Ana Sayfa » Haberler » MAVİ MARMARA SALDIRISININ 12. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

MAVİ MARMARA SALDIRISININ 12. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

HAK-İŞ ÜYESİ FAHRİ YALDIZ VE TÜM MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mavi Marmara özgürlük filosuna yapılan hain saldırının 12. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İnsani Yardım Vakfı tarafından, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisindeki masum insanlara yönelik terör devleti İsrail askerlerince yapılan hukuk dışı saldırının 12. yılı münasebetiyle HAK-İŞ üyesi Fahri Yaldız başta olmak üzere tüm Mavi Marmara şehitlerimizi saygıyla, rahmetle anıyor, siyonist İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan katliamlarını lanetliyoruz.

İşgalci siyonist devlet İsrail yıllardır Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal altında tutmasının yanı sıra Gazze’ye abluka ve ambargo uygulamaktadır. Gazze Özgürlük Filosu, Filistin’e uygulanan haksız ablukayı kırma mahiyetinde, ihtiyaç duyulan yardımları mazlumlara ulaştırmak üzere 2010 yılının Mayıs ayında yola çıkmıştır. Siyonist İsrail askerleri, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 6 uluslararası sivil toplum örgütüne karşı uluslararası sularda terörist bir saldırı gerçekleştirmiştir. Dünyanın 36 farklı ülkesinden ve her inançtan 750 insani yardım gönüllüsünün katıldığı Gazze Özgürlük Filosu, terör devleti İsrail’in acımasız katliamıyla karşı karşıya kalmıştır. Siyonist İsrail, katliamlarına bir yenisi ekleyerek 10 insani yardım gönüllüsünü şehit etmiş ve 50’den fazla kişiyi de yaralamıştır.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, İşgalci İsrail devletini göçe zorlama, abluka ve yıkım yoluyla, Filistin halkını kendi topraklarında temel insani haklarından mahrum bırakan, kanunlara ve uluslararası toplum iradesine ters düşen tavrı sebebiyle kınıyor ve bu tavrını bir an evvel bırakması çağrısında bulunuyoruz. Siyonist İsrail devletinin Filistinli kardeşlerimize yönelik uyguladığı hukuksuz, zalimane muameleyi tekrar şiddetle kınıyoruz.

Gazze’deki ambargonun ve izolasyonların devam ediyor olması, dünyadaki Filistinli kardeşlerimizin kendi topraklarına dönememiş olması, Kudüs’ün statüsünün değiştirilmesi gibi barışla alakalı hiçbir karşılığı olmayan vaatlerin bizim için hiçbir inandırıcılığı ve gerçekliği yoktur.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağımızı, Filistin topraklarında, Başkenti Kudüs olan,  bağımsız Filistin Devleti kuruluncaya kadar çalışmaya devam edeceğimizi, Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez’ anlayışıyla hemhal olmuş bir millet olarak hemen hemen bütün dünya Filistin halkını ve Kudüs’ü yalnız bıraksa da biz yalnız bırakmayacağız.

Mavi Marmara Saldırısının 12. yıldönümü münasebetiyle, HAK-İŞ Konfederasyonu Kudüs Komitemiz tarafından, 31 Mayıs 2022 tarihinde saat 18.00’da Adıyaman Abdülhamid Han Kültür Merkezinde ‘Kudüs İçin Ayaktayız Filistin İçin Buradayız’ temasıyla bir konferans gerçekleştirilecektir.

HAK-İŞ olarak, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırı sonucunda; başta Hizmet-İş Sendikası Adıyaman Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Başkanı Fahri Yaldız olmak üzere Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım, İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cengiz Akyüz, Çetin Topçuoğlu, Cengiz Songür, Uğur Süleyman Söylemez, Furkan Doğan ve tüm şehit kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır ve metanet diliyoruz.”