Ana Sayfa » Haberler » KOCAELİ ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KOCAELİ ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kocaeli Şubemizin 3. Olağan Genel Kurulu, 2 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleşen genel kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz Taşıma-İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Öz Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Danışmanı ve Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Yavuz, Sakarya Şube Başkanımız M. Mesut Gökdemir, İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanımız Abdullah Kaya, İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Yücel Fırat, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Nizamettin Yurul, İstanbul 9 No’lu Şube Başkanımız Emrullah Aslan,  İstanbul 10 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Şimşek, İstanbul 12 No’lu Şube Başkanımız Ramadan Aygün, İstanbul 13 No’lu Şube Başkanımız Kenan Erüklü, Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Kahveci, Bem Bir-Sen Kocaeli İl Başkanı Faruk Zihni, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Kocaeli Şube ve İl Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul,  Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in divan başkanlığında gerçekleştirildi.

Arslan: “Kocaeli’de gücümüzü ve etkinliğimizi artırarak devam edeceğiz”

Genel kurulda bir konuşma gerçekleştirilen Genel Başkanımız Mahmut Arslan; “Kocaeli, bir işçi ve emekçi kenti. Emeğin şehri Kocaeli’de 37 yıllık geçmişe ve bugün itibarıyla 11 bini aşkın üyeye sahibiz.  Kocaeli Şubemiz, güçlü bir şubedir. 11 bin civarında üyemiz var ve sayı olarak da ikinci büyük şubemizdir. Kocaeli, aynı zamanda Türkiye sendikal hareketinin de bir nevi ana gövdesini oluşturuyor. Tarihî işçi hareketlerinin ve mücadelelerin ışığı buradan yakılmıştır. Kocaeli’de güçlü bir şubeye sahip olmak, Türkiye işçi hareketinde de etkin bir güce sahip olmak anlamına geliyor. Bu gücümüzü ve etkinliğimizi artırarak devam edeceğiz. Bu şehre yakışan genel kurulumuzu birlik içerisinde gerçekleştirmenin gururu içindeyiz” dedi.

HİZMET-İŞ Sendikamızın Kocaeli’de 37 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Arslan, Kocaeli Şube Eski Başkanımız Nihat Erim başta olmak üzere, Kocaeli emek mücadelemizde emeği geçenleri rahmetle andı.

Arslan, Kocaeli’de önce il başkanlığı sonra şube başkanlığı yaparak görevini 12 yıl başarıyla sürdüren Mustafa Taştekin ve ekibine teşekkür etti. Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy ve ekibini de çalışmalarından dolayı kutladı.

“Demokratik ve özgür bir Türkiye’yi savunuyoruz”

Genel Başkanımız Arslan, 28 Şubat sürecine değindi. 28 Şubat’ın Türk demokrasisi ve işçi hareketine vurulmuş ağır bir darbenin yıl dönümü olduğunu ifade eden Arslan, şunları söyledi: “28 Şubat süreci, Türkiye’nin darbeler tarihinde önemli bir yere sahiptir. İlk kez sivil toplum ve sendikaların taşeron olarak kullanıldığı, toplumun yanıltılmak istenildiği bir darbe türüdür. Zor zamanlarda konuşmak, bir şeyler yapmak kolay değil. Üyesi olduğunuz, bugün kongresine katıldığınız HİZMET-İŞ Sendikamız, HAK-İŞ Konfederasyonumuz, tarihî ihanetlerin, darbelerin, ülkemize yönelik saldırıların, içeriden ve dışarıdan yapılan ihanetlerin hep karşısında ve milletten yana, millî iradeden yana, demokrasiden yana bir duruş sergilemiştir. HAK-İŞ, gerek 12 Eylül Darbesi gerek daha sonraki süreçlerde her zaman demokratik ve sivil iktidarı, demokratik ve özgür bir Türkiye’yi savunmuştur.”

Arslan, 28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümü olması vesilesiyle, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmetle andı.

“Onurumuzu, gururumuzu ve sorumluluklarımızı asla kaybetmedik”

“12 Eylül’e direnen HAK-İŞ, 12 Eylül’ün dayattığı bütün mevzuata da itiraz etmiştir” diye konuşan Arslan, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Bu mücadeleyi neden sadece bize bırakıyorlar? 28 Şubat sürecinde darbecilere karşı çalışmalar yapanlar da dahil herkes birden saf değiştirdi. Gücümüzü kaybettik, sayısal olarak üyelerimizi kaybettik ama onurumuzu, gururumuzu ve sorumluluklarımızı asla kaybetmedik.”

“Darbecilerin yargılanmasının önünü açtık”

Arslan, 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen anayasa değişikliğini desteklediklerini hatırlattı. Arslan; “12 Eylül 2010 tarihinde ülkeyi vesayetten kurtarmak, darbecilerden hesap sormak için getirilen anayasa değişikliğini yalnızca HAK-İŞ destekledi. Ve biz bu desteğimizle anayasanın 15. maddesini anayasadan çıkardık, darbe yapanların yargılanmasının önünü açtık ve arkasından da hem 12 Eylül Darbesi’ni yapanlar, hem de 28 Şubat Darbesi’ne teşebbüs edenlerin yargılanmasının yolunu açtık. Dolayısıyla HAK-İŞ, sadece darbelerle değil, darbe zihniyetini içinde barındıran bütün mevzuatın, anayasanın değiştirilmesi konusunda da hep milletten, halktan ve demokrasiden yana tavır almıştır” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’da 27 gün demokrasi nöbeti tuttuk”

Arslan, ülkemizin yakın tarihte atlatmış olduğu darbe girişimi 15 Temmuz’la ilgili de konuştu. 15 Temmuz’da hayatını kaybeden arkadaşlarını ve tüm vefat edenleri rahmetle andığını ifade eden Arslan; “15 Temmuz, ihanetin zirveye çıktığı, bu milletin evlatlarını kendi çirkin emellerine alet eden ihanet şebekesinin kuklalarının milletimize yaşattığı ihanete karşı HAK-İŞ yine en erken saf tutmuş ve 27 gün demokrasi nöbeti tutmuştur. 15 Temmuz gecesi bizim için unutulmayacak, unutturulmayacak bir gecedir, bir kırılma noktasıdır” dedi.

“Ukrayna, emperyalizmin çatışmasının kurbanı edildi”

Konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını da değerlendiren Arslan, ABD ve AB’yi batının, emperyalizmin ve küresel kapitalizmin merkezi olarak tanımladı.

ABD ve AB’nin bu savaşta ikiyüzlülük yaptığını ifade eden Arslan; “Ne yazık ki Ukrayna, emperyalizmin çatışmasının kurbanı edildi. Rusya’nın saldırganlığını bilerek Ukrayna’yı yalnız bıraktılar. Rusya, daha önce de Gürcistan’da benzer şeyler yaptı. Putin, Çarlık Rusya’yı yeniden ihya etmeye çalışıyor, Sovyetleri de değil. Bunu bütün dünya biliyor. Batı ve ABD bütün bunlara sessiz kaldı. Ve sanki Ukrayna’nın birliğinin, beraberliğinin, gücünün dağılmasının ve buradan da bir çıkar elde etmenin peşine düştü. Ne yazık ki emperyalizmin bu çirkin karanlık yüzünü bir kez daha görüyoruz. Binlerce insanın vatanını terk etmesine yüzlerce insanın ölümüne ve şehirlerin açıkça işgal edilmesine göz yumdular” dedi.

Arslan, Türkiye’nin, batılı emperyalistlerin oyunlarına gelmeden gerekli adımları atacağını söyledi.

Genel kurulda Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Danışmanı ve Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy ve Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Kahveci de birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

İdris Ersoy, Şube Başkanlığına yeniden seçildi

Genel kurulda yapılan seçim sonucunda İdris Ersoy Kocaeli Şube Başkanlığına yeniden seçildi. Şube Başkan Yardımcılıklarına ise Muharrem Subaşı, İbrahim Çınar, Tuğrultan Çağdaş ve Fatih Öztatar seçildiler.