Ana Sayfa » Haberler » HİZMET-İŞ, BAĞIMSIZ YENİ PAZAR SENDİKASI’NA EĞİTİM VERDİ

HİZMET-İŞ, BAĞIMSIZ YENİ PAZAR SENDİKASI’NA EĞİTİM VERDİ

Sendikamız ile Bağımsız Yeni Pazar Sendikası arasındaki TİKA’nın desteğiyle ortak eğitim programı gerçekleştirildi.

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız ile Bağımsız Yeni Pazar Sendikası arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde, TİKA (Türk İşbirliği ve Kalınma Ajansı)’nın desteğiyle 10-12 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da ortak eğitim programı gerçekleştirildi.

Eğitim programına; Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Bağımsız Yeni Pazar Sendikası Genel Başkanı Fuad Goloş ve yönetim kurulu üyeleri, Genel Denetleme Kurulu Üyesi Esma Hatun Taşpınar, Sendikamız Hukuk Müşaviri Av. Hacer Türk Albayrak, Sendikamız Dış İlişkiler Uzmanı ve Kadın Komite Başkanı Yusra Erilli Kurumlu, Engelliler Komitesi Başkanı Hanifi Karadağ, Eğitim Uzmanı Fatih Bakırtaş, Toplu İş Sözleşmesi uzmanı Osman Sarı katıldı.

Eğitim programında konuşan Genel Başkan Yardımcımız, Türk sendikal hareketi ile HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in kurumsal yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İKİLİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN BİR ARADAYIZ

Türkiye’de sendikal hareketin resmi olarak 1950’li yıllarda başladığını, HAK-İŞ’in 1976, HİZMET-İŞ’in de 1979’da kurulduğunu kaydeden Genel Başkan Yardımcımız, “HAK-İŞ 22 sendika ve 650 bin civarında üye ile Türkiye’nin ikinci büyük konfederasyonudur. HİZMET-İŞ 250 bine yakın üyeyle en büyük işçi sendikası konumundadır” dedi.

Yapılacak olan taşeron düzenlemesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde çalışan taşeron emekçilerin kamu işçisi olacağını ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu kaydedenGenel Başkan Yardımcımız, taşeron düzenlemesinin HAK-İŞ ve bağlı sendikaları güçlendireceğini söyledi.

Türkiye’de sendikaların iş kolu düzeyinde ve ülke genelinde faaliyette bulunduğunu belirten Genel Başkan Yardımcımız, “HİZMET-İŞ Sendikamız Genel İşler İşkolunda faaliyette bulunmaktadır. 2 bin 400 işletmede yetkili sendikayız” dedi.

Bağımsız Yeni Pazar Sendikası ile ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini ve hangi alanlarda teknik çalışmalar yapılması gerektiğini konuşmak için bir araya geldiklerini ifade eden Genel Başkan Yardımcımız, Bağımsız Yeni Pazar Sendikası’nın, Sancak’taki bütün emekçilerin sorunlarına umut olarak ortaya çıktığını ve onların sorunlarına çare olacağını söyledi.

SANCAK, BİZİM AYRILMAZ BİR PARÇAMIZDIR

Sancak’ın Türkiye açısından özel bir yer olduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcımız, şunları kaydetti: “Sancak, Osmanlının Batı’ya açıldığı nadir yerlerden biridir. Batı Trakya gibi ayrılmaz bir parçamızdır. Sizlerle bir araya gelmek, kardeşlik hukukumuzu yeniden tesis etmek için bir aradayız. Kardeşlik hukukumuzu tesis ettikten sonra sendikal hukukumuzu tesis etmek kolay olacaktır. Bu projede destek sahibi olan TİKA’ya teşekkür ediyoruz. 2017 yılının Mart ayında burada Boşnak Milli Meclis Başkanı Süleyman Ugnalin ile bir araya geldik. Karşılıklı işbirliği yapmamız konusunda anlayış geliştirdik. Sonra Genel Başkanımız iadei ziyarette bulundu. İkili ilişkilerimizin gelişmesinde bu ziyaretin katkı sunduğunu söylemek istiyorum. Orada ikili işbirliği anlaşması imzaladık. Ekim ayı içerisinde Cumhurbaşkanımız Sırbistan’a ziyaretinde Sancak’a bir ziyarette bulundular. Bu ziyaret de aramızdaki derin bağı bize göstermiş oldu. Bu ziyaretlerde göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.”

KUDÜS’Ü ANLARSAK DÜNYADA NELER OLUP BİTTİĞİNİ DE ANLARIZ

Dünyanın son yıllarda ABD ürünü olan gelişmelerin derinleşerek devam ettiği olaylara tanık olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yardımcımız, “ABD, Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Yemen ev Ukrayna’da operasyonlar gerçekleştirdi. ABD’nin bu çalışmalarının sonu gelecek gibi görünmüyor. Kutsal olan Kudüs’te yeni bir hamleyi başlattı. Bu, büyükelçiliğin taşınmasından ibaret bir hamle değil. ABD Ortadoğu’yu yönetmek istiyor. Amaçları İsrail-Filistin savaşı çıkarmaktır. Ancak ABD bundan önceki yıllarda olduğu gibi çok güçlü değil. Yapmak istediklerini yapamıyor, yarıda kalıyor. Başarısız oluyor. Türkiye’de başaramadı, Suriye’de başaramadı, Irak’ta başaramadı. Kudüs bizim ilk kıblemizdir, kutsaldır. Bugün Kudüs’te ne olup bitiyorsa Bosna’da, Balkanlar’da aynı şeyler oldu. Kudüs’ü anlarsak dünyada neler olup bittiğini anlamak mümkündür. Müslümanlar olarak birlik olmamız lazım. Bu toplantı buna vesile olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

FUAD GOLOŞ: SIRBİSTAN’DA GEÇMİŞTE SENDİKALAR BİZE DAYATILDI

Bağımsız Yeni Pazar Sendikası’nın fikri önderinin Boşnak Milli Meclis Başkanı Dr. Süleyman Ugnalin olduğunu ve sendikanın kurulması fikrinin Türkiye’de HAK-İŞ ile yapılan görüşmeler neticesinde şekillendiğini hatırlatan Fuad Goloş, “Sırbistan’da geçmişte sendikalar bize dayatıldı. Yeni sendikalar oluştu ancak birbirlerine çok benziyorlardı. Sırplar sendikalarda Boşnaklara yer vermek istemiyorlar, dışlıyorlar. O yüzden biz kendi sendikamızı kurmak istedik. Türkiye Sırbistan’dan çok çok daha gelişmiş bir ülke, sizlerin iyi niyetli olması bizleri cezbetti. Sancak’ta belediyelerde ve işletmelerde örgütlenip konfederasyon kurmak istiyoruz. Tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Komünist dönemde ideolojilerle kandırıldıklarından dolayı Müslüman Boşnakların her şeyden çekineceği bir ortam oluştuğunu bu yüzden, emekçilerin sendikalarından çekinmesini istemediklerini ifade eden Goloş, “Tecrübelerinizi oraya aktaracağız. Bunu doğru bir şekilde aktarabilirsek bir tohum yeşerteceğiz. Yeni Pazar’da orta ölçekli firmalar var, 1500 şirket var, buralarda örgütlenmek nasıl olur, öğrenmek istiyoruz. Örgütlenme aşamasına geçmemiz gerekiyor” dedi.

Sendikalaşarak Sırbistan’daki Boşnaklar ile Karadağ’daki Boşnaklar arasında bir bağ kurmak istediklerini belirten Goloş, “1912 yılında sınırlar değişti, biz iki ülke arasında kaldık. Sırbistan, Bosna-Hersek ve Karadağ arasındaki bir bölgedeyiz. Farklı sınırlar arasında olsak da biz biriz, bizi sınırlar bölemez. Müslümanlar kardeştir, nerede yaşadıklarının önemi yoktur. Kanunlar uygulanırken bizlere ayrımcılık yapılıyor. Bizi zor durumda bırakıyorlar. Sancak’ta yaşayan Müslümanların haklarına saygı gösterilmiyor, yatırım yapılmıyor. Biz bu sorunu aşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Sendikamız Dış İlişkiler Uzmanı ve Kadın Komite Başkanı Yusra Erilli Kurumlu, Toplu İş Sözleşmesi uzmanı ve Gençlik Komitesi Başkanı Osman Sarı, Engelliler Komitesi Başkanı Hanifi Karadağ, Sendikamız Hukuk Müşaviri Av. Hacer Türk Albayrak, Eğitim Uzmanı Fatih Mehmet Bakırtaş çalışma alanlarıyla ilgili konularda sunum yaptılar.