Ana Sayfa » Haberler » KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANINDAN İŞÇİLERE TEHDİT

KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANINDAN İŞÇİLERE TEHDİT

Kütahya Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin sendika değiştirmeye zorlanması basın açıklamasıyla protesto edildi.

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Kütahya’da toplu iş sözleşmenin neden yapılamadığını 31 Ocak 2019 tarihinde Ege Bölge Başkanlığımızda yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

Basın açıklamasına Ege Bölge Başkanımız Ahmet Özen, Kütahya İl Başkanımız Nazif Demir, HAK-İŞ Bilecik İl Başkanı Ahmet Topçu, Kütahya Belediyesi’nde çalışan temsilcilerimiz, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, görevini kötüye kullanarak, belediyede çalışan ve uzun yıllardır sendikamız üyesi olan işçiler adına imzalanması gereken toplu iş sözleşmesini imzalamadı ve üyelerimizi sendikamızdan istifa etmeye zorladı.

“KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI KAMİL SARAÇOĞLU KİŞİSEL TALEPLERDE BULUNDU” 

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, yaptığı basın açıklamasında “Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu sendikamızdan kişisel taleplerde bulundu, sendikamızın Ege Bölge Başkanımız Ahmet Özen’in görevden alınmasını istedi. ‘Eğer Ahmet Özen görevden alınmazsa sözleşmeyi imzalamam’ sözünü bizzat şahsıma bildirdi. Ege Bölge Başkanımız Özen, sözleşmenin önünü tıkamamak için fedakârlık yaparak kendi rızasıyla görevinden istifa etti” diye konuştu.

“TEHDİT VE TALİMATLA ÜYELERİMİZİ BAŞKA SENDİKAYA ÜYE YAPMAYA ÇALIŞTI” 

Özdemir, Saraçoğlu’nun sözleşmeye taş koymak adına çirkin yollara başvurduğunu vurgulayarak “Saraçoğlu, belediye yetkililerine talimat verip üyelerimizi zorla sendikamızdan istifa ettirip, başka bir sendikaya üye yapmaya çalıştı. Bu yapılan anayasal bir suçtur” dedi.

“SENDİKA DEĞİŞİKLİĞİNİN KİMSEYE FAYDASI OLMAZ” 

Sendika değiştirmenin kimseye fayda sağlamayacağının altını çizen Özdemir, “Şu anda Kütahya Belediyesi’nde yetkili olan HİZMET-İŞ’tir. Yetki sendikamızda olduğu için sendika değişikliğinin kimseye faydası olmayacaktır” dedi.

“YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK”

Özdemir, Başkan Saraçoğlu’nun işçilerin hangi sendikaya üye olmaları konusunda tehditkar bir tutum içinde olduğunu belirterek,  “Başkan Kamil Saraçoğlu, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini bitirmeyip daha da ileri giderek, Belediye yetkililerine talimat verip üyelerimizi zorla sendikamızdan istifa ettirip, başka bir sendikaya üye yapmaya çalışmaktadır. Bu yapılan anayasal bir suçtur. İşçilerimiz yasalar gereği istedikleri sendikaya üye olabilirler. İşçilerimize bu tehditte bulunanlara karşı kesinlikle yasal işlem başlatılacaktır”

“HAKSIZ TUTUMDAN VAZGEÇİN” 

Özdemir, “Kamil Saraçoğlu’nun işçilerimize, sendikamıza yaptığı ve yapmaya çalıştığı bu haksız tutumdan derhal vazgeçmesini bekliyoruz. Devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bir an önce bitirilmesini ve kişisel kavgalardan dolayı kış gününde işçi arkadaşlarımızın zarar görmesini istemiyoruz. Onları hayal kırıklığına uğratmaya hiç kimsenin hakkı yok” dedi.

“HAKLI DAVAMIZDAN KESİNLİKLE VAZGEÇMEYECEĞİZ” 

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi; “Çalışanların hakkını alın teri kurumadan ödeyiniz” anlayışıyla gerekenin yapılmasını beklediğimizi belirten Özdemir, “Haklı davamızdan kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” dedi.