Ana Sayfa » Haberler » İSKENDERUN ŞUBEMİZİN GENEL KURULU BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSKENDERUN ŞUBEMİZİN GENEL KURULU BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İskenderun Şubemizin 8. Olağan Genel Kurulu, 3 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilen Genel Kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,  Hatay Şube Başkanımız Ercan Salcan, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Mehmet Akif Dağ, Osmaniye Şube Başkanımız Kadir Çenet, Adana Şube Başkanımız Abdurrahman Yücel, Gaziantep 2 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Hoşaf, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ Hatay İl Başkanı Mehmet Güngör, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Boda, İskenderun Belediyesi Envitec Şirketi Genel Müdürü Ramy Sarkis, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Hatay ve İskenderun Şube Başkanları, Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

İskenderun’un önemli bir işçi ve emekçi şehri olduğunu belirten Genel Başkanımız Mahmut Arslan, genel kurulun HAK-İŞ’e, sendikamıza ve üyemiz emekçilere hayırlar getirmesini temenni etti.

Arslan: “İskenderun’da uluslararası bir şirketle örgütlüyüz”

Sendikamızın İskenderun’daki mücadelesinin üzerinden 27 yıl geçtiğini belirterek konuşmasına başlayan Genel Başkanımız Arslan; “Bu 27 yılın sendikamızda çok istisnai bir süreç olduğunu bilmenizi isterim. HAK-İŞ olarak da buraya yabancı değiliz. Hem örgütlenme, hem örgütlenme sonrası süreçler, bize sendikacılıkta doktora yapacak şekilde ciddi, zor ama aynı zamanda başardığımız tecrübeler kattı. İskenderun’da uluslararası bir şirketle de örgütlüyüz. İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Bey’in çabasıyla özel sektör statüsündeki şirkette sendikamızın varlığını devam ettirmiş olması çok istisnai bir durumdur” dedi.

“Hatay ve İskenderun şubelerimiz yıllardır mücadelesini sürdürüyor”

HİZMET-İŞ Sendikamızın tarihçesine ve Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olmasındaki başarılarında Hatay’ın önemli bir yere sahip olduğunu belirten Arslan; “Hatay birden fazla şubemizin olduğu illerimizden birisidir. Hatay ve İskenderun şubelerimiz yıllardır mücadelesini sürdürüyor. Hâlâ örgütleneceğimiz belediyelerimiz var, buralarda da inşallah sendikamızı örgütleyeceğiz. Bu şehrin HAK-İŞ’e, HAK-İŞ’in de bu şehre ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“Kadro alamayan 70-80 bin civarında işçi var”

Kamu Çerçeve Protokolünde yer alan taleplerimizin karşılanması çağrısında bulunan Arslan, şu ifadelere yer verdi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Bilgin ile geçen yıl yaptığımız kamu çerçeve protokolüne 3 ilave hüküm koyduk. Geçici ve mevsimlik işçilerin kadro taleplerinin yerine getirilmesi ve kadro alan çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda prensip kararı aldık. Bir taraftan taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın haklarını daha ileriye taşırken, diğer taraftan da kadro alamayanlara kadro almak için mücadele ediyoruz. Kadro alamayan 70-80 bin civarında işçi var. Orman Genel Müdürlüğü’ndeki, şeker fabrikalarındaki, ÇAYKUR’daki arkadaşlarımızın kadro sorununun çözümü ve 696 kapsamına giremeyenlerin kadrolarının verilmesi konularındaki taleplerimizi ısrarla sürdürmeye devam ediyoruz.”

“Cumhurbaşkanı’mızın emeklerine saygı duymalıyız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma hayatına ve çalışanlara yönelik ortaya koyduğu kararlılığı ve sorun çözmeye yönelik attığı adımları desteklediklerini kaydeden Arslan; “Ocak ayından bu yana enflasyon rakamları ortada. Kadrolu arkadaşlarımızın toplu sözleşmesi yapılırken enflasyon bu kadar yüksek değildi. Sayın Cumhurbaşkanımız bunun farkında olarak inisiyatifler aldı. Asgari ücreti yüzde 50’den fazla artırdı çünkü toplumun buna ihtiyacı var. Kamuya, belediyelerimize düşen bunun altında kalmamak, üzerine çıkmaktır. O yüzden, bütün belediyelerimizden bu konuda anlayış ve sorunlara çare bekliyoruz. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimizin de farkında olmalıyız. Pek çok belediyemizde sözleşmeler yetersiz olduğu için ek zam protokolleri imzalıyoruz ama hâlâ çözemediğimiz yerler var. Bize ve belediyelerimize düşen, Cumhurbaşkanı’mızın emeklerine de saygı duyarak ek protokoller imzalamaktır” diye konuştu.

“Tüm çalışanların ücretlerine vergi sınırı getirilmeli”

Maaşlardaki vergi kesintilerinin geçim zorluğunu artırdığını kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Maaşlardan kesilen vergiler, geliri aşağı çekerek geçim zorluğunu artırıyor. Vergilerde bir geçiş dönemi yapılmalı. Ayrım yapmaksızın tüm çalışanların ücretlerine vergi sınırı getirilmeli. Genel olarak vergileri tartışırsak burada sıkıntıyla karşılaşıyoruz çünkü burada işverenleri de kapsayan bir yönü var. Biz sadece ücretlilerin vergi konusundaki sıkıntılarını azaltmaya çalışıyoruz.”

“1 milyona yakın taşeron işçisi arkadaşımızın kadro sorunu çözüldü”

Taşeron sistemine karşı yıllarca verilen mücadele sonucunda başarı sağladıklarını vurgulayan Arslan; “Taşeron sistemi, Türk kamu idaresinin en büyük çıkmazlarından biriydi. Kamuda 1 milyona yakın arkadaşımız taşeron şirketlerde çalışıyordu. Taşeron mücadelesini 2000’li yılların ortasından itibaren hiç hesap yapmadan yürüttük. Gariban, mağdur ve mazlumların sorunlarını çözmek için yola çıktık.  O dönem yalnız bırakıldık. Kadro yerine önerilen ÖSP’ye karşı çıktık. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza kendimizi anlattık. Türkiye, dünyada neolibealizmin dayattığı devleti, kamuyu, belediyeleri küçültme anlayışına meydan okuyarak taşeron konusunda adımlar attı. Cumhurbaşkanımızın da desteğiyle, 2017 yılında yayınlanan bir kararnameyle 1 milyona yakın taşeron işçisi arkadaşımızın kadro sorunu çözüldü” dedi.

Özdemir: “Sendikal hayata uzlaşma kültürünü getiren HİZMET-İŞ’tir”

Divan Başkanı olarak bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Türkiye’de kavga ederek sendikacılığın bittiğini; “Türkiye sendikal hayatına uzlaşma kültürünü getiren, sendikamız HİZMET-İŞ’tir. Artık kavga ederek sendikacılık yapma dönemi bitmiştir. Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın liderliğinde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle taşeron sorununu tarihin tozlu sayfalarına gönderdik. Bugün burada hep beraber aynı salonda birlikteysek bu, taşeron mücadelemizin başarısının sonucudur” dedi.

Genel kurulda İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, HAK-İŞ Hatay İl Başkanı Mehmet Göngör ve Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkanı Hatice Ayhan da birer selamlama konuşması gerçekleştirerek, genel kurulun hayırlı olması dileğinde bulundular.

Mehmet Yetim Güven Tazeledi

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda İskenderun Şube Başkanlığımıza yeniden Mehmet Yetim seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise Mehmet Tolan ve Mehmet Reşit Evli oldu.