Ana Sayfa » Haberler » SAKARYA ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SAKARYA ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sakarya Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu, 3 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Sakarya Şube Başkanımız M.Mesut Gökdemir, Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Yavuz, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul 11 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Göktürk, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz Maden-İş Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü Genel Başkan Danışmanımız Mustafa Taştekin, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş, Öz Petrol-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uğur Evkuran, Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Kahveci, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Sakarya Şube ve İl Başkanları, Siyasi partilerin ve  sivil toplum kuruluşlarının Sakarya temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel kurul, Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız’ın divan başkanlığında, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Genel kurula hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan; “Sakarya, emek mücadelemizin en yakın şahididir. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ mücadelemizin en güçlü olduğu yerlerdendir. Sakaryalı emekçi kardeşlerimizle 30 yıldır bir ve beraberiz” dedi.

Sakarya Şubemizin sendikal mücadelemizdeki önemine değinen Arslan; “HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ’in Sakarya’da çok uzun bir geçmişi var. Konfederasyonumuzda da, sendikamızda da bir şeyi yaşatmak istiyoruz: Teşkilatımızın bugününü de, dününü de hatırlamak ve yâd etmek. Dünle bugün arasındaki bağlantıyı koparmadan geleceği inşa edecek anlayışımızı diri tutmamız gerekiyor. Sakarya’yı sadece toplu sözleşmelerde, sendikamızın şubelerinde, yapacağımız faaliyetlerde değil, her anlamda önemsiyoruz” dedi.

Arslan, Sakarya Şubemizi tebrik etti

Sakarya Şubemiz 6 bin civarında üyemizle sendikamızın en etkili ve büyük şubelerinden biri olduğu belirten Arslan, Sakarya Şube Başkanımız Mesut Gökdemir ve yönetim kurulu üyeleri ile işyeri sendika temsilcilerimizi çalışmalarından dolayı kutladı.

“Sendikal mücadelemizi ilkelerimizden taviz vermeden yürütüyoruz”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in yarım asra yaklaşan tarihleriyle önemlerinin iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Arslan; “HAK-İŞ ve HİZMET olarak kurulduğumuz tarihlerden itibaren ortaya koyduğumuz görüşlerimizden, fikirlerimizden ilkelerimizden taviz vermeden yürümeye devam ediyoruz” dedi.

“Emekçilerin haklarına sahip çıktığımız kadar demokrasimize de sahip çıkıyoruz”

Sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların varlık nedenlerinin demokrasi olduğunu belirten Arslan; “Demokrasi yoksa sendikacılık, özgür toplu pazarlık, özgürlükler yoktur. Emekçilerin haklarına sahip çıktığımız kadar milletimizin demokrasisine, özgürlüklerine, kendi varlık nedenine olan temel haklarına, geleceğine, birliğine ve bütünlüğüne de sahip çıkıyoruz. Darbeye çanak tutanlar, darbeyi besleyenler, milletimiz tarafından asla affedilmedi. Her darbe girişiminin mağduru, her mücadelenin tarafı olduk ve bu taraflılığı da demokrasimizden, milletimizden yana kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“HAK-İŞ, Türkiye’nin en güçlü, en etkin konfederasyonlarından bir tanesidir”

Arslan, HAK-İŞ’in örgütsel gücüne de değindi. Bugün Kıbrıs da dahil 21 sendikası, 81 il başkanlığı, 250 şube başkanlığı, 750 bin üyesiyle HAK-İŞ’in Türkiye’nin en güçlü, en etkin konfederasyonlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Arslan, şu ifadelere yer verdi: “15 milyon işçinin olduğu ülkemizde, HAK-İŞ olarak 750 binlerle yetinemeyiz. Çünkü biz, milletimizin ta kendisiyiz. Milletin değerlerini kendi değerleri kabul eden, milletin tarihini kendi tarihi, medeniyetimizin bütün müktesebatlarını kendi müktesebatı gören ve bu milletin çocuklarıyla birlikte yürüyen, zor zamanda, iyi zamanda milletin değerleriyle birlikte sendikacılık yapmaya çalışan HAK-İŞ, elbette ki bu sayıyla iktifa edemez. Daha büyüğüne, daha güçlüsüne ihtiyacımız var.”

Genel Başkanımız Arslan, HAK-İŞ’in uluslararası konumuna da değinerek; “Dünya bizi biliyor, bizi fark ediyor. 210 milyon üyesiyle 160 ülkede 365 konfederasyonu içinde barındıran dünyanın en büyük işçi örgütü ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu)’nda başkan yardımcılığını temsil ediyoruz. Bu, bugüne kadar Türkiye’de başka konfederasyonlara nasip olmamıştır. HAK İŞ, üye sayısı çok fazla olduğu için değil; değerlerinin, anlayışının dünya sendikal hareketi içinde örnek olması nedeniyle o örgütte başkan yardımcısıdır. Bu, dünyanın bizi nasıl tanıdığının da somut bir göstergesi; milletimize, ülkemize verilmiş önemli bir payedir” şeklinde konuştu.

Yüce: “Uyumlu çalışma sisteminden memnunuz”

Büyükşehir Belediyesi olarak tüm STK’larla uyumlu çalıştıklarını dile getiren Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce; “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerle ve şehrimizdeki tüm vakıf ve STK’larla yakaladığımız uyumlu çalışma sisteminden çok memnun olduğumuzu dile getirmek isterim. Sakarya ve Sakaryalılar için hizmet eden, bu uğurda gayret gösteren tüm çalışmaların ve kurumların en büyük destekçisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi olmuştur ve olmaya da devam edecektir” dedi.

“Mesai arkadaşlarımızın emeklerini yok saymadık”

Gösterilen her emeğin karşılığını vermek için tüm imkânları seferber ettiklerini ifade eden Başkan Yüce; “Sizlerin yakından takip ettiği üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan memur, emekli ve işçi ayrımı yapmaksızın milletimizi enflasyon karşısında ezdirmemek adına çok yüksek oranlarda zamlar yaptı. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerle yaptığımız istişarelerden sonra devletimizin yaptığı zam oranlarında çalışanlarımız için zamlar yaptık, çalışanlarımızı hiçbir zaman mağdur etmedik” şeklinde konuştu.

Tanrıverdi: “Bu sendika aile gibidir”

Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi; “HİZMET-İŞ, her zaman mazisine sahip çıkan bir sendika olmuştur. Bu sendika aile gibidir. HİZMET-İŞ Sendikası’nın her şube genel kurulu demokrasi platformu oluşturması açısından diğerlerinden farklı ve önemlidir. Sendikamız Türkiye’de hep ilkleri başarmıştır” dedi.

Sert: “HAK-İŞ’li olmak herkese nasip olmaz”

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert; “Öz Sağlık-İş Sendikası, bugün Türkiye’nin ikinci büyük işçi sendikasıdır. HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın taşeron emekçilerin kadro alması konusundaki emekleri büyük. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. HAK-İŞ’li olmak herkese nasip olmaz. HAK-İŞ bir sevdadır, HAK-İŞ bir misyondur” şeklinde konuştu.

Kütükçü: “Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz”

Genel kurulun hayırlı olması dileğinde bulunan Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü; “Bugünlere kolay gelinmedi. Ben de HİZMET-İŞ Sendikası’nda görev yapmış biri olarak Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkür etmek istiyorum. Genel Başkanımız ve Genel Yönetim Kurulumuz sayesinde bugün HİZMET-İŞ en büyük işçi sendikasıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz: “Genel kurul hayırlı olsun”

Genel kurulda bir selamlama konuşması gerçekleştiren Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz; “Sakaryalı emekçilerin tercihleri her zaman doğru yönde olmuştur, bugün de öyle olacaktır. Öz Güven-Sen olarak her zaman kardeş sendikamız HİZMET-İŞ ile bir ve beraberiz” dedi.

Genel kurulda ayrıca Sakarya Şube Başkanımız M. Mesut Gökdemir ve Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Kahveci de birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Gökdemir, Yeniden Şube Başkanı

Genel kurulda yapılan seçim sonucunda Sakarya Şube Başkanlığımıza M. Mesut Gökdemir yeniden seçilirken, Şube Başkan Yardımcılıklarına ise Resul Yüksel, İbrahim Yılmaz, Ali Kemal Esen ve Ertuğrul Çakmak seçildiler.