Eğitim programından sonra Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in katılımıyla akşam yemeğine geçildi. Yemekte konuşan Keskin’in, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak sendikacılığı sadece toplu sözleşmelerden, hak kazanımlarından ibaret görmediğimizi belirterek, “Ülkenin menfaatine olan her davada açıkça taraf oluyoruz. Son olarak ‘Kudüs’e Özgürlük, İnsanlığa Barış’ mitinginde bunu tüm kamuoyuna gösterdik. Aramızdaki ilişkilerin daha da gelişeceğini ve işbirliğimizin her iki taraf için de hayırlara vesile olacağını temenni ediyorum” dedi.

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

Eğitim Programı kapsamında, Sendikamız ev sahipliğinde ziyaretlerde bulunan Sudan İdari Hizmetleri, Belediye ve Turizm Çalışanları Sendikası heyeti, Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız ile birlikte Mamak Belediyesi Başkanı Mesut Akgül’ü ziyaret etti. Ziyaret esnasında, Akgül ile sohbet etme imkânı bulan heyet daha sonra Mamak Belediyesi’nin örnek çalışmaları ve projelerini içeren bir geziye katılarak, Türkiye’deki yerel idarenin çalışma biçimini gözlemlemiş oldu.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ CELAL YILDIZ, HEYETİ MAKAMINDA KABUL ETTİ

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız’ı makamında ziyaret eden konuk heyet, eğitim programından ve yapmış oldukları ziyaretlerden duydukları memnuniyetleri ifade ettiler. Konuk heyete, Celal Yıldız tarafından hediyeler takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Konuk Genel Başkan Süleyman, Celal Yıldız ve diğer Yönetim Kurulu Üyelerimizi Sudan’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağını ifade etti.