Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, “TÜRKİYE, ILO C190 SAYILI SÖZLEŞMEYİ İMZALAMALI”

ARSLAN, “TÜRKİYE, ILO C190 SAYILI SÖZLEŞMEYİ İMZALAMALI”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, ILO’nun C190 Sayılı Sözleşmesinin Türkiye tarafından biran önce imzalanması yönündeki talebini bir kez daha dile getirdi.

HİZMET-İŞ Kadın Komitesi Başkanlar Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Kadın Bakış Açısıyla Sendikacılık” temasıyla, 8 Mart 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın komite başkanlarımızın bulunduğu programa; HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcısı Arzu Tek, Sendikamız Genel Denetleme Kurulu Üyesi Ayşe Usta, Sendikamız Genel Disiplin Kurulu Üyesi Nevin Er, şubelerimizin kadın komite başkanları, uzmanlarımız ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan 8 Mart’ı bir kutlama gününden ziyade anma günü olarak değerlendirdiklerini belirterek, emek mücadelesi verirken hayatlarını kaybeden tüm kadınlara Allah’tan rahmet diledi.

Arslan: “Temel Sorunları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına Yazılı Olarak İlettik”

Arslan, Kamu Çerçeve Protokolü’nde yer alan erken emeklilik düzenlemesinin kaldırılması, tayin ve becayiş konusundaki zorlukların sonlandırılması, ağırlıklı olarak Çaykur, Orman Genel Müdürlüğü ve şeker fabrikalarında, kısmen belediyelerde de bulunan geçici mevsimlik işçilerin kadroya alınması ve KİT’lerde çalışanların kadrolarının verilmesi gibi bazı temel sorunların çözülmesine ilişkin talepleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e yazılı olarak ilettiklerini söyledi.

“İLO’nun C190 Sayılı Sözleşmesinin İvedilikle İmzalamasını İstiyoruz”

ILO’nun C190 sayılı iş yerinde şiddet ve tacizin ortan kaldırılmasıyla ilgili olan sözleşmesinin Türkiye tarafından onaylanmasını istediklerini belirten Arslan, “C190 sayılı sözleşme sadece kadınların değil, kadın ve erkeklerin işyerinde uğradıkları hak ihlallerini önlemeye yönelik tarihi bir sözleşmedir.  Türkiye’nin de vakit kaybetmeden ivedilikle bu sözleşmeyi imzalamasını istiyoruz. Bu sözleşme bizlere o kadar ayrıntılı çözümler sunuyor ki, gerçekten bu sözleşmenin imzalanmasına ihtiyacımız var. Ülkemizde onuru ve haysiyetiyle çalışan, üreten insanların tacize, şiddete ve ayrımcılığa uğraması asla kabul edilemez. HAK-İŞ olarak bu sözleşmenin toplu iş sözleşmelerimize uyarlanması adına ciddi çalışma yaptık ve bunları, sendikalarımıza, imzaladıkları sözleşmelerine koymaları için gönderdik” şeklinde konuştu.

“Rusya-Ukrayna Arasında Yaşanan İtilafların Barışçıl Yollarla Çözülmesini İstiyoruz”

Rusya’nın Ukrayna işgalini HAK-İŞ olarak kabul etmediklerini belirten Arslan, “Rusya Federasyonu’nun bu haksız ve hukuksuz işgali durdurmasını istiyoruz. Rusya’daki sendikalı dostlarımıza da bu işgalin durdurulması için Rusya Federasyonu Başkanı’na karşı girişimde bulunmaları çağrısında bulunuyoruz. İşgalin mağduru yine kadınlar, çocuklar, hastalar ve yaşlılar olmaktadır. Biz iki ülke arasında itilafların barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz. Coğrafyamız etrafında yaşanan tüm sorunların barışçıl yollarla çözülmesini temenni ediyoruz. Ukrayna için endişeliyiz. Emperyalist güçler Ukrayna yönetimini bugün ortada bıraktı. HAK-İŞ olarak Ukraynalı kardeşlerimizle ilgili üzerimize düşen sorumluluğu renklerine, dinlerine ve inançlarına bakmadan yerine getireceğiz” dedi.

Zengin, “Çalışma Hayatındaki Tüm Kadınların Haklarının Genişletilmesi Noktasında Çalışıyoruz”

HAK-İŞ Kadın Komitesi’nin sahada etkin görev aldığını söyleyen HAK-İŞ Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin, “HAK-İŞ’in 200 bin kadın üyesi var. HAK-İŞ kadın komitesi olarak çalışmalarımızı sadece üyemiz kadınlar odaklı değil, çalışma hayatındaki tüm kadınların haklarının genişletilmesi noktasında yürütüyoruz. İş-aile bütünlüğünü sağlayacak ilgili çalışmaları yoğun bir şekilde yürütüyoruz” dedi.

“Kadın Strateji Belgesi Uygulayan Tek Konfederasyonuz”

HAK-İŞ’in tüzüğünde direkt kadın odaklı dört madde olduğunu söyleyen Zengin, “Türkiye sivil toplum örgütlerinde benzeri olmayan ‘Kadın Strateji Belgesi’ uygulayan tek konfederasyonuz. 2007 yılında strateji belgemizi geliştirdik, bu çerçevede eş zamanlı olarak sendikalarımızla bu çalışmayı yürütüyoruz. HİZMET-İŞ Sendikamıza aldığı bir tüzük kararı nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. HİZMET-İŞ Sendikamızın ‘kadın üye oranı kadar kadın delege bulundurma zorunluluğu’ kararı Türkiye’de bir ilktir. HİZMET-İŞ’in aldığı bu tüzük hükmü diğer sendikalarımıza örnek olmuştur” şeklinde konuştu.

Ayhan: “Canice Sebeplerle Hayatlarından Koparılan Kadınlarımızı Rahmetle Anıyoruz”

Dün Adıyaman’da kocası tarafından sokak ortasında silahla başından vurularak hayatını kaybeden Remziye Yücel’i anarak konuşmasına başlayan Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, “Ne acı ki; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü arifesinde böyle acı bir olayla karşı karşıya kaldık. Hayatlarının baharında canice sebeplerle hayatlarından koparılan kadınlarımızı rahmetle ve dualarla anıyoruz” dedi.

“Şiddetsiz Bir Dünya İstiyoruz”

Kadınların toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsuru olduğunu söyleyen Ayhan, “Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde  yeryüzünü birlikte imar edeceğimize inanıyor ve bunun için çabalıyor, şiddetsiz bir dünya istiyoruz. İşkolumuzda bütün kadınları HAK-İŞ/HİZMET-İŞ kadın komitemizle  birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kadın Komite Başkanlar Kurulumuzun öğleden sonraki bölümünde Davranış Bilimleri Uzmanı Ceren Doğan ve Sosyal Medya Personelimiz Hatice Yiğit tarafından sunumlar gerçekleştirildi.