Ana Sayfa » Haberler » HİZMET-İŞ ÜYESİ KADINLAR, 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

HİZMET-İŞ ÜYESİ KADINLAR, 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Ankara’da bulunan depremzede kadın üyelerimiz, Kadın Komitemizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediği programda bir araya geldi.

 

8 Mart 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen programa Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Sekreterimiz Oğuz Aksoy, Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca, HAK-İŞ Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin, HİZMET-İŞ Sendikamız Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 4 No’lu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Sinan Yılmaz, Ankara şubelerimizin kadın komite başkanları ve genel merkez kadın personellerimiz ile Ankara’da bulunan depremzede üyelerimiz ve aileleri katıldı.

 

Program, Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca’nın okuduğu Kur-an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Konuşmasına şehir dışında olması nedeniyle programa katılamayan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın selamlarını, deprem bölgesinden gelen üyelerimize geçmiş olsun ve vefat edenlere başsağlığı dileklerini ileterek başlayan Genel Başkan Vekilimiz Özdemir, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü büyük organizasyonlarla kutlayan Konfederasyonumuz ve Sendikamızın bu yıl çalışmalarını, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden dolayı deprem bölgesinde yoğunlaştırdığını söyledi.

 

Özdemir: “Depremzede vatandaşlarımızın acısını yüreğimizde hissediyoruz”

Özdemir, “11 ilde meydana gelen büyük felaketten ortalama 5 bin 500’e yakını kadın olan 40 bin 500’e yakın üyemiz etkilendi. Onlarla birlikte tüm depremzede vatandaşlarımızın acısını yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

Deprem felaketinin ilk anından itibaren HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET-İŞ Sendikamızın deprem bölgesine arama kurtarma ekibini gönderdiğini ve devam eden günlerde de depremzede vatandaşlarımıza yönelik maddi ve manevi yardım çalışmalarında bulunduğunu belirten Özdemir, depremin meydana getirdiği yaraları sarmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

 

“Deprem Bölgesine Yönelik Çalışmalarımızın Çok Faydalı ve Hayırlı Olduğunu Gördük”

Teşkilat mensuplarımızın deprem bölgesindeki 40 bini aşkın üyemize toplamda 110 milyonluk bağış gerçekleştirdiğini hatırlatan Özdemir, şu şekilde konuştu: “Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’ın talimatıyla ilk başta hemen hemen orada çalışan 40 binden fazla üyemize kişi başı 2 bin 500 TL destek gönderdik. Biz, şu anda bütün işlerimizi bıraktık, kendimizi deprem bölgesinde mağdur olan üyelerimizle beraber mücadele etmeye, dayanışmaya adadık. Deprem bölgesi ile alakalı kriz masası oluşturduk. Yine bunu da Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’ın talimatıyla yaptık. Deprem bölgesindeki bütün arkadaşlarımıza evi çok hasarlı olan, az hasarlı olan, ailesinden, yakınlarından kaybı olan kim varsa bize bildirmeleri için mesaj attık. Şu anda bütün illerde üyelerimizin yakınlarından kaç tane deprem mağduru kardeşimiz var biliyoruz. Evlerinin tutulmasına, eşyalarının alınmasına, ilaçların götürülmesine yardım ettik. Yardımlarımı artırarak sürdürüyoruz.”

 

Tanrıverdi: “8 Mart Kadınların Güçlerini Birleştirdiği Önemli Bir Gündür”

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, 8 Mart’ın Dünya Çalışan Kadınlar Gününe dönüştürülmüş önemli bir gün olduğunu belirterek, “8 Mart’ı her yıl anıyoruz, değerlendiriyoruz. Çünkü kökünde çalışan kadınlarımızın o günkü şartlarda olumsuzluklara karşı direnmeleri, güçlerini birleştirmeleri, sadece kadın onuruna değil insanlık onuruna yakışır bir şekilde çalışma yaşamları elde etme direnişini ortaya koydukları ve başardıkları önemli bir gündür” dedi.

Bu yıl 8 Mart’ı bir farklı andıklarını belirten Tanrıverdi, “Bu 8 Mart’ta yine dayanışmamızı ortaya koyuyoruz. Ama farklı bir nedenle. O da zilzal, yani deprem münasebetiyle farklı bir şekilde anıyoruz.  1979’dan bu yana biz Hizmet-İş Sendikası olarak Hak-İş ailesi olarak insan için çalışıyoruz ve insanın emeği için koşuşturuyoruz. Bu sendikanın böyle bir özelliği var. Ve bu sendika insanların hayırlısı insanlara yararlı olandır, prensibiyle Peygamberimizin bu tavsiyesiyle hizmetlerini sürdürmektedir” diye konuştu.

 

Zengin: “Yaralarımızı Birlikte Saracağız”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, depremzede kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar 8 Mart kadınlar Gününü kutladı.

HAK-İŞ Kadın Komitesinin koordinasyonunda kadın komite temsilcilerinin Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Elazığ, Adana ve Diyarbakır’da İl Başkanlarıyla birlikte üyeleri ziyaret ettiklerini belirten Zengin, bugün 8 Mart’ta ise, kadın komite temsilcilerinin bulundukları illerde deprem bölgesinden gelen depremzede aileleri ziyaret etiklerini söyledi.

Zengin, “Yaşadıkları bütün acılara ve içinde bulundukları zorluklara karşın hastanelerde, belediyelerde, fabrikalarda, kamu ve özel pek çok işyerinde işinin başında olan üyelerimizi İl Başkanlarımız ve Kadın Komite temsilcilerimiz ziyaret etti. HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak depremzede kadınlarımızın yanındayız. Yaralarımızı Birlikte Saracağız” dedi.

 

Ayhan: “Yaralarımızı Birlikte Saracağız”

“Ülkemizi yasa boğan depremler nedeniyle binlerce canımızı yitirdik. Derin bir kedere boğulmuş olduğumuz bugünlerde yaralarımızı sarmak üzere tüm ülke tek yürek olmamız ve birbirimize kenetlenerek tarih yazıyor olmamız hepimize umut veriyor” diyerek konuşmasına başlayan Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan; “Şimdi önümüzde afet bölgelerinde bir an önce hayatın normale dönmesini sağlamak, bu ağır travmanın izlerini silmek ve toparlanmak için iyi yönetmemiz gereken uzun ve zorlu bir iyileşme süreci var. Ülkemizin her bölgesinde yer alan üyelerimiz ve gönüllülerimizle birlikte, afet bölgelerinde depremin izlerini silmek ve işin sürekliliğini sağlamak üzere yürüttüğümüz çalışmalara odaklanmış durumdayız. ‘Önce İnsan, Önce Emek’ diyerek 44 yılı aşkın süredir yürüttüğümüz çalışmalarda edindiğimiz tecrübelerimiz ve üyelerimizden, gönüllülerimizden aldığımız güç ile afet sonrası yaralarımızı sarma sürecinde insan yönetimi alanında yürütülecek iyileştirme çalışmalarına liderlik edecek, ‘Yaralarımızı Birlikte Saracağız’” şeklinde konuştu.

 

Genel Merkez Kadın Komitemiz koordinasyonunda başlatılan projelerden bahseden Ayhan, psiko-sosyal destek platformuyla Ankara’yı pilot bölge belirleyerek başlanan terapilerden, Ankara’ya gelen depremzede çocuklar için Emek Konukevi’nde oluşturulan oyun ve etkinlik alanlarıyla, depremzede çocukların yaşayabileceği travmaları eğlenme ve öğrenme yoluyla en aza indirmeyi amaçladıklarından ve çocuklar için resim, jimnastik, satranç ve Kur’an-ı Kerim derslerine başladıklarından söz etti.

Programın öğleden sonraki kısmında Uzman Ceren Doğan Cebeci tarafından depremzede kadın üyelerimize “Yaralarımızı Birlikte Saracağız” isimli Afet Yönetimine bağlı Psikososyal Destek eğitimi verildi.