Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ MAHMUT ARSLAN, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İLE YEMEKTE BULUŞTU

GENEL BAŞKANIMIZ MAHMUT ARSLAN, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İLE YEMEKTE BULUŞTU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Gaziler Haftası münasebetiyle Van’da yapılan Başkanlar Kurulumuzun ardından şehit aileleri ve gaziler ile akşam yemeğinde buluştu.

Elite World Van Hotel’de düzenlenen yemeğe Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Celal Yıldız ve Mehmet Keskin, Genel Sekreterimiz Ali Rıza Yılmaz, Van Valisi Murat Zorluoğlu, Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç, Van Müftüsü Nimetullah Arvas, Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu, Şehit ve Gazi Aileleri Vakfı Van Şube Başkanı Hamiyet Erez Koç, Van Şehit Aileleri Dernek Başkanı Ahmet Baki, Tapu Kadastro Bölge Müdürü Yücel Serdar, Tarım İl Müdürü İbrahim Görentaş, İl Defterdarı Murtaza Kamar, SGK İl Müdürü Abidin Göksoy, Şube/İl başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

VAN VALİSİ MURAT ZORLUOĞLU: ŞEHİT AİLELERİMİZ BİZİM EN KIYMETLİLERİMİZ

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Van Valisi Murat Zorluoğlu, Van’da göreve başladığı günden itibaren şehit aileleri ve gazilerle yakın ilişki kurmaya çalıştıklarını belirterek, “Şehit ailelerimiz bizim en kıymetlilerimiz. Bir ülke için bir millet için mukaddesat için yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaptılar, canlarını feda ettiler. İnşallah şehit yakınlarımızı, gazilerimizi daha sık ziyaret edeceğiz. Sadece şehitler, gaziler gününde değil yılın tüm zamanlarında ziyaret edelim. Bu şekilde kıymetli ailelerimize olan borcumuzun küçük kısmını ödemiş oluruz” dedi.

ŞEHİT BABASI: BU ÜLKENİN KORUNMASI SAHİPLENİLMESİ GEREKİYOR

Yemekte konuşan şehit babası Celalettin Dilmaç ise, 2012’de oğlunu şehit verdiğini anımsatarak, şehit aileleri ve gaziler olarak kendilerine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şehit anne ve babalarının yaralı olduklarını söyleyen Dilmaç, “Bu ülkede çakallar bitmez. Çakallar bitmedikçe şehit vermeye devam edeceğiz. Bu ülkenin korunması sahiplenilmesi gerekiyor. Allah herkesten razı olsun. Biz sizlerden bir şey istemiyoruz. Sadece kapımızı açıp çayımızı için. Bizler yaralıyız, kapımızı açtığınızda dünyayı bize vermiş gibi oluyorsunuz. Valimiz bizimle yakından ilgileniyor. Bundan sonra inşallah sizleri evimizde ağırlamayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKANIMIZ MAHMUT ARSLAN: GAZİ VE ŞEHİT OLAN BÜTÜN KARDEŞLERİMİZE KARŞI BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’da yaptığı konuşmada, şehitlerin bu vatan için, bağımsızlık ve ülkenin geleceği için canlarını feda ettiklerini dile getirerek, “15 Temmuz Türkiye’yi işgal ve darbe girişimi sırasında şehitlerimiz ve çok sayıda mesai arkadaşımız gazi oldu. Birlikte sendikada çalıştığımız kardeşlerimizi şehit verdik. Hepsini şükranla minnetle anıyoruz. Gazilerimizin bazılarının hala tedavileri devam ediyor. Sadece 15 Temmuz gazilerimiz değil, terörle mücadelede ve ülkemizin geleceği için her yerde gazi ve şehit olan bütün kardeşlerimize karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Biz nerede olursa olsun gazi olan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Şehit aileleri ve gazilerin devletin ekonomik anlamda imkanlarından yeterince yararlandığını ancak ilgi beklediğini söyleyen Genel Başkanımız Arslan, milletin kendilerine yeterince ilgi göstermesini ve yanlarında görmek istediklerini hatırlattı.

“NE YAPSAK ONLARIN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ”

Şehit yakınlarının arife günleri şehitliklere gittiklerinde bu alanlara yeterince ilgi gösterilmemesinden dolayı mahsun olduklarını dile getiren Aslan, “Milletin geleceği, bağımsızlığı için hayatlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimize olan borcumuzu unutmamalıyız. Ne yapsak onların hakkını ödeyemeyiz. Buradan çağrımız, bütün başkanlarıma, sendikamızın mensuplarına bundan sonra şehitliklerimizi asla ihmal etmeyin. Bulunduğunuz ilde gazilerimizi, şehit yakınlarımızı ihmal etmeyeceğiz. Onlara teşekkür edip, mahsun olmalarını önlemek için elimizden geleni yapacağız. Terörizmle mücadele kaybettiğimiz kardeşlerimizin yakınlarının burada örgütlenmeleri takdir edilecek bir şeydir. Biz de bundan sonra yanlarında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ANADOLU AJANSINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Öte yandan Genel Başkanımız Mahmut Arslan Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmeyeceklerini daha önce belirttiklerini ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde açıklanan çözüme karşı çıktıklarını hatırlatan Arslan, söz konusu düzenlemenin Meclis’ten geçmemesi için mücadele ettiklerini ve bunu da başardıklarını söyledi.

Arslan, getirilecek yeni çözümün bütün taşeron işçileri kamuda istihdam edecek bir model olmasını talep ettiklerini bildirerek, şöyle konuştu:

“Özel Sözleşmeli Personel Statüsü (ÖSP) ve benzeri çözümlere HAK-İŞ olarak baştan itibaren karşı çıkacağımızı ifade ediyoruz. Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının çok temkinli ve çok dikkatli ciddi bir çalışma yaptığını biliyorum. Bu çalışmalara biz de katkı vermeye her zaman hazırız. Bizim itirazlarımızı, taleplerimizi Sayın Bakanımız biliyor. Umarım bu çalışmalara biz de dahil edildiğimizde çözümlerimizi, önerilerimiz ortaya koyacağız. Bugün yapılan açıklamalar bu hazırlıkların başladığını, Sayın Cumhurbaşkanımızın bunun çözümü konusunda talimatı olduğunu biliyoruz. Kısa zamanda çözümü için biz katkı ve destek vermeye hazırız. Umarım bizim arzu ettiğimiz bir çözüm gerçekleşmiş olur.”

“BU KENT TERÖRİSTLERE TESLİM OLMAMIŞTIR”

Arslan, bölgenin önemli bir merkezi, incisi olan  Van’ın ekonomik, sosyal ve stratejik yapısı, coğrafi konumu, tarihsel mirasıyla özel bir kent olduğunu söyledi.

Bölgenin uzun süre terörle karşı karşıya kaldığını, Van’ın da terörün en çok mağdur ettiği illerden biri olduğunu vurgulayan Arslan, terörizme karşı HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in duruşunun belli olduğunu, burada terörizme ve teröristlere karşı bir mesaj verme gereği hissettiklerini aktardı.

Arslan, Van’ın terörist faaliyetlere, terörizmin baskılarına boyun eğmediğini, bütün engellemelere, baskılara, tehditlere rağmen Van halkının terörizme karşı direndiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin belli bölgelerinin hendeklerle çevrildiği bir dönemde Van halkı buna direnmiştir. Referandumda bütün tehditlere, terörist örgütün baskılarına rağmen çok önemli bir tavır koyarak referandumda kararını ‘evet’ noktasında ortaya koymuştur. Hiçbir zaman bu kent terörizme ve teröristlere teslim olmamıştır. Van’ın tarihsel mirasını görmek, bu tarihi duruşunun bizzat şahidi olmak ve bu kentin direniş öyküsünü üyelerimize de anlatmak için Van’a geldik. İnşallah bu ilk oldu ama son olmayacak.”

“BÖLGE HALKI ‘TERÖRE GEÇİT VERMEM’ DİYOR”

Arslan, 2013 yılında Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi heyetinde yer aldığını, o gün ortaya koydukları çalışmanın ve çatışmasızlığın bugün bölgedeki terörizme karşı konulan mesafenin başlangıcı olduğuna dikkati çekti.

O dönemde insanların çatışmasızlığın keyfini, onun getirdiği rahatlığı görmese, bugün terörle arasına bu mesafeyi koymayabileceğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: “Mesafeyi koydular çünkü bölge halkı siyasi tercihini demokratik yollarla yapıyor ama ‘terörizme asla geçit vermem’ diyor. Bunu son referandumda da gördük, bugün de görüyoruz. Bölgedeki gelişmeler, devletin bütün yönleriyle otoritesini burada sağlamış olması, terörist unsurlara geçit vermemesi, halkın güvenliğinin sağlanması yönündeki çabaların her gün güçlenmiş olması Van için tarihi bir dönüm noktasıydı. Vanlılar bunun keyfini yaşıyorlar. İnanılmaz bir hareketlilik var kentte.  İran tarafından gelen yoğun turist akınının kentin ekonomisini canlandırdığını görüyoruz. Cazibe merkezleri ile burada yeni yatırımlar olacak. İstihdam artacak, işsizlik azalacak. Bölge inşallah tarihinde rastlamadığı bir gelişmişliği başarıyı kısa zamanda elde edecek. Biz bunun için çaba göstereceğiz.”

“GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”

“Biz terörizmle mücadele eden askerimizin, güvenlik kuvvetlerimizin ve bütün sivil unsurlarımızın yanındayız ve destek olmaya kararlıyız.” diyen Arslan, bir devletin kendi otoritesini sağlamak için kendi gücünü, kendi sınırları içindeki kurallarını uygulamak, işletmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Terör örgütüne yönelik operasyonlarla bölge halkının da huzura kavuştuğunu ifade eden Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Eline silah almış her kim olursa olsun devletin meşru kuvvetleri tarafından tasfiye edilerek gereken cezaya çarptırılması gerekiyor. Bugün yapılan da budur. Devlet her türlü görüşü, fikri, anlayışı sabırla sebatla ve demokratik şekilde dinledi. Çözüm sürecinde bunu gördük. Bir tarafta ‘ Abdullah Öcalan’a özgürlük’ dendi, diğer tarafta ‘ Abdullah Öcalan idam edilsin.’ Bu süreçleri 2013’te yaşadık. Kimse fikirlerinden, görüşlerinden dolayı herhangi bir cezaya çarptırılmıyor ama eline silah alan kim olursa olsun devlet bunu, silahlı unsurları tasfiye etmek, ortadan kaldırmak zorunda. Bugün eline silah bomba alarak devletin silahlı güçlerine ve sivil halka saldıran terörist unsurlara karşı devlet meşru müdafaa hakkını kullanmakta, bunu sonuna kadar kullanmalıdır. Bizim güvenliğimizi devletin otoritesinin sağlaması gerekiyor.”

İBB BAŞKANI TOPBAŞ’IN İSTİFASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın görevinden istifa etmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Arslan, şu ifadeleri kullandı: “Kadir Topbaş gerçekten İstanbul’a adeta çağ atlatan büyükşehir belediye başkanımız. Onunla yakın çalışmış olmanın gururunu yaşadım. Topbaş iyi bir belediye başkanı, iyi bir mimar, iyi bir insan ve yöneticiydi. İstifasına üzüldüm. Zor süreçlere başarılı bir şekilde bir çok çalışmayı birlikte sonuçlandırmıştık. İstanbul’a belediyeye yaptığı hizmetler unutulmayacaktır. Sorunlarımızı masa başında müzakere ile çözmeyi başarmıştık. Umarım bundan sonraki süreçlerde Kadir Bey’in bıraktığı miras daha ileriye taşınır. Birlikte çalıştığımız iş verenimiz olarak bir belediye başkanı olarak ayrılmış olmasına üzüldüm. Onun görevine sonuna kadar devam etmesini isterdim ama kararına saygı duyuyorum. Çok özel bir insandı. İnanılmaz çalışkan, başarılı bir belediye başkanımızdı. Bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.”

“VAN’A YATIRIM YAPIN”

Arslan, bütün sivil toplum örgütlerinin, merkezleri  Ankara’da olan sendikaların ve benzer kuruluşların mutlaka  Van’da etkinlikler yapmalarını istedi.

Bölgenin kabuğunu kırması ve yeni başlangıç yapılması, insanların sorunlarının yerinde görülmesi açısından bunun önemli olduğunu dile getiren Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:  “Burada 30 yaş altı nüfus yüzde 70. Bunlar iş, aş, yatırım istiyor. Bunların yaşadıklarını buraya gelip görmelerini istiyoruz.  Van menşeli batıda, başka şehirlerdeki Vanlı iş adamlarını ‘ama’, ‘fakat’ demeden kente yatırım yapmaları istiyorum. Buraya yapılan yatırım Türkiye’ye, ülkenin geleceğine, barışına yapılan yatırımdır. Türkiye’nin barışı geleceği birliği bütünlüğü için Van’ın önemli misyon üstlendiğini biliyorum. Buna destek olmamız gerekiyor.”