Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, RİZE ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, RİZE ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 15 Haziran 2022 tarihinde Rize Şubemizin 5. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleşen Genel Kurula; HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Rize Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Genç ve Mehmet Yoldaş, AK Parti Rize İl Başkan Yardımcısı Av. Ali İmran Büyük, Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara, Büyükköy Belediye Başkanı Hamza Saruhan, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca, Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı Sendikaların Rize Şube ve İl Başkanları, Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin Rize temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Arslan: “Asgari ücret zammı enflasyon nedeniyle etkisini yitirdi” 

Genel kurula hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, yılbaşında yapılan asgari ücret zammının enflasyon nedeniyle etkisini yitirdiğini söyledi.

Arslan, “Ekonomik sorunlarla mücadele edilirken emekçilere de gereken ilgi gösteriliyor ancak yüksek enflasyon, atılan her türlü olumlu adımı bir süre sonra anlamsız kılıyor” dedi.

Türkiye’nin imkânları, kaynakları, potansiyeli ve gücünün sorunları çözmeye muktedir olduğunu ve ekonomik zorluğun da aşılacağını ifade eden Arslan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın enflasyona karşı kimseyi ezdirmemeye çalışması bizi hem rahatlatıyor, hem de gelecekle ilgili umutlarımızı taze tutuyor.  Bazı kurumlar ne yazık ki Cumhurbaşkanımızın çizdiği rotadan çok uzaktalar. Toplu sözleşmelerde enflasyona bağlı zam yapılması maddesi olmasına rağmen, enflasyon arttığı halde çalışanların maaşlarına zam yapmıyorlar. Bürokratların, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sorumluluk alanların hassasiyet göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

“Rize uzun HAK-İŞ’in Rize’de uzun yıllardır örgütlü olduğunu kaydeden Arslan, ”Rize’de Genel İşler, gıda ve sağlık ve sosyal hizmetler işkollarında örgütlüyüz” dedi.

“Çaykur’u için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz”

HAK-İŞ’in Çaykur’da yetki aldıktan sonra mevsimlik işçilerin şartlarının iyileştirilmesi için mücadele başlattıklarını ve geçici işçilerin çalışma sürelerini Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın desteğiyle artırdıklarını kaydeden Arslan, “Geçen yıl imzalanan protokol ile geçici işçilerin daimi kadrolara alınabilmesi konusunda çalışma başlatılması ve bu çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanması konusunda prensip kararı aldık. Önümüzde kısa bir dönem var. İnşallah bu dönem içerisinde bu sorunları çözmemiz gerekiyor. ÇAYKUR’da kadrolu işçi sayımız hızla azalıyor, geçici işçi sayımız artıyor. Öyle bir noktaya geliyoruz ki kadrolu işçilerin yapacağı işler yapılamaz noktaya geliyor. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Çaykur’un ne anlama geldiğini biliyoruz. İşbirliği içerisinde, Çaykur’u geleceğe taşıma konusunda her türlü katkı ve desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Alım kampanyası bittikten sonra geçici işçilerin başka bir iş yerinde çalışma imkanı olmadığını belirten Arslan, “İşten çıktıktan sonra işsizlik ödeneğine başvuramıyor. Çünkü hizmet akdi devam ediyor. Başka bir kurumda sigortalı çalışmak isterse iş akdi feshedilmiş oluyor. O nedenle sigortalılık süresini doldurma şansı olmuyor. Bu konuyu da bakanlık ile çalışıyoruz” diye konuştu.

Özdemir: “HAK-İŞ/HİZMET-İŞ’in olduğu yerde işçilerin hakları her şeyden önce gelir”

HİZMET-İŞ’in genel kurullarının bir bayrak yarışı olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir; “Bizim genel kurullarımız bir bayrak yarışıdır. Bayrak yarışının ardından göreve yeni gelen arkadaşımız bayrağı devraldığı yerden yarışa devam eder. Ayrılan arkadaşlarımız ise Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e ve Sendikamız HİZMET-İŞ’e gönülden bağlıdır ve çalışmaya devam eder, küslük yaşanmaz. Biz, diğer sendikalar gibi kavgadan, gürültüden yana olmadık. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ’in olduğu yerde işçilerin hakları her şeyden önce gelir. Biz, ‘Önce İnsan, Önce Emek’ diyerek çıktığımız bu yolda bütün gücümüzü emekçilerimize adadık. Sizler varsanız biz varız, sizlerin sayesinde zirveye çıktık” diye konuştu.

Genel Kurulda Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç ve Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan da birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Alaca Yeniden Başkan Seçildi

Yapılan seçim sonucunda Rize Şube Başkanlığımıza yeniden Mehmet Alaca seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız Ercan Demir ve Ahmet Halis Karabiber oldu.