Ana Sayfa » Haberler » HAK-İŞ VI. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

HAK-İŞ VI. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

HAK-İŞ 6. Uluslararası Kısa Film Yarışması yoğun ilgiyle son buldu. Yarışmaya 124 ülkeden 5 bin 404 film başvurusu yapıldı.

HAK-İŞ 6. Uluslararası Kısa Film Yarışması yoğun ilgiyle son buldu. 11 kategoride ödülün verildiği ve 124 ülkeden 5 bin 404 filmin başvuru yaptığı yarışmaya yurt içi ve yurtdışından yüksek katılım dikkat çekti.

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla bu yıl altıncısını gerçekleştirdiği ‘Emek’ temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni 20 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi.

Ödül törenine başta Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Başbakan Eski Yardımcısı Emrullah İşler, Kültür Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Danıştay Üyesi Muharrem Özkaya, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, AK Parti Eski Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Akben, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Eski HAK-İŞ Genel Başkanı Merhum Necati Çelik’in eşi Şermin Çelik, Azerbaycan AHİK Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Fuat Mamadov, HAK-İŞ Kültür, Sanat Komite Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve basın mensuplarımız katıldı.

Türkiye’den ünlü yönetmenler Mesut Uçakan ve İhsan Karademir, ünlü oyunculardan Gaffur Uzuner’in katılımlarıyla renk kattığı törene ayrıca, ödüllerini almak üzere Azerbaycan, Cezayir, Belçika, Malezya, Fransa, Bangladeş, İsveç, Amerika, İran, Rusya’dan sinema dünyasına emek verenler katıldı.

Törene HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.

Tören HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın, Hilton Garden Inn Otel’de saat 14.30’da verdiği resepsiyonla başladı.

Açılışta aziz şehitlerimiz anısına 1 dakika saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşının ardından Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları topluluğunun gösterisi sergilendi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, HAK-İŞ tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilen 6. Uluslararası Kısa Film Yarışmasının bu yıl altıncısının düzenlenmesinin gelenekselleşmeye başladığının göstergesi olduğunu vurgulayarak, “Bu yarışma hem katılımın çokluğu bakımından hem de uluslararası katılım bakımından değerlendirildiğinde önümüzdeki yıllarda çok önemli bir uluslararası yarışma niteliği taşıması kuvvetle muhtemeldir. Biz de Kültür Bakanlığı olarak üzerimize düşen ne sorumluluk varsa hangi desteği size vermemiz gerekiyorsa bu desteği vereceğimizi peşinen ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen kısa film yarışmasının hem HAK-İŞ bakımından, hem Türkiye’nin kültür ve sanat hayatı bakımından, hem de Türkiye’nin uluslararası tanıtımında pozitif algının oluşturulması bakımından oldukça önemli bir çaba olduğunu belirten Kurtulmuş, “İnşallah önümüzdeki yıllarda hem katılımın çokluğu, hem de katılan ülkelerdeki sayının artmasıyla birlikte çok önemli bir seviyeye geleceğimizi ümit ediyorum” dedi.

“5 BİN 404 KATILIM AZ BİR RAKAM DEĞİL”

Yarışmaya 5 bin 404 film katılım sayısının az olmadığının altını çizen Kurtulmuş şöyle devam etti: “5 Bin 404 az bir katılım değil. Yani binlerce insanın emeği olan bir yarışmanın ödül töreninde bulunuyoruz. Bir taraftan sanata katkı, bir taraftan çok sayıda sanat insanının emeğine saygıyı bir arada yaşadığımız bir törendeyiz. Bu yarışmanın mottosunun emeğe saygı olarak konulması da son derece anlamlıdır. İnsanlar arasında herkesin ortak olarak sahip olduğu değer emektir. Kimisinin tahsili olur kimisinin olmaz. Kimisinin malı mülkü olur, kimisinin olmaz. Şu ya da bu şekilde farklılıkları olur ama insanoğlunun her birisinde Allah’ın bize lütfettiği emek vardır ve emek onun için değerlidir. Bu yüzden her zaman emeğe saygı duyulması gerekir. İnsanoğlunun elinin emeğinden daha değerli hiçbir şey yoktur. Bütün kazanımları bir tarafa koyun, emeği bir tarafa koyun o çok daha değerlidir. Onun için emeğe saygı başlığı altında bir araya gelmiş olmamız da son derece önemli ve değerlidir.”

“SİNEMANIN GELİŞTİĞİNİ GÖRMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Son yıllarda Türkiye’de sinemanın gelişmekte olduğunu gördüklerini belirten Kurtulmuş, “Sinemanın geliştiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bakanlık olarak sinema filmlerimize destek olmaya gayret ediyoruz. Bu yıl, yıl bitmeden 145 tane film üretilmiş. 2002 yılında bunun sayısı 33 ya da 34. Yani ufak desteklerle 33, 34 filmden 145 film üretebilir bir Türkiye haline geldik. Buğday filmi Japonya’dan ödül aldı, Ayla ise Oscar adaylık sürecini yaşıyor” sözlerine yer verdi.

“DOĞUM YILDÖNÜMÜNDE MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’U RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM”

Ödül töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Bugün aynı zamanda büyük bir mücadeleyle kazanılmış İstiklal Savaşı’nı muhteşem mısralarıyla ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy’un 144’üncü doğum yıldönümüdür. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u doğum yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

“EMEĞİN SANATA YANSIDIĞI BİR ETKİNLİKLE TEKRAR KARŞINIZDAYIZ”

HAK-İŞ olarak, geleneksel hale getirilen kısa film yarışmasının bu yıl da yine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirildiğini ve bu birlikteliğin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine inandığını vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ olarak bugün kültür ve sanatın emeğe dönüştüğü, emeğin sanata yansıdığı bir etkinlikle tekrar karşınızdayız. Sayın Bakanımıza bu önemli katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“6 YILDIR EMEĞİ SANATLA BULUŞTURUYORUZ”

Arslan, “HAK-İŞ olarak 2012 yılında başladığımız kısa film yarışmamızla 6 yıldır emeği sanatla buluşturuyoruz. Çünkü sanatın emek, emeğin sanat olduğuna inanıyoruz. Tüm emekçilerin de bu anlamda sanata değer katan sanat işçileri olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MEDENİYET DÜNYAMIZDA SANATIN EMEĞE DÖNÜŞTÜĞÜ MUHTEŞEM SAYFALAR VARDIR”

Ülkemizin kültür ve medeniyet birikimlerini oluşturan eserlere bakıldığında emekçilerin sanata dönüşmüş alın terlerini, hünerlerini görebilmenin mümkün olduğunu vurgulayan Arslan sözlerine şu şekilde açıklık getirdi; “Dünyaya örnek teşkil eden tarihi şehirlerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir. Ulu mabetlerimizi, külliyelerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir. Birer sanat ve estetik dehası olan tarihî köprülerimizi, kervansaraylarımızı, hanlarımızı, çarşılarımızı, bedestenlerimizi emekçilerimiz inşa etmişlerdir.

Müzikten hat sanatına, edebiyattan mimariye, şiirden tezhip sanatına kadar medeniyet dünyamızda sanatın emeğe dönüştüğü muhteşem sayfalar vardır. Böyle bir tarih ve medeniyetin mensupları olarak sanatı emek emeği sanat bilen bir estetik anlayışın sahibiyiz.”

“KÜLTÜR VE SANAT YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ OLDUĞUNU VURGULUYORUZ”

Sendikacılığın sadece toplu sözleşme ve ücret sendikacılığı ile sınırlı olmadığının altını çizen Arslan, “Bir sivil toplum örgütü olarak üyelerimize ve tüm kamuoyuna karşı kültür ve sanat yükümlülüğümüz olduğunu vurguluyoruz. Yerli ve yeni sendikal harekete örnek teşkil edecek bir yapılanma için başta film çalışmaları olmak üzere tüm sanat dallarında emeğin öne çıkarılması gerektiğinin önemle altını çiziyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen HAK-İŞ Kısa Film Yarışmasını geleneksel hale getirmekle sendikal harekete önemli bir sanat damarı açtıklarını belirten Arslan, “İnanıyorum ki bu tür yarışma programlarımız sendikal dünyaya özendirici bir etki yapacaktır” diye konuştu.

“SANAT KITALARARASI OLDUĞU GİBİ İNSANLAR VE TOPLUMLARARASI KÖPRÜDÜR”

Sanatın kıtalararası olduğu gibi, insanlar ve toplumlararası köprü olma gücünün de farkında olduklarını anlatan Arslan, “Sanat, HAK-İŞ mensuplarının bu topraklarda egemen olan değerleri daha iyi özümsemesi ve aidiyet bilincini canlı tutması için de “olmazsa olmazlarımız arasındadır. HAK-İŞ olarak, sanatı emekten ayrı düşünmediğimiz için, sanatın bizatihi emek olduğunun bilincini taşıdığımız için bu yarışmayı düzenledik” sözlerine yer verdi.

“İŞÇİ KAVRAMINA YENİ BİR BOYUT KAZANDIRMAK AMACIYLA YOLA ÇIKTIK”

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, HAK-İŞ Yönetim Kurulu olarak, 2012 yılında bir kısa film yarışması düzenlemeye karar verdiklerini ve sinemada emek teması üzerinden işçi kavramına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla yola çıktıklarını belirterek, “Bu düşünce yönetim kurulumuzla yaptığımız toplantılarda bu alanda bir eksikliği giderme ve katkı sunma adına oldu. Amacımız, sinema dünyasında emek temalı nitelikli çalışmaların, kamuoyuna duyurulmasını sağlamaktı ve bugün bunu büyük bir başarıyla gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ NİTELİKLİ ÇALIŞMALARIN KAMUOYUNA DUYURULMASINI SAĞLAMAK”

Çalışanların kültüre eğilmesi ve gençlerin sanatsal bakış açısını emekle buluşturmak ve çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla bu yarışmayı düzenlediklerini vurgulayan Toruntay, “Amacımız, sinema dünyasında emek temalı nitelikli çalışmaların, kamuoyuna duyurulmasını sağlamaktı ve bugün bunu büyük bir başarıyla gerçekleştirdik. Emek hareketinin, ulusal ve uluslararası platformlarda farkındalığını arttırmak amacıyla çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürdük” ifadelerini kullandı.

Uluslararası alanda gerçekleştirilen kısa film yarışmasını büyük bir başarıyla tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Toruntay, “HAK-İŞ VI. Uluslararası Kısa Film Yarışmasının organizasyonunda emeği geçen HAK-İŞ Kültür Sanat Komitemize ve üyelerine HAK-İŞ Teşkilatına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“6 YILDA ÖNEMLİ BİR DÖNEMECİ ATLATTIK”

HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı da yaptığı konuşmada, HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi olarak 2012 yılında “Kısa Film Uzun İş” sloganıyla, kısa film yolculuğuna çıktıklarını ve geçen 6 yıl gibi bir sürede önemli bir dönemeci atlattıklarını kaydetti.

“DÜNYA GENELİNDE BİR MARKA OLMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ”

Odabaşı, “HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi olarak, bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz Uluslararası Kısa Film Yarışmasını büyük bir başarıyla tamamlamanın ve dünya genelinde bir marka olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

Her geçen yıl “emek” temalı daha çok filmin yarışmaya katılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Odabaşı, HAK-İŞ Kısa Film Yarışmasının dünyadaki birçok kısa film yapımcısının beklediği bir yarışma haline geldiğini söyledi.

“BİZİM İÇİN 5.404 SADECE BİR RAKAM DEĞİL”

Emek temasının kısa film yarışmasının ilk başladığı günden bu yana devam ettiğini ve bundan sonra da devam edeceğini anlatan Odabaşı şöyle devam etti; “Bu yıl yarışmamıza toplam 124 ülkeden 5.404 film yarışmamıza başvuru yaptı. Bizim için 5.404 sadece bir rakam değil aynı zamanda emek meşalesinin altında 5.404 film yapımcısı ve yönetmenin toplanması demektir. Yapımcısı, yönetmeni ve oyuncusuyla binlerce sinema sanatçısının emek çatısı altında toplanması demektir. Yarışmamıza ulusal ve uluslararası alandan katılan bütün yarışmacılarımıza, sinemanın değerli emekçilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

“KÜLTÜR-SANAT KOMİTESİ OLARAK BU YIL BİR İLKE İMZA ATTIK”

Bu yıl Kültür Sanat Komitesi olarak bir ilke imza attıklarını açıklayan Odabaşı, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan liderliğinde Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yürüttüğü çalışmaları bir belgeselde toplayarak, tarihe not düştük” ifadelerini kullandı.

Odabaşı, “Ankara’da Silah Sesleri: 15 Temmuz” adlı belgesel çalışmamızda bizden desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından ‘Emek’ temalı HAK-İŞ 6. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ödüle layık görülen eser sahipleri ödülleriyle buluştu. 124 ülkeden 5 bin 404 filmin başvuru yaptığı yarışmada ulusal ve uluslararası alanda ayrı ayrı 11 kategoride ödül verildi.

Uluslararası film kategorisinde En İyi Film Birincilik ödülünü ise “Black Ribbon” filmiyle Azerbaycan’dan Amil Mamıyev aldı. Mamıyev’e ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan tarafından takdim edildi.

Bu yıl yerli film kategorisinde En İyi Film Birincilik Ödülünü “Emek Hırsızı” filmiyle Emrah Alparslan Konukman aldı. Konukman ödülünü Başbakan Eski Yardımcısı Emrullah İşler ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın elinden aldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a günün anısına üzerinde HAK-İŞ Kültür, Sanat Komitesi logosu bulunan heykelcik ve hat sanatı işlemeli bir tablo hediye edildi.