Ana Sayfa » Haberler » HİZMET-İŞ 45 YAŞINDA

HİZMET-İŞ 45 YAŞINDA

Sendikamız HİZMET-İŞ’in 45. kuruluş yıldönümü, 24 Ocak 2023 tarihinde “Emeğin Küresel Kudreti HİZMET-İŞ” temasıyla Ankara’da kutlandı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen kuruluş yıldönümü programına HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Dr. Adnan Ertem, Filistin Büyükelçisi Fead Mustafa, Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Mehmet Keskin, İdris Ersoy; Genel Sekreterimiz Oğuz Aksoy, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Osman Yıldız ve Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Uğurlu, Mahalli idareler ve İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, Genel Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyelerimiz, Şube ve İl Başkanlarımız ve Yardımcıları, Sendikamızın Kurucu Üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı Sendikaların Genel Başkanları, Yöneticileri ve Şube Başkanları, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Sendikamız Daire Başkanları, personellerimiz ve basın mensupları katıldı.

Program İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Kur’an tilaveti ile başladı.

“Sendikamızın Kurucularına ve Bugünlere Gelmesinde Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyoruz”

Programda katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere sendikamızın kurucularına ve bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Arslan, geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Kurucu üyemiz Ömer Kaplan’ı da rahmetle andı.

“HİZMET-İŞ Yoluna Besmeleyle Başlamış, Samimiyetle Sulanmış, Fedakarlıklarla Büyümüştür”

HİZMET-İŞ’in, Türkiye’de siyasi istikrarsızlıkların en yoğun yaşandığı bir dönemde kurulduğunu kaydeden Arslan, “Türkiye’de kaos ve kargaşanın hakim olduğu yıllarda kurulan HİZMET-İŞ yoluna besmeleyle başlamış, samimiyetle sulanmış, fedakarlıklarla büyümüştür. HİZMET-İŞ bugün Türkiye’nin 81 ilini kuşatan, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in ve Türkiye’nin en büyük işçi sendikası konumuna ulaşmıştır. HİZMET-İŞ bu günlere arkasında uluslararası sermayeler, siyasi destekler olmadan gelmiştir. Bu davanın yaklaşık 40 yıldan fazla içinde olan birisi olarak, yaşadığımız bu uzun yolculuğun her aşaması bizim için birer kahramanlık, birer başarı hikayesidir” ifadelerini kullandı.

“Aynı İstikamette, Aynı İnançla, Aynı Azimle, Aynı Kararlılıkla Yolumuza Devam Edeceğiz”

Sendikamızın 1980 askeri darbesinde yaşadığı zorluklara değinen Genel Başkanımız Arslan, “12 Eylül darbesi ile yerle yeksan edilen çalışma hayatıyla HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ de büyük bir yara aldı. Ancak her şeye rağmen 1983’te yeniden ayağa kalkmayı başardık. İlk istatistiklerden itibaren %10 barajlarını geçen ve her altı aylık dönemlerde üye sayısını istikrarlı bir şekilde arttıran tek sendika olduk. Bundan sonra da aynı istikamette, aynı inançla, aynı azimle, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“Her Dönem Demokrasiden ve Milli İradeden Yana Tavır Aldık

Darbelere, olağanüstü dönemlere, muhtıralara karşı, demokrasiden, millet iradesinden yana, milletle beraber, milletin seçtiklerinin yanında yer alarak tarihi bir sorumluluk üstlendiklerini söyleyen Arslan, “Darbecilerle yol yürümediğimiz için bedeller ödedik. Bu bedelleri 28 Şubat’ta da 15 Temmuz’da da ödedik” sözlerine yer verdi.

“Sorunların Çözümü Konusunda Liderlik Yapıyoruz”

HİZMET-İŞ’in dünyanın değişik bölgelerinden 50’den fazla sendika ile iş birliği içinde olduğu bilgisini paylaşan Arslan, “Uluslararası ilişkilerde de gücümüzü ve farklılığımızı ortaya koyuyoruz. Çalışma hayatının pek çok sorunları var. Bize düşen sorunların çözümü konusunda hem elimizi taşın altına koymak hem de sorunların çözümü konusunda liderlik yapmaktır. Kamuda taşeron şirketlerde çalışan emekçilerin nasıl sesi olmuşsak, bugün de yapmamız gerekenler var. Başta ev ve konut işçileri olmak üzere, özel sektörde çalışanlar için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Belediyeler ve Bağlı Kuruluşları ile Üniversitelerin de Kamu Çerçeve Protokolüne Dahil Edilmesi İçin Mücadele Ediyoruz”

Kamu Çerçeve Protokolü’nün 2023 versiyonunda ilk kez yerel yönetimlerin de kamu çerçeve protokolüne dahil edilmesi için mücadele ettiklerini belirten Arslan, şunları kaydetti: “Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla yaptığımız toplantıda Kamu Çerçeve Protokolü’nün bütün kamu işverenlerini kapsadığı konusunda görüş birliğine vardık.  Kamu çerçeve protokolünün üniversiteleri, belediyeleri ve bağlı kuruluşları da kapsar, anlayışını sonuna kadar destekliyoruz. Bakanımıza bu konudaki kararlılığından dolayı teşekkür ediyorum. 2021 Kamu Çerçeve Protokolü’nde yer alan üç tane temel konuyu dün sayın bakanla da konuştuk. Birincisi; geçici ve mevsimlik işçilerin kadro sorununun bu dönem sona erdirileceği hususu. İkincisi; 696 sayılı KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımızın özlük haklarının iade edilmesi ve güçlendirilmesi.  Üçüncüsü; kadro alamayan başta KİT’lerde çalışan ve sendikalarımıza da üye olan yüz binin üzerindeki taşeron işçilerinin kadrolarının verilmesi. Bu üç konudaki protokolümüzün yerine getirilmesi konusunda dün sayın bakanımızla tekrar teyitleştik.”

Arslan, Belediye İşçilerinin Sorunlarının Çözüme Kavuşacağını Söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’den EYT’nin parlamentoda görüşmesinden sonra sonra geçici mevsimlik işçilerle ilgili düzenlemenin de parlamentoya geleceğinin müjdesini aldıklarını kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde emekçilerin sorunlarının çözülmesini bekliyoruz. Bakanımızla yaptığımız görüşmede özellikle belediye şirketlerinde çalışanların ilave tediyelerinin verilmesi konusundaki kararlığımızın altının çizdik. Sayın Bakanla ortaya koyduğumuz protokolde, 696 sayılı KHK ile emekçilere dayatılan zorunlu emeklilik konusunun önüne geçilmesi konusunda da mutabakatımızı sağladık.”

“EYT konusunda HAK-İŞ’in haklılığı 23 yıl sonra kabul edilmiştir”

EYT konusunda HAK-İŞ’in haklılığının 23 yıl sonra kabul edilmiş olması bizim için önemli ve bir gurur vericidir diyen Arslan, şöyle konuştu: “1999 yılında meydanlara çıktığımızda, mezarda emekliliğe hayır demiştik. IMF politikalarıyla ve dayatmalarıyla ortaya çıkan mezarda emeklilik anlayışının ülkemizi nasıl bir ciddi krizle karşı karşıya getirdiğini görüyoruz. 1999 yılında IMF’nin dayatmalarına teslim olan o gün ki teslimiyetçi hükümetin yanlış politikalarının bugün bedellerini ödüyoruz. O dönem ki Türkiye 18 defa IMF reçetelerine imza attı. Her birisi siyasi, ekonomik krizlerle sonuçlandı. HAK-İŞ olarak, Sayın cumhurbaşkanımızın IMF ile yolları ayırmasına en büyük desteği biz verdik. Uluslararası sermayenin, IMF’nin kontrolündeki bu güçlerin Türkiye’nin hayrına iş yapmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor. O yüzden biz o gün EYT’ye nasıl itiraz etmişsek, bugün de EYT ile ilgili çözümü geç kalınmış ama önemli bir adım olarak görüyoruz. İnsanların işe girerken kendilerine sunulmuş şartlara geri dönmüş olmasını önemli buluyoruz. 1999 8 Eylül’ünden önce işe girenlerin eski şartlarıyla emekli olmalarının önünün açılmasını önemli ve başarılı buluyoruz. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükûmetimizin bu konudaki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

“Gelir Vergisinin %10 ile Sınırlandırılmasını İstiyoruz”

Vergi düzenlemesinin uzun zamandır HAK-İŞ’in gündeminde olduğunu hatırlatan Genel Başkanımız Arslan, “Verginin adaletli olmamasına ve vergi sisteminde haksızlıklar olmasına karşı itirazımızı her zaman dile getiriyoruz.  Verginin adaletli şekilde alınması bir devletin geleceği açısından da son derece önemlidir. Vergi sistemimizin adaletli bir sisteme dönüştürülmesi, devletimizin bekası açısından önemlidir. Vergi konusunda gerçekten hakkaniyetli bir vergi reformuna kavuşana kadar, gelir vergilerinin %10 ile sınırlandırılmasını istiyoruz. Türkiye’ye yakışan bir vergi reformuna mutlak surette ihtiyacımız var” dedi.

“14 Mayıs 1950 Seçimleri Türkiye Tarihi İçin Bir Dönüm Noktasıdır”

Genel Seçim tarihi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 14 Mayıs tarihini önemli buluyoruz diyen Arslan, “Olağanüstü dönemlerde ve darbe sonrası dönemlerde Türkiye’nin en iyi başardığı iş seçimler olmuştur.  14 Mayıs 1950 seçimleri Türkiye tarihi için bir dönüm noktasıdır. Bugün yine 14 Mayıs’ta genel seçimlerin yapılacak olmasını bir yönüyle de 14 Mayıs’ta millet iradesinin esas kabul edildiği ilk seçimlere bir referans olarak görüyoruz” dedi.

Arslan, “HAK-İŞ’in Tavrı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Devam Etmesi Yönündedir”

2017 yılında milletimizin oylarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin yanındayız diyen Arslan, “Sadece kişisel hesapların yapıldığı koalisyon dönemleri her zaman krizlere neden olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Sisteminin eksikleri olabilir bunları bizde tartışıyoruz. Parlamentonun daha da güçlendirilmesi, komisyonların güçlendirilmesi, siyasi partiler ve seçim kanunun yeniden gözden geçirilmesi temel gayretlerimizdir. Buralarda eksilikler var ama bu, sistemin yanlış olduğunu göstermez. O nedenle bu konuda HAK-İŞ’in tavrı ortadadır” ifadelerini kullandı.

Arslan, Cumhurbaşkanımıza ve Kur’an’a Yönelik Saldırıları Kınadı

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a ve Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları şiddetle kınayan Arslan, “Terörizme güzellemeler yapmak, faşizmi öne çıkarmak, kutsallarımıza saldırarak nefret suçu işlemek ifade özgürlüğü sayılamaz. Buna ifade özgürlüğü diyenlerin kendi ülkelerinde yaşanacak küçük krizleri nasıl bastırdıklarını görüyoruz. Yüzde 52 oyla seçilerek cumhurbaşkanı olmuş, demokratik mücadelenin her aşamasında millet iradesiyle göreve gelmiş Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Kuran-ı Kerim’e yapılan saldırıları lanetle kınıyoruz” dedi.

Kurucu Başkanımız Tanrıverdi: “HİZMET-İŞ’i Farklı Kılan Şey Milli Değerlere Sahip Çıkmasıdır”

Sendikamızın tarihsel yürüyüşünü anlatan Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, “Sendikamızın 45. Yıldönümünü kutluyorum. 45 yıl önce bugün 24 Ocak 1979 yılında yedi arkadaşımızla çıktığımız bu davanın neferi olmaktan gurur duyuyorum. HİZMET-İŞ kardeşin kardeşi vurduğu, kanların aktığı bir dönemde ‘Önce İnsan Önce Emek’ diyerek yola çıktı.  HAK-İŞ’i ve HİZMET-İŞ’i diğerlerinden farklı kılan şey, milli değerlere sahip çıkmasıdır. HİZMET-İŞ sendikacılık yapmayı kökten değiştirmiştir. HİZMET-İŞ bir okuldur, bir ekoldür. HİZMET-İŞ, Türk sendikacılığının hem yüz akı hem de değişiminin öncüsüdür” ifadelerini kullandı.

Filistin Büyükelçisi Mustafa: “Filistin Halkının Hakkını Her Zaman Savundunuz”

Filistin Ankara Büyükelçisi Fead Mustafa, “Burada olmaktan sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. 45. yılınız kutlu olsun. 45 yıldır hiç üşenmeden işçilerin hakkını savunmak için çalıştınız. Biz şahidiz ki her zaman Filistin halkının ve tüm mazlumların hakkını savundunuz. Filistin halkı sizleri tebrik ediyor. Sizlere başarılar diliyorum. Yaşasın Türkiye, Yaşasın Filistin” ifadelerini kullandı.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu: “Sizlerle birlikte yol yürüdüğümüz için gurur duyuyoruz”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu; “HİZMET-İŞ Sendikamız ile aynı iş kolundayız. Bem-Bir-Sen ile HİZMET-İŞ olarak biz her zaman aynı sorunları yaşarız, dertlerimiz birdir, sevinçlerimiz birdir, emeğimiz birdir. Sizlerle birlikte yol yürüdüğümüz için gurur duyuyoruz. Emekçilerin hakları için birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. HİZMET-İŞ Sendikamızın 45 yıl dönümünü kutluyorum” dedi.

MiS Genel Sekreteri Oruçöz: “45. Yaşınızı Kutluyorum”

Mahalli idareler ve İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, “HİZMET-İŞ’in kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bugüne kadar işçilerimizi düşünerek güzel sözleşmelere imza attık. Bundan sonra da güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

HAK-İŞ Genel Sekreteri Akbulut: “HİZMET-İŞ Koyduğu Hedeflere Her Zaman Ulaşmıştır”

HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, “HİZMET-İŞ Sendikamızın 45. Yıldönümünün kutlu olmasını temenni ediyorum. Koyduğu her hedefe ulaşan HİZMET-İŞ Sendikamızın bu anlamlı gününde burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu büyük ailenin hedeflerini büyüterek yoluna devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Uğurlu: “HİZMET-İŞ’in Bugünlere Gelmesinde Emeği Geçenleri Tebrik Ediyorum”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Uğurlu, “Sivil toplum örgütleri çimentodur. Genel Kurulunuzda ulusal ve uluslararası pek çok misafiri ağırlayarak sivil toplum örgütlerinin çimento olduğunu gösterdiniz. HİZMET-İŞ’in 45. yıldönümünü kutluyorum” dedi.