Ana Sayfa » Haberler » HİZMET-İŞ’TEN BOLU BELEDİYESİ’NDE EMEKÇİ ZULMÜNE KARŞI OTURMA EYLEMİ

HİZMET-İŞ’TEN BOLU BELEDİYESİ’NDE EMEKÇİ ZULMÜNE KARŞI OTURMA EYLEMİ

Bolu Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin baskıyla sendika değiştirmeye zorlanması ve 97 işçinin işten atılmasını protesto ederek oturma eylemi başlattık.

Bolu Belediyesi önünde 24 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen protesto eylemine Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Genel Sekreter Yardımcımız Remzi  Karataş, Bolu İl Başkanımız Hacer Çınar, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların İl Başkanları ve yöneticileri, işten atılan işçiler ile işyeri değiştirilen işçiler katıldı.

Protesto eyleminde basın açıklaması yapılarak, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan uyarıldı.

Basın açıklaması Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir tarafından okundu.

100’E YAKIN ÜYEMİZ GEREKÇESİZ İŞTEN ÇIKARILDI

31 Mart seçimleri sonrası CHP’ye geçen Bolu Belediyesi’nde, üyemiz emekçilere yönelik baskıların artarak devam ettiğini belirten Özdemir, “Daha mazbatanın verilmediği günlerde başlayan baskılar, artık tahammül boyutunu aşmış bulunmaktadır. 1 Nisan’da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı, yıllardır “büro personeli” ve “zabıta” olarak çalışan emekçilerin park ve bahçelerde görevlendirilmesiyle devam etmiş, biri engelli 100 kişiye yakın arkadaşımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir.  Dün 250’yi aşkın çocuk, 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı buruk yaşadı. Çünkü anne ve babaları işten atıldılar. Diğer bir arkadaşımız işini kaybetmenin acısıyla, 2 çocuğunu ve eşini geride bırakarak canına kıymaya kalktı. Daha kaç emekçi işten atılacak, kaç kişi daha canına kıymaya kalkacak, bilmiyoruz”  dedi.

ÖZDEMİR, BOLU BELEDİYE BAŞKAN ÖZCAN’DAN TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMESİNİ İSTEDİ

Tanju Özcan’ın emekçilere verdiği sözü hatırlatan Özdemir, “Sayın Özcan, seçim öncesi, “Belediyede çalışan işçileri işten çıkarmayacağınızı ve keyfi olarak yer değiştirme yapmayacağınızı” noter huzurunda taahhüt ettiniz. Taahhüt belgesi burada, siz neredesiniz? Kur’an-ı Kerim’e el basarak göreve başladınız. Şimdi herkes, sizin emriniz altında çalışanlara yaptığınız zulümden bahsediyor. Sayın Özcan! Özrünüz kabahatinizden daha büyük: Belediye bütçesini gerekçe göstererek, işçilere zulmetmek akıl karı değil. Burada sizden önce belediye başkanları da vardı. Hem hizmet üretiliyor hem de ücretler tıkır tıkır ödeniyordu. Kimin bütçesini kimden kaçırıyorsunuz? İnsanları işten atarak, ekmeğiyle oynayarak tasarruf edilmez” diye konuştu.

BELEDİYEDE İŞÇİ VE MEMURLAR GELECEĞİNDEN KAYGILI

Belediye başkanlarının şehremini olduğunu hatırlatan Özdemir, “Bolu’nun emanet edildiği şahsın, şehri 3 haftadır zulümle idare ediyor olmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Sadece işçi statüsünde çalışanlar değil, belediyede çalışan memurlar da tedirgin. Kimse yarınından emin değil. Belediyenin bütün çalışanları, yarın ne tür bir zulümle karşılaşabilecekleri endişesi içerisindeler. Bundan sonra ücretlerini alıp alamayacaklarının tedirginliği içindeler. Bugün bu zulme dur demezsek, yarın burası kaotik bir şehre dönüşecek. Sizi şehrimini olarak görmek istiyoruz” dedi.

EMEKÇİLERE YÖNELİK BASKI VE ZULME BİR AN ÖNCE SON VERİLSİN

HİZMET-İŞ olarak, milletin verdiği oylarla seçilen Belediye Başkanlarına saygı duyduğumuzu belirten Özdemir, “Belediye Başkanlarının da bizim saygı duyacağımız şekilde davranmalarını istiyoruz. Bizim tek çabamız, çalışanların hakkını ve hukukunu korumaktır.  Bu yüzden emekçilere yönelik baskı ve zulme bir an önce son verilmesini istiyoruz. Sayın başkan, gelin, iş barışını bozan davranışlardan vazgeçin! Emekçilerin kutsal alınteriyle oynamayın! Bu eylemimiz, Sayın Belediye Başkanı Tanju Özcan’a son uyarımızdır. Eğer ki, kendisi sözünde durmasa da biz duracağız” şeklinde konuştu.

EMEK VE EKMEK KAVGASI İÇİN OTURMA EYLEMİ BAŞLATTIK

Sendika olarak her zaman işçilerin yanında olduğumuzu hatırlatan Özdemir, “HİZMET-İŞ olarak, emek ve ekmek kavgası için burada bir oturma eylemi başlattık. Üyelerimizin yanında yerimizi aldık ve arkadaşlarımıza haklı eylemlerinde destek olmak için buradayız. Emekçi kardeşlerimizin hakkını yedirmemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Dimdik duracağız. Belediye başkanları gelip geçicidir. Belediyelerin asıl sahibi işçilerdir, emekçilerdir. Her kim olursa olsun, kimsenin kimseyi ekmek teknesinden uzaklaştırmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

EYLEMİMİZİ ZULÜM SON BULANA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Üyemiz işçilerin sendikamızdan istifa ettirilerek bir kısmının DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na, bir kısmının da Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasına zorla üye yapıldığını görüyor ve uyarıyoruz. Ne üyemiz işçileri ne de sendikamızı tasfiye ettirmeyeceğiz. Hiçbir üyemiz endişe etmesin! HİZMET-İŞ Sendikası’nın en yetkili kişileri olarak biz buradayız. Her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğiz. 3 haftadır zulme karşı bizlerle birlikte olan, yarın ve sonrasında da bizimle birlikte yürüyecek olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.  Üyelerimizin hakları HİZMET-İŞ güvencesi altındadır. Burada başlattığımız eylemimizi üyelerimiz işine dönene değin, bu zulüm son bulana kadar sürdüreceğimizi deklare ediyoruz” diye konuştu.