Ana Sayfa » Haberler » KESKİN: “HER PLATFORMDA DİLE GETİRDİĞİMİZ KADROYA KAVUŞTUK”

KESKİN: “HER PLATFORMDA DİLE GETİRDİĞİMİZ KADROYA KAVUŞTUK”

Sendikamızın Şube, İl ve Bölge yöneticileri, işyeri sendika temsilcileri ve komite başkanlarını kapsayan bölgesel eğitim seminerlerimiz devam ediyor.

Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in koordinatörlüğünde, Şube, İl ve Bölge yöneticilerimiz, işyeri sendika temsilcilerimiz ve komite başkanlarımızın katıldığı bölgesel eğitim seminerlerimiz devam ediyor.

Ankara 1 Nolu Şube Başkanlığımız, Ankara 4 Nolu Şube Başkanlığımız ve Bolu İl Başkanlığımızın katılımlarıyla bölgesel eğitim seminerimiz 8-11 Aralık 2017 tarihinde Kozaklı’da gerçekleştirildi.

Eğitim Seminerimize Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Raşit Şahin, Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli, Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya, işyeri sendika temsilcilerimiz ve şubelerimizin komite başkanları katıldı.

Eğitim Seminerimizin açılış konuşmasını Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin yaptı.

Keskin, bölgesel eğitim seminerlerimizi ve diğer eğitim programlarımızı düzenli olarak devam ettirdiğimizi belirterek, “Eğitim seminerlerimiz sadece bu seminerle kalmıyor. Bugüne kadar adları taşeron olan üyelerimizi de kapsayan eğitim programları ve kurum içi eğitimlerimiz olan personellerimizin de içinde bulunduğu grup eğitimlerini adeta bir okul gibi sistemli bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN ÇOK BÖLGESİNDE ÖRGÜTLÜ İŞÇİ SENDİKASIYIZ”

Keskin, eğitime katılan temsilcilerimize hitaben, “Sizler Türkiye’nin en büyük Sendikası’nda temsilci olarak görev yapan kişilersiniz. Tesadüfen burada olan insanlar değilsiniz. HİZMET-İŞ olarak Türkiye’nin en büyük işçi sendikayız bunun yanında en fazla örgütlülüğü olan sendikasıyız. Biz sendikamızın büyüklüğünün gururunu yaşarken büyüklüğün verdiği sorumlulukların da ağır olduğunu biliyoruz. Sizlerin çabası ve gayretleriyle zirvedeki yerimizi koruyacağız” dedi.

“HER PLATFORMDA DİLE GETİRDİĞİMİZ KADROYA KAVUŞTUK”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kadro müjdesini de değerlendiren Keskin, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın taşeron kadro sürecinin başından beri söylediği ve her platformda dile getirdiği bir söylemi vardı “hiç ayrım yapılmaksızın kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamının daimi işçi kadrolarına alınmaları”nı istiyorduk. Bugün bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıktı. Kadromuz hayırlı olsun. Kanunun çıkmasındaki en büyük destekçimiz şüphesiz ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu bilmesidir. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çalışma Bakanımıza ve bu mücadelede şüphesiz en büyük pay sahibi olan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YILDIZ: TEMSİLCİLERİMİZ YETERLİ DONANIMA SAHİP OLMALI

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız da eğitim seminerimizde yaptığı konuşmada eğitimin öneminden bahsederek “Sizler temsilci arkadaşlarımız yeteri kadar bilgi donanımına sahip olmalısınız. Konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmak işyerlerinizdeki sorunlar ve problemlerle ve onların çözümü ile ilgili bir durum ortaya koymak için önemli. Sorunlarla ilk karşılaşan arkadaşlarımızsınız ve problemlerin çözümüne katkı sağlayan yine ilk sizlersiniz” dedi.

“ÖRGÜTLÜ OLMAK BAŞLI BAŞINA BİR KAZANIM”

Taşeron konusuna da değinen Yıldız, “Taşeronla ilgili 2014 yılında bir anket yaptık bu ankette taşeron çalışanların önceliklerin en başında iş güvencesi geliyordu. HİZMET-İŞ olarak 24 Ocak 2014’te kuruluş yıldönümümüzde bir kampanya başattık. 5.000 taşeron çalışanla Ankara’da bir araya geldik. O dönemde kanun yok ve hiçbir yasal düzenleme yapılmamıştı. Bu tarih bizim için bir milat oldu. O zaman bir sloganla mücadelemizi başlattık sloganımızda “Hakkın Bize Emanet Sendika Seni Korur”du. O dönemden sonra tüm taşeron olarak çalışan işçi arkadaşlarımızı üye yaptık. Örgütlü olmak başlı başına bir kazanım bunun da meyvelerini aldık. Birlik ve beraberlikle mücadele ettik” diye konuştu.

“ÖSP BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİ ÇÖZÜMÜN ADINI DEĞİŞTİRMEKTİ”

“6552 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması büyük bir başarıydı” diyen Yıldız, “6552 sayılı kanunla, senelik izinler, maaşlar güvence altına alındı ve en önemlisi toplu iş sözleşmesi yapılmasının yolu açıldı. Bu o dönemde çıkan devrim niteliğinde bir kanundu. Bu kanunun çıkmasında HAK-İŞ’in büyük emeği var. 64. hükümet döneminde taşeronla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı ve taşerona kadro meselesi gündeme geldi. Seçimlerden sonra ÖSP gibi bir sistem dile getirildi. ÖSP bir çözüm değildi çözümün adını değiştirmekti bu sorunu çözmüyordu. HAK-İŞ’in uğraşlarıyla bu kanunun çıkması engellendi. ÖSP mevcut hakları bile geriye götürüyordu” şeklinde konuştu.

“DAİMİ İŞÇİ KADROSUNDA ÇALIŞAÇAKLAR”

Cumhurbaşkanımızdan kazanılmış hakların var olduğu ve bu kazanımların daha ileriye gittiği bir açıklama geldiğini hatırlatan Yıldız, “Taşeron çalışanların daimi işçi kadrosunda çalışabilecekleri açıklaması çalışanları mutlu etti. Bu önemli açıklama, hükümetin son dönemlerde çalışanlarla ilgili yaptığı en güzel adımlardan bir tanesi. Burada 900 bin çalışanı kapsayan bir çalışma var. Hizmet alımı ile çalışanlar için bir sorun yok. Bundan sonra daimi işçi kadrosunda çalışmaya devam edecekler. Burada önemli olan taşeron sisteminin devre dışı kalması. Tasarı meclise geldiğinde sorun ve problemlerin ne olduğu tam anlamıyla ortaya çıkacak ve çalışan kesimler arasındaki adaletsizliklerinde çözümü sağlanacaktır” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımıza Ankara’da havaalanında 4000 arkadaşımızla teşekkür ettik. Başbakanımıza ve Çalışma Bakanımıza teşekkür ettik. Çalışanların adına emek adına, emekçiler adına ciddi işler yapılmışsa teşekkür etmekten daha doğal bir şey olamaz. Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. HİZMET-İŞ Sendikası olarak 250.000 arkadaşımızın hakkını hukukunu korumak bizim asli görevimizdir” dedi.

“KUDÜS İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞÜN NE VARSA YAPMALIYIZ”

Ülkemiz ve Dünya gündemi hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldız, Türkiye’nin bir ateş çemberi içerisinden geçmekte olduğunu ifade ederek, “Geçmiş dönemlerde çok şeyler yaşandı. Ama bu döneme kadar Türkiye hiçbir zaman aleni bir şekilde operasyonlara maruz kalmadı. Ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor. 15 Temmuz da bu oyunun en büyüğünü yaşadık. O gün milletin birliğini beraberliğini takdir etmek lazım. Bu millet üzerine düşeni yaptı bundan sonra da yapmak zorundadır. Öte yandan ABD Başkanı Trump’ın Kudüs ile ilgili açıklaması var. Yıllardır askıda olan İslam Dünyası için önemi çok büyük önemi olan, bizim ilk kıblemiz Kudüs’ün sözde İsrail’in başkenti olarak tanımasına, ülkemizde cuma namazı çıkışı bütün illerde tepki gösterildi. Bütün İslam coğrafyasında da sert bir şekilde tepki gösterildi. Bizler üzerimize düşen görevleri yapmalıyız alanlarda tepkimizi göstermeliyiz. Kudüs bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

Eğitim Seminerimizde Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli ile Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya birer sunum yaptılar.

Seminerde Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Raşit Şahin, Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Yusuf Güler ve Bolu İl Başkanımız Hacer Güngör de birer konuşma yaptılar.

Eğitim sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verildi.