Ana Sayfa » Haberler » GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

2016 yılı 1. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantımız 38. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle, 22-23 Ocak 2016 tarihlerinde Ankara/Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.

Başkanlar Kurulu toplantısında sendikamızın 38 yıllık mücadele tarihinden kesitler, çalışma hayatının sorunları ile işkolumuzun güncel ve muhtemel sorunları, ülkemizin ve bölgemizin içerisinde bulunduğu diğer sorunlar ele alınarak, değerlendirmeler yapıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz, Genel Sekreterimiz, Genel Başkan yardımcıları ve danışmanları, Genel Denetleme Kurulu, Genel Disiplin Kurulu, Profesyonel Şube Başkan ve yöneticileri katıldı.

İki gün dört oturum halinde gerçekleştirilen Başkanlar Kurulunun ilk günkü açılış toplantısına ayrıca, Kadın, Gençlik, Kültür-Sanat ve Engelliler komitelerimizin merkez, şube ve il başkanlıklarımızda görevli başkanları da katıldı.

Başkanlar Kurulu’nun son üç oturumu çalıştay şeklinde gerçekleştirildi.

HİZMET-İŞ Sendikamız ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Başkanlar Kurulunun açılış konuşmasında, Sendikamızın belirlemiş olduğu hedeflere ulaşma noktasında gösterilen başarı ve çalışma hayatının problemlerini yanı sıra toplumsal sorunlara gösterilen duyarlılıktan dolayı tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

Özellikle, Sendikamız tarafından başlatılan örgütlenme kampanyasının sonucunda en çok üye kaydının Hizmet-İş tarafından gerçekleştirildiğini ve bu kampanya ve çalışmalar neticesinde üye kazanımının yanı sıra, yeterli olmamakla birlikte yasak hakların da sağlandığını belirten Arslan, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak talebimiz, tüm taşeron emekçilerine kadro verilmesidir” dedi.

Arslan, “Taşeron emekçilerinin sorunlarının çözümü başta olmak üzere Kıdem Tazminatı ve diğer sorunların da çözümü noktasında HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak üzerinde çalıştığımız alternatif projeler, öneriler var. Hiçbir zaman toptan retçi olmadık, çözüm üretiyoruz. Çünkü biz bütün emekçilerin bizden alacağı olduğu inancıyla hareket ediyoruz” diye konuştu.

Genel Başkanımız Arslan, toplantının diğer oturumlarında da teşkilat mensuplarından örgütlenme çalışmalarında ivmeyi artırmalarını istedi. Arslan, daha sonra katılımcıların soruların cevapladı.

Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız AK Parti Eski Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de Başkanlar Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Tanrıverdi, Hizmet-İş Sendikamızın 38. yılını ve 38 yılda sağlanan başarıyı kutladı. Tanrıverdi, 1979’da ilk adımını attığımız HİZMET-İŞ’in bugün 46 şube, 2 bölge ve 15 il başkanlığı ile 15 Büyükşehir, 26 il, 402 ilçe, 123 belde ve 1000’in üzerinde şirkette örgütlü ve yetkili olması bizler için büyük bir onurdur, övünç kaynağıdır” dedi.

Daha sonra Genel Merkez Eğitim Uzmanımız Eğitim Uzmanımız Neslihan Yahşi de “Etkili İletişim” konulu sunum yaptı.

SONUÇ BİLDİRGESİ OKUNDU

Toplantı sonunda SONUÇ BİLDİRGESİ okunarak kamuoyuyla paylaşıldı. Sonuç Bildirgesinde HAK-İŞ/HİZMET-İŞ’in en önemli gündem maddesinin tüm çalışanların sendikal örgütlülüğü olduğuna dikkat çekildi.

“Genel İşler İşkolu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı işyerlerinde, yerel yönetimlerin alt işverenlerinde yâni taşeronlarda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmelerinin imzalanması, ücret ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve kadro sorununun çözülmesi için sendikal örgütlenme kaçınılmazdır” denilen bildirgede, yapılan son yasal düzenlemelerle bazı iyileştirmeler yapılmasına rağmen, taşeron işçiliğin hâlâ çalışma hayatının en temel sorunu olduğu belirtildi.

Bildirgede taşeron sorununun çözümü olarak, yerel yönetimlerde ve kamuda çalışan taşeron işçilerinin asıl iş-yardımcı iş ayrımı yapılmaksızın tamamının kadroya geçirilmesi talep edildi.

Kıdem tazminatının da değerlendirildiği sonuç bildirgesinde, kıdem tazminatını istisnasız her bir çalışan için güvence altına alacak, haksızlıkların, adaletsizliklerin olmadığı, uygulanabilir ve sürdürülebilir güçlü bir sistemin kurulması talep edildi.

Sonuç Bildirgesinde ayrıca, Asgari Ücret, Yeni Anayasa, Terör ve Ortadoğu’da yaşanan kaos ile mülteci sorunu da değerlendirilerek, toplumsal sorunların çözümünde tüm kesimlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bildirgede ayrıca, Güneydoğu’da terör nedeniyle şehirlerimizdeki çatışmalardan evlerini terk eden mağdur vatandaşlarımız ve Suriye’de Bayırbucak Türkmenleri için Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in başlattığı yardım kampanyasına tüm teşkilat mensuplarımızın destek vermesi istendi.

 

“HAK-İŞ/HİZMET-İŞ SENDİKASI 2016 YILI 1. GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ” İçin Tıklayınız!…