Ana Sayfa » Haberler » HİZMET-İŞ, YURTDIŞINDA DAĞITTIĞI KURBAN PAYLARIYLA BİNLERCE MÜSLÜMANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

HİZMET-İŞ, YURTDIŞINDA DAĞITTIĞI KURBAN PAYLARIYLA BİNLERCE MÜSLÜMANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

HİZMET-İŞ Sri Lanka, Patani, Nepal ve Bangladeş’te dağıttığı kurban hisseleriyle, ihtiyaç sahibi Müslümanların yüzünü güldürdü. Kesilen kurbanlardan binlerce mazlum ve yoksul Müslüman istifade etti.

HİZMET-İŞ Sendikamız ile İHH arasında imzalanan “2018 Kurban Projesi” protokolü çerçevesinde, hayırsever üyelerimiz tarafından bağışlanan kurbanlar Sri Lanka, Patani, Nepal ve Bangladeş’te kesildi.

KURBAN KESİMİ VE DAĞITIM EKİBİ İÇİNDE YER ALDIK

Kurban kesimi ve dağıtım ekibi içinde HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı ve İstanbul 5 No.lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman (Bangladeş), Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun (Patani), Diyarbakır İl Başkanımız Ercan Kahraman (Nepal) ve İstanbul İETT 2 No.lu Şube Sekreterimiz Abdulkadir Ayhan (Sri Lanka) da yer aldı.

YOKSULLAR VE SAVAŞ MAĞDURLARINA ÖNCELİK VERİLDİ

Kurban kesimi ve hisse dağıtımında öncelik yoksul bölgeler; yetimhaneler, hastaneler, medreseler, yaşlılar ve savaş mağdurlarına verildi. Bu kapsamda Güney Doğu Asya’da bulunan Bangladeş’te zulme uğrayan Müslümanların yaşadığı Arakan bölgesi, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Nepal’in güney kesiminde yaşayan Müslümanlar, Güney Asya Ülkesi Sri Lanka ile Tayland’ın güneyinde yer alan işgal altındaki Patani özerk bölgesi ön planda tutuldu.

5 BİN 600 KURBAN HİSSESİ DAĞITILDI

“Paylaştığın Senindir” sloganıyla yürütülen Kurban Projesi kapsamında, üyelerimizin kurban bağışlarıyla Bangladeş’in Arakan bölgesinde 300, Nepal’de 200, Patani’de 259 ve Sri Lanka’da 200 olmak üzere toplam 959 büyükbaş hayvan kurban kesildi; 6 bin 713 kurban hissesi dağıtıldı. Dağıtılan hisselerden binlerce savaş mağduru, yoksul, işsiz, öğrenci ve yaşlı faydalandı.

Kurban kesimi ve dağıtım ekibi içerisinde yer alan HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı ve İstanbul 5 No.lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, Bangladeş’te Arakan’lı Müslümanların yaşadığı Chittagong bölgesinde 300 büyükbaş hayvan kurban kestiklerini ve ihtiyaç sahiplerine hisse dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

HAK-İş ve HİZMET-İŞ Sendikamızın “Dünyanın neresinde olursa olsun bütün mazlumların bizden alacağı var” şeklindeki kurumsal misyonumuzun ne denli önemli ve yerinde olduğunu yerinde gördüklerini ifade eden Şişman, “Filistin’den Bosna’ya, Arakan’dan Etiyopya’ya kadar, maddi manevi desteğimizi sürdürmeye devam ettirmeliyiz. Mağdur ve mazlumlar için daha çok duyarlılık göstermeliyiz. Bu vesileyle kurban organizasyonunda böylesine kutsal bir görev için fırsat ve imkân veren HİZMET-İŞ sendikamıza ve İHH yetkililerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Patani’deki organizasyonda görev alan Uşak Şube Başkanımız Recep Sorkun, Tayland yönetiminin işgali altındaki Patani’nin Jala, Jujur(takbai), Miyase, Duku, Saiburi, Chana, Bejah Airong ve North bölgelerinde kurban kesimi yaptıklarını belirterek, kurban hisselerini yetimhaneler, okullar ve yoksul kesimlere dağıttıklarını söyledi.

Patani’nin yüz yılı aşkın süredir Budist Tayland yönetiminin işgaliyle karşı karşıya olduğunu ve her türlü baskıya maruz kaldığını hatırlatan Sorkun, işsizlik ve yoksullukla boğuşan Patanili Müslümanların durumunun kendini üzdüğünü söyledi. “Onların tek suçu Müslüman olmak” diyen Sorkun, Patani’de yetimhaneler, okullar ve yoksul mahallelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Diyarbakır İl Başkanımız Ercan Kahraman da hayırlı bir organizasyonda yer almanın kendisini duygulandırdığını ifade ederek, Nepal halkının yüzde 5’ini Müslümanlar oluşturuyor. Nepal’li kardeşlerimize üyelerimizin kurban hisselerini bizzat elden ulaştırmak bizleri memnun etti. Allah sendikamızdan ve kurban hissesi bağışlayan tüm üyelerimizden razı olsun” dedi.

İstanbul İETT 2 No.lu Şube Sekreterimiz Abdulkadir Ayhan da Sri Lanka’daki kurban kesimi ve dağıtımına refakat etti.

Hint okyanusunun kenarında bulunan Sri Lanka nüfusunun yüzde 9’unun Müslümanlardan oluştuğunu kaydeden Ayhan, “Üyelerimizin bağışlarını onlarla paylaşırken, onlarla bütünleşmeyi de ihmal etmediklerini, karbon organizasyonunu başarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi.

Sendikamız adına Sri Lanka, Patani, Nepal ve Bangladeş’te bulunan ekibimiz, kurban hisselerini alan yoksul ve mağdur Müslüman kardeşlerimizin HİZMET-İŞ Sendikamıza, İHH’ya, hayır sahibi teşkilat mensuplarımız ve üyelerimize teşekkür ve dua ettiğini söylediler.