Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN: “ENFLASYONUN ÜZERİNDE İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ”

ARSLAN: “ENFLASYONUN ÜZERİNDE İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Yaşanan yüksek enflasyon ve fiyat artışları emekçileri derinden etkiledi. Ocak ayından bu tarafa gerçekleşen enflasyon ortada. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun enflasyonun üzerinde bir iyileştirme yapmasını bekliyoruz” dedi.

Kayseri Şubemizin 9. Olağan Genel Kurulu, 30 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Genel Kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Erzincan Şube Başkanımız Harun Mutlu, Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Kırşehir Şube Başkanımız Hızır Gürler, Aksaray Şube Başkanımız Yasin Emekli, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Mehmet Akif Dağ, Niğde Şube Başkanımız Kadir Yenel, Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş, Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Ünal, Öz Ağaç İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Emin Hayta, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Melikgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yalçın, Ak Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Ak Parti Kayseri Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcısı Esma Hatun Taşpınar, Üyemiz Osman Ceylan ve SMA Tip-2 teşhisi konan oğlu Melih Eymen Ceylan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Kayseri Şube ve İl Başkanları, Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin Kayseri Temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Program, geçtiğimiz ay ahirete intikal eden Sendikamızın eski Genel Sekreteri ve Kayseri Şubemizin eski Şube Başkanı Rahmi Yavuz’un ve kahraman Şehitlerimizin ruhlarına okunan kuran tilavetiyle başladı.

“Enflasyonun Üzerinde İyileştirme Bekliyoruz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in, 3 aydır ısrarla dile getirdiği ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir an evvel toplansın’ talebinin Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından kabul görerek, 29 Haziran’da ilk toplantının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde bir araya geldiklerini ve görüşmede, asgari ücret ve diğer ücretlere yapılması gereken iyileştirmelere ilişkin HAK-İŞ’in görüş ve taleplerini ilettiğini belirten Arslan, “Yaşanan yüksek enflasyon ve fiyat artışları emekçileri derinden etkiledi. Ocak ayından bu tarafa gerçekleşen enflasyon ortada. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun enflasyonun üzerinde bir iyileştirme yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Yapılacak Artışlar Tüm Çalışanları Kapsamalı”

Asgari ücretle birlikte yapılacak artışların tüm çalışanlara yönelik bir iyileştirmeye dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Arslan, “Türkiye’de 6.5 milyon asgari ücretli çalışan var. Bunlar için asgari ücret yeniden belirlenecek. Diğer tarafta memurlar var, memur emeklileri var. Bunlara da temmuz ayında enflasyon oranında zam alacak. Kamu Çerçeve Protokolü ile imzaladığımız kamu toplu sözleşmeleri var, bunlar da temmuz ayında enflasyon farklarını alacaklar. Peki, belediyeler, üniversiteler ve özel sektördekiler ne olacak? Buralarda ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için yapılacak artışların bütün çalışanlara yönelik bir iyileştirmeye dönüştürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Özel sektördeki toplu sözleşmelerin tarihleri Temmuz ayına gelmiyorsa, işçilerin aynı ücretle çalışmaya devam edeceklerine ve sözleşmelerin asgari ücret seviyesine düşeceğine işaret eden Arslan, bu durumun toplu sözleşme düzeninin yok olması anlamına geleceğini söyledi.

Arslan’dan bütün emekçileri rahatlatacak iki öneri

Genel Başkanımız Arslan, HAK-İŞ’in taleplerini şu şekilde sıraladı:

“HAK-İŞ olarak talebimiz şunlardır: Bir; asgari ücreti artırdığımız oranda bütün çalışanları etkileyen bir adım atalım. İki; vergi dilimleriyle ilgili bir reform yapalım. Bir yıl süreyle vergi oranlarımız yüzde 10’da kalsın. Peki, yüzde 10’da kalırsa bütün çalışanlar bundan yararlanıyor mu? Toplu sözleşmesi olsun olmasın yararlanıyor. Türkiye’de 15 milyon sigortalı işçi var. Bunların sadece 2 milyon 200 bini sendikalı. 6.5 milyonu da asgari ücretle çalışıyor. Geri kalan 7 milyon bu haktan yararlanamayacak. O halde bütün ücretlilerin yararlanacağı bir modeli kurmamız gerekiyor. Asgari ücreti arttıralım, arttırdığımız oranda da bütün çalışanlar için bir vergi kolaylığı sağlayalım istiyoruz. Böylece, hayat pahalılığından etkilenen bütün emekçilerin bir nebze olsun nefes almasını sağlamış oluruz.”

“Tüm Çalışanlara Yönelik Yeni Adım Bir Atılmalı”

Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ile yaptığı görüşmede bu önerileri dile getirdiğini belirterek, “Ocak ayında asgari ücret tutarındaki bütün ücretlerden vergi alınmaması konusundaki kararlılık ve ortaya koyulan çabayı son derece önemli buluyoruz. Ve bunun gereğinin de yapılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz, sözünün çok kıymetli olduğunu biliyorum. Sadece kamu çalışanları, memurlar, işçi ve memur emeklileri için değil, sendikalı-sendikasız, kamu-özel sektör ayrımı yapılmadan tüm çalışanlara yönelik yeni bir adım atılmasını bekliyoruz. Bu taleplerimizin değerlendirileceğine inanıyorum” dedi

Arslan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür 

Taşeron uygulamasında istenen adımların atılması konusunda her zaman destek verip sorunu çözümle sonuçlandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Arslan, Kayseri Büyükşehir Eski Belediye Başkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Mehmet Özhaseki’ye de kamuda taşeron işçiliğiyle mücadelede verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Arslan, “Bu zorlu mücadeleyi on yıllardır yaparak geldik. Bugün belediyelerde 450 bin, kamuda 450 bin civarındaki arkadaşımız kamu işçisi oldular. Belediyelerdeki bir kısım tartışmalar devam ediyor ancak arkadaşlarımız endişe etmesin. Bütün haklara en kısa zamanda kavuşacaklar” dedi.

“Mücadelemiz Devam Ediyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ile imza altına alınan kamu çerçeve protokolünü anımsatan Arslan, “Kamu çerçeve protokolünde imza altına aldığımız tüm maddeler için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Kamu Çerçeve Protokolü kapsamında KİT’lerde çalışan işçilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Kamuda çalıştığı halde kapsama alınmayan yemekhanede çalışan, HBYS çalışanları, joker çalışanlar, kiralık araç şoförleri, %70 kapsamına girmeyenlerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Belediye şirketlerinde çalışanların ilave tediyeden yararlanmasını, 6772 sayılı kanun uyarınca ilave tediye alan kamu işçilerinin kapsamına belediye şirketlerinde çalışanların da dahil edilmesini istiyoruz. Kadroya geçen işçilerin tayin, becayiş hakkının verilmesi ve erken emekliliğin engellenmesi gibi özlük haklarına ilişkin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. 2023’e kadar bunları tamamlamamız gerekiyor. Bu üç sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere, en kısa zamanda toplanıp çalışmayı bekliyor ve istiyoruz” diye konuştu.

“Dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor”

Genel Başkanımız Arslan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Hizmet-İş Sendikamızın üyesi Osman Ceylan’ın oğlu Melih Eymen Ceylan’ın sağlık durumuyla ilgili de bilgilendirme yaptı. Arslan, “Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Osman Ceylan kardeşimizin 4 yaşında bir bebeği var, Melih Eymen. Melih, SMA hastası. Rabbim hiç kimseye yaşatmasın. Bu kardeşimizle dayanışma içerisinde olmak zorundayız. Biz, HAK-İŞ’iz, bunu yapmamız gerekiyor” dedi.

Özdemir: “Biz Büyük Bir Aileyiz”

Divan Başkanı konuşan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Kayseri Şubemizin büyük bir dayanışma, kardeşlik ve beraberlik içerisinde Genel Kurul yaptığını belirterek, “Kayserili olarak, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ çatısı altında görev yapmaktan onur duyuyorum. Bizim genel kurullarımızda kavga yoktur kardeşlik vardır. Biz büyük bir aileyiz. Allah birliğimizi ve kardeşliğimizi daim etsin” dedi.

Yıldız: “44 Yıl Önce Kurulan Fidan Bugün Koca Bir Çınar Oldu”

Gerçekleştirilen genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni eden Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, “44 yıl önce dava adamlarının kurduğu bir fidan bugün emekçilerin desteği, azim ve kararlılığıyla birlikte koca bir çınar oldu. Allah emeği geçenlerden razı olsun. Genel Kurulumuza katılımlarınızdan ötürü herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Keskin: “Tüm Mağdur ve Mazlumların Gür Sesiyiz”

Genel Kurulda delegelerimize hitaben konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin: “Her anlamda farklı bir sendikacılık yapıyoruz. Sadece üyelerimizin değil, ülkemizin, bölgemizin tüm mağdur ve mazlumların gür sesiyiz. Sendikacılıkta yapılmayanları yaprak, Türk sendikal hayatında vizyon belirliyoruz. Genel Kurulumuz tüm emekçi kardeşlerimize hayırlar getirsin” dedi.

Genel Kurulda ayrıca Öz Sağlık-iş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcısı Esma Hatun Taşpınar ve Kayseri Şube Başkanıız Serhat Çelik birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Çelik Yeniden Şube Başkanı Seçildi 

Yapılan seçim sonucu Kayseri Şube Başkanlığımıza yeniden Serhat Çelik seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise Feyyaz Ünal, Necdet Dumlu, Salim Akdaş ve Yusuf Tanrıverdi oldu.